Вівторок, 21 Травня, 2024

Львівська “Подолянка”: архітектура, яку свідомо нищать

Чимало архітектурних пам’яток старовинного міста Лева вже канули в лету. Левова частка історичних будівель потребує уваги та реставрації і вже перебуває буквально на грані. Деякі споруди нищаться руками самих людей, в чиїх руках опинилася приватизована нерухомість, аби на їхньому місці звести типову офісну висотку, пише сайт lviv-future.

У цьому матеріалі редакція нашого сайту розкаже про ще одну історичну будівлю нашого міста, якій загрожує така доля, – віллу “Подолянка”, що на вулиці Генерала Чупринки, 96.

Вілла, зведена руками славетного майстра

У Львові до наших днів збереглося чимало архітектурних споруд, зведених за проєктом справжнього майстра своєї справи, – Михайла Ковальчука. Михайло Ковальчук – відомий львівський архітектор, історик, теоретик архітектури та ілюстратор дитячих книжок. Здобував свій фах у Політехнічній школі у Львові та в Італії, звідки почерпнув безцінні знання та навички, які успішно втілив на практиці, повернувшись до Львова. Деякий час був асистентом іншого відомого львівського архітектора – Юліана Захаревича, за проєктами якого у Львові було зведено також чимало знакових споруд.

Так-от, як ми зауважили вище, завдяки Михайлу Ковальчуку у Львові було збудовано чимало сучасних архітектурних пам’яток. Одна з них – вілла “Подолянка”, що розташувалася на вулиці Генерала Чупринки.

“Подолянка” була приватною віллою архітектора, зведена за його власним проєктом. Споруда мала вигляд частково двоповерхової, частково триповерхової під дахом із черепиці. На фасаді можна побачити вишукані стилізовані елементи – віконні обрамування, кахлеві вставки, дерев’яні випусти даху, сецесійний рисунок металевих балконних ґраток.

Затишне і компактне дітище настільки припало до душі творцеві, що тут він залишився мешкати до кінця своїх днів.

Вілла, яку з 1970-х років хочуть знести

Вілла “Подолянка”, яка стала взірцем неоукраїнського стилю у львівській архітектурі початку двадцятого століття, вже не перший рік декому “муляє” око. З архівів відомо, що ще з 1970-х років її хочуть знести – тоді на її місці хотіли звести типову житлову багатоповерхівку. На заваді руйнування історичної споруди постав Ярослав Новаківський – старший син відомого художника Олекси Новаківського.

Від 20-го березня 2014-го року вілла “Подолянка” отримала статус щойно виявленої пам’ятки архітектури.

Здавалося б, взяли на баланс і немає звідки горя чекати. Новим власником будівлі в останні роки був ПАТ АК банк “Львів”, керівництво якого не займалося збереженням історичної будівлі та належним доглядом за ним. В наші дні вілла оформлена на фізичну особу, яка відверто нехтує власністю, а влітку 2021-го року взагалі спалахнув гучний скандал довкола будинку – мовляв, його спеціально нищать, щоб на цьому місці звести чергову типову висотку.

Неприховані наміри власниці вілли навмисне довести споруду до руйнування та цілковитого занепаду помітили навіть в Управлінні охорони об’єктів культурної спадщини ЛОДА, однак поки все обмежується смішними штрафами (максимальний штраф, який можуть накласти на власницю вілли, складає всього 1700 гривень).

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.