Субота, 13 Квітня, 2024

Яким буде Меморіальний комплекс Героїв України у Львові

У Львові «Марсове поле», що на вулиці Мечникова, облаштують як Меморіальний комплекс Героїв України. Це місце пам’яті створять з урахуванням мінімалістичних і стриманих ландшафтних рішень, які втілюватимуть місце тиші, роздумів та пам’яті.

20 травня оголосили архітектурний конкурс на будівництво меморіального комплексу. Рішення провести конкурс на кращу проєктну пропозицію прийняли на виконкомі Львівської міської ради. Учасники конкурсу мають запропонувати візію всього простору, площею 2,8 га. У мерії очікують, що до початку осені визначать переможця цього конкурсу, після чого розпочнуться відповідні будівельні та ландшафтні роботи. Далі на lviv-future.

Сквер пам’яті, меморіальна площа та громадський простір

Міське управління архітектури та урбаністики вже напрацювало попередню концепцію, яку архітектори зможуть взяти за основу.

На брифінгу під час стріму Tvoemisto.tv головний архітектор Львова Антон Коломєйцев зазначив, що вже напрацювали концепцію поховань, керуючись аналогами закордонного досвіду мілітарних поховань і беручи до уваги українські традиції. Зокрема, йдеться про козацький хрест, форма якого характерна для таких поховань.

Важливим елементом комплексу буде сквер пам’яті. Це великий простір, ідеологічно та історично наповнений. Це місце тиші, роздумів та насамперед пам’яті.

Ще один важливий елемент – меморіальна площа, адаптована з погляду технічних заходів, безпеки, освітлення та багатьох інших моментів, аби можна було на ній збирати людей у пам’ятні дні й водночас вона була доступною для щоденного відвідування мешканцями.

Для щоденного користування повинні бути створені пішохідні простори, алеї, лавочки. Крім цього, мають врахувати місце для посадки поліцейського гвинтокрила.

Антон Коломєйцев додав, що вигул собак чи влаштування пікніків у цьому місці є неприйнятним. Втім, комплекс буде інтегрованим простором міста, чітко даючи розуміння своєї сакральності та меморіальності.

Хто похований на «Марсовому полі»?

«Марсове поле» – це радянський військовий меморіал, що прилягає до Личаківського цвинтаря з північного боку. Раніше тут був військовий цвинтар вояків австрійської армії та союзників, які загинули у Першій світовій війні. До 1927 року на полі було майже 5 тисяч окремих могил. У 1946–1947 роках тіла ексгумували, а на цьому місці облаштували кладовище для солдатів СРСР та членів НКВД. У 70-х роках минулого століття на Марсовому полі створили меморіал та перепоховали жертв радянського терору із Замарстинівської в’язниці. Упродовж 1994–1998 років їх нарахували 250. Згодом, у 1999 році перепоховали ще понад 140 жертв з цієї ж в’язниці.

Зараз там поховані герої УПА, ті, що були закатовані у в’язниці, та жертви репресій. Поруч із ними на початку весни вже почали ховати загиблих у російсько-українській війні. Їх щонайменше 40.

26 жовтня 2021 року демонтували радянську зірку, встановлену на «Марсовому полі». Її виготовили в 1970-х роках, коли проводили реконструкцію комплексу.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.