У 2013 році в Камбоджі до списку ЮНЕСКО зарахували 16 дерев’яних церков Карпатського регіону України та Польщі. Їх обирали зі 44 об’єктів галицького, бойківського, гуцульського та лемківського типів. До списку потрапили 8 сакральних споруд, що розташовані на території Польщі, а також 8 храмів в Україні, чотири із яких на Львівщині.
Ті, хто бажає ознайомитися із сакральною спадщиною Львівської області, а також збагатитися духовно, можуть відвідати ці церкви. Таке часопроведення допомагає запобігти внутрішньому вигоранню та отримати нові сили боронити країну в тилу. Більше на lviv-future.com.ua.
Церква Святого Духа
Ця пам’ятка архітектури та монументального мистецтва галицької школи розташована в селі Потелич Львівського району.
Спорудили церкву ще в 1502 році гончарі (або ж лише за кошт гончарів) на місці церкви Бориса і Гліба, яку спалили татари. Подейкують, що у цій святині молився Богдан Хмельницький, а в давні часи біля неї було встановлено 7 козацьких гармат.
Церква тризрубна (тридільна). У XVII столітті в ній встановили новий двоярусний іконостас. Розписи зробили в 1620-1640 роках. Ікону «Деісус» створив відомий іконописець Іван Руткович.
У 1718 році церкву реставрували під керівництвом майстра Казимира Домініковича. Дещо пізніше він провів ще кілька реставрацій, зокрема, замінив підвалини й перекриття над вівтарем, відремонтував піддашшя та західні й південні двері. Під час подальших реставраційних робіт гонтові дахи й обшиття стін замінили бляхою. А під час реставрації 1970-1972 років відновили первісний вигляд церкви та відновили стінопис.
Поблизу церкви знаходиться дерев’яна вежа-дзвіниця, яку збудували тоді ж, коли і церкву Святого Духа. Дзвіницю ремонтував також майстер Казимир Домінікович.
Церква святого Юра
Ця пам’ятка галицької дерев’яної архітектури розташована в місті Дрогобич. Вона одна з найкраще збережених церков в Україні.
Збудували її в XV столітті. Церква має цікаву історію, її ще називають «поемою в дереві». У туристичних описах та краєзнавчих нарисах часто пишуть, що святиня згоріла, а тому в 1656 році виміняли на сіль церкву в селі Надіїв, що на Франківщині, та перевезли її на волах до Дрогобича. З матеріалу привезеної церкви добудували ту, що згоріла, зокрема, з надіївських брусів зробили бабинець та Введенський приділ.
На території біля церкви неодноразово відбувалися знакові історичні події. 6 липня 1941 року на площі перед святинею зібралися дрогобичани та жителі навколишніх сіл. Референт з ідеології Дрогобицького обласного проводу ОУН Василь Николяк повідомив про проголошення в окупованому Львові Акту відновлення Української Держави та створення Уряду Української Держави на чолі з Ярославом Стецьком. Присутні присягнули на вірність Україні.
А 17 квітня 2012 року на території біля церкви проводили Велику Гаївку, участь в якій одночасно взяло понад 5 тисяч людей. Це потрапило в «Книгу рекордів України» як рекорд за кількістю учасників.
Церква тризрубна з квадратною головною навою та двома гранчастими бічними криласами й гранчастими зрубами вівтаря і притвору. Низ церкви обведений широким опасанням у вигляді аркади-галереї на стовпах. Церква увінчана над головними зрубами трьома верхами без заломів, а криласи – малими верхами з одним заломом.
Сьогодні святиня є частиною відділу дерев’яної архітектури музею «Дрогобиччина». В церкві святого Юра збережений дерев’яний іконостас XVII століття та унікальні розписи на біблійні теми та рослинні орнаменти.
Церква Святої Трійці
Ця видатна пам’ятка архітектури та монументального мистецтва галицької школи, що в місті Жовква, збудована без жодного цвяха.
Першу будівлю церкви звели в 1601 році. А в червні 1719 року в Жовкві спалахнула пожежа. Тоді згорів і цей храм. Нову церкву, яку можна побачити сьогодні, збудували в 1720 році за кошти парафіян та Костянтина, сина короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собеського.
Церква тризрубна із цегляною добудовою – ризницею. Білокам’яне обрамлення вікон та портал перенесені сюди із розібраної замкової вежі.
Цінним у храмі є п’ятиярусний іконостас, який, за даними істориків, старіший, ніж сама церква. Він налічує приблизно 50 ікон. В іконописі втілено новаторський пошук – образи святих наділені елементами українського типажу. Іконостас виготовлений з липи, його декор має глибоке різьблення, котре виконав Ігнатій Стобенський.
В часи незалежності церкву було передано православній громаді, а потім повернули громаді греко-католицькій, якій вона здавна належала.
Церква Собору Пресвятої Богородиці
Ця видатна пам’ятка бойківської архітектури та монументального мистецтва розташована в селі Матків Стрийського району.
Спорудили її в 1838 році. Будували святиню під керівництвом майстрів Івана Мельниковича та Василя Іваниковича. Цікаво, що робочою силою під час будівництва переважно були жінки: чоловіче населення села в той час масово рекрутували до війська Австро-Угорщини. Тож нова церква була ще й своєрідною офірою Богові задля повернення чоловіків і синів додому.
У червні 2010 року у святиню влучила блискавка. Храм зайнявся, однак автоматична система пожежогасіння врятувала пам’ятку від знищення.
Церква тризрубна, триверха. Квадратні зруби розташовані по осі захід-схід. Обабіч вівтаря – прямокутні ризниці. Основні об’єми завершують восьмибічні верхи з п’ятьма заломами над навою. Над вівтарем і бабинцем – верхи з чотирма заломами, вони увінчані шоломовими банями з хрестами та маківками. Оперізує церкву піддашшя, що оперте на східчасті виступи вінців зрубів та під яким на західному фасаді влаштований засклений ґанок. Опасання церкви чіткої прямокутної форми й з великим виносом, під яким ховається низ церкви.
Поблизу церкви є дерев’яна, триярусна, квадратна дзвіниця, збудована 1924 року майстром Михайлом Векличем. На другому ярусі дзвіниці є балкон, звернений у бік невеличкої площі перед південним фасадом церкви. Дзвіниця вкрита наметовим дахом з колосниковою галереєю.