Неділя, 13 Жовтня, 2024

Естетика минулого: аптекарська вілла у Львові

Редакція сайту lviv-future продовжує архітектурний екскурс в минуле, розповідаючи про історичні вілли, що збереглися в нашому місті. Рухаючись кількома кварталами від вілли пані Юзефи Франц, про яку ми розповідали раніше, можна побачити ще одну унікальну споруду – аптекарську віллу на Коновальця.

Історія давньої вілли

Фото – Типовий Львів

Поміж вулицею Гіпсовою, де розміщувалася гіпсова фабрика братів Франц, та вулицею Євгена Коновальця, поблизу приміщенням кафедри дизайну Львівського лісотехнічного університету, серед затишних типових кам’яниць та пишної зелені одна будівля привертає особливу увагу – вілла, що своєю архітектурою та величчю створює подобу давнього середньовічного замку.

Історична вілла на Коновальця, 100, захована вглибині парцелі настільки, що пересічному туристу було б зручніше побачити її красу, зайшовши з вулиці Гіпсової. Та знавці скажуть, що краще знайомитися з історичною будівлею зі сторони вулиці Коновальця, увійшовши через стилізовану хвіртку.

Зайшовши сюди, шукач пригод у Львові побачить віллу, збудовану за проєктом архітектора Станіслава Улейського у 1912-му році. Віллу з середньовічною красою будували спеціально для відомого тогочасного львівського мецената та члена знатної вірменської сім’ї. Хоч Кшечунович і був відвертим противником Української державності Галичини, та тут його родину добре шанували. За свою активну громадську позицію та інші здобутки Кшечунович отримав дім, що нагадує справжній середньовічний замок.

Сам архітектор, який створював віллу, працював у Львові на зламі століть. Його роботи виконані в стилі неоготики, неокласицизму та пізнього модернізму. Архітектурні проєкти, втілені в життя зусиллями цього архітектора, і досі можна побачити на вулицях міста.

Звідки взялася назва у вілли?

Свою сучасну назву вілла отримала у міжвоєнний період. Тоді тут мешкав фармацевт Стефан Стенцель, який володів власною аптекою на площі Міцкевича – це була аптека у кам’яниці Шпрехера. Сьогодні ця будівля більше відома як “Будинок книги”, однак аптека тут збереглася і до нашого часу. З історії міста відомо, що це перший аптечний заклад в нашому місті, де діяло відокремлення між рецептурним відділом та відділом “ручного” продажу медикаментів. На той час це було свідченням значного прогресу.

До Другої світової війни в стінах будівлі розмістився консулат Німеччини. Згодом сюди поселилися радянські генерали.

Аптекарська вілла в наші дні

Вікіпедія

Збудована в неоготичному стилі вілла чудово збереглася до наших днів і вважається однією з головних архітектурних перлин вулиці Євгена Коновальця. Прикро, що стороннім потрапити до вілли і помилуватися її архітектурою в наш час – зась. Будинок сховався за високими парканами, постійно зачиненою брамою та величними густолистими деревами, що вберігають віллу від чужих очей.

Найкраще роздивитися віллу львів’яни та гості нашого міста можуть з подвір’я вищезгаданого будинку кафедри дизайну Львівського лісотехнічного університету. Будівля має статус приватного будинку і є пам’яткою місцевого значення.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.