Середа, 24 Квітня, 2024

Естетика минулого: колишня вілла Труша у Львові

Продовжуючи нашу мандрівку історичними віллами Львова, завітаємо в західну частину міста, на меморіальну вулицю імені Івана Труша, де розташувалася колишня вілла одного з найвідоміших українських художників. Тут під номером 28 розташувалася чудова садиба, яку колись для себе облаштував митець, пише сайт lviv-future.

Детальніше про появу вілли, про її історію та сучасний стан читайте у нашому матеріалі.

З чого почалася історія вілли Труша?

У липні 1910-го року художник-живописець Іван Труш придбав досить велику земельну ділянку, з особистим садом, площею в майже дві тисячі квадратних метрів у західній частині міста, у районі приватної забудови, на вулиці, яка в наші дні носить його відоме ім’я. Маючи намір створити тут не просто миловидну оселю для себе, а й облаштувати творчу майстерню для створення своїх шедеврів, Іван Труш замовив архітектурний проєкт в Олександра Лушпинського. Вілла мала бути типовим варіантом тодішньої віллової забудови, де б і мешкав, і творив Труш.

Про подальші роки існування вілли є мало інформації. Більше знаходимо тільки в часи Другої світової війни, коли під час німецьких бомбардувань Львова на садибу художника кинули бомбу. Бомба завдала значної шкоди західному крилу садиби, однак, в цілому, вілла збереглася.

Трохи згодом, 50-х роках минулого століття, за відновлення батькового будинку взялася донька художника Аріадна Труш, якій вдалося реконструювати дім, дещо змінивши його архітектуру. Турботлива донька і надалі піклувалася про стан батькової вілли, завдяки її зусиллям тут регулярно здійснювали ремонтні роботи, що підтримували будинок в належному стані. Піклуючись про пам’ять творчої спадщини свого батька, донька Труша у 1951-му році облаштувала тут меморіальну експозицію.

Відкриття музею Івана Труша і подальша історія садиби

Експозиція з ініціативи доньки художника так і діяла у віллі – аж до 1986-го року, коли тут відкрився Художньо-меморіальний музей Івана Труша. У 1989-му році, заручившись дозволом покійної сестри, син художника Роман Труш віддав садибу у власність Національного музею.

1992-го року тут здійснили відновлювальні роботи – відновили фасад та історичну огорожу, впорядкували прилеглий сад. Згодом історичній садибі відомого художника надали статус пам’ятки архітектури та містобудування місцевого значення.

Архітектура приватного будинку Івана Труша

Вілла-майстерня Івана Труша вважається одним з перших будинків, зведених на сучасній однойменній вулиці. Тоді вулиця носила іншу назву – Обвідна (Обводова – згідно з іншими джерелами).

Двоповерховий будинок Івана Труша привертає увагу здалека. Проєктування в стилі пізньої сецесії, характерне для приватних будинків того часу, сутерени та горище, планування наближене до квадрату. Особливу увагу привертає дерев’яна веранда до вілли – при її оформленні використані стилізовані елементи з народного мистецтва.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.