Понеділок, 27 Травня, 2024

Вулиця Колумба

У Львові понад 1300 вулиць які носять назви і видатних особистостей, і геометричних фігур, географічних назв та інші. Є вулиці, на яких знаходиться буквально кілька будівель. Одна з таких – вулиця Колумба у Львові, що знаходиться поряд з вулицями Личаківською та Трактом Глинянським. Далі на lviv-future.

Трішки історії

За підрахунками краєзнавців, вулиця з’явилася на картах Львова ще у 1933 р. і носила вона назву зовсім не Колумба, а називалась Вотивною, від назви особливої католицької меси. Така назва була надана маленькій вулиці недаремно, оскільки вулиця знаходилась поряд з костелом Матері Божої Остробрамської. Протягом 1941 – 1944 рр., коли місто знаходилось під окупацією німців, вулиця носила назву “Вотівґассе”, а коли у липні 1944 р. Львів знову перейшов під контроль радянської влади, вулиці було повернуто назву “Вотивна”. І у 1946 р. вулицю перейменували на честь відомого мореплавця, який відкрив Америку – Христофора Колумба.

Вулиця має протяжність менше 200 метрів. На ній розташовані або будинки садибного типу, або будівлі стилю конструктивізму. Усього на вулиці розташовано менше 10 будинків. Один з них – “Вілла Кароліна” (вул.Колумба 8), яка має скандальну репутацію, занедбаний вигляд та оповита містицизмом.

Стару дерев’яну веранду можна побачити на будівлі №11. Старожили району пам’ятають, що господарі будівлі у 1990-ті рр. тримали на подвір’ї кілька собак. 

Будинок №11

Досить гарний вигляд мала кам’яна будівля №7. 

Будинок №7

Дуже сильно змінився будинок №5. До початку 2000-х у будинку мешкало чотири родини. Серед мешканців була багатодітна родина (четверо дітей), яка також утримувала двох декоративних собачок. Поряд жила бабуся, а навпроти неї – ветеран Другої світової війни, Олександр Семьонов (1912 р.н.), який утримував у вольєрі (на подвірї будинку) велику собаку, після того як вийшов на пенсію – продавав різноманітні запчастини до різноманітної техніки (торгував поблизу 28-го авторемонтного заводу). Із старожилів вулиці сьогодні там мешкають одиниці.

Будівництво комплексу та розвантаження Личаківської

Вулиця Колумба є важливою з точки зору руху транспорту. Адже на час ремонту вул.Личаківської у 1990-х та 2010-х  саме через цю вулицю автомобілісти могли оминути ділянку, яку ремонтували, потрапити з вул. Тракт Глинянський на Ніщинського. У зв’язку з руйнування будівлі “Вілла Кароліна” на її місці планують звести багатоповерховий комплекс з паркуванням. З 2020 р. на вул. Колумба запроваджено реверсний рух. Вулиця дозволяє хоча б частково розвантажити вул. Личаківську від суцільних потоків автотранспорту, дозволяє уникати заторів. Також потрібно пам’ятати, що вулиця має вихід до перонів занедбаної Личаківської залізниці та головного корпусу “Мікроприладу”. Невідомо як складеться у майбутньому доля інших старих будиночків, розташованих на вулиці (зокрема будівля № 11). Можливо їх з часом від реставрують, а можливо на їх місці скоро постануть нові розкішні приватні будинки. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.