Субота, 22 Червня, 2024

Львівський ІТ Кластер: 10 знакових проєктів за перші 10 років існування

У 2011 році почав свою діяльність Львівський ІТ Кластер – спільнота провідних ІТ-компаній міста, які разом із вишами та міською владою розвивають у Львові сферу інформаційних технологій. Усе почалося з трьох компаній – SoftServe, ELEKS та N-iX. За 10 років Кластер перетворився на величезну техспільноту, обʼєднавши 160 ІТ-компаній. Разом вони реалізували безліч освітніх, промоційних, інфраструктурних та дослідницьких проєктів, які покращили бізнес-екосистему Львова, підвищили рівень освіти та створили робочі місця. Про 10 найбільш успішних проєктів та їхню цінність для айтівців, міста і країни далі на lviv-future.

1. IT Arena

2–4 жовтня 2014 року на «Арені Львів» вперше відбулася IT Arena – міжнародна техконференція, яка стала щорічною. До 2021 року подію відвідувало приблизно 4000 осіб кожного року, а у ювілейному 2021-му зібралося 5345 учасників, деякі з них спостерігали за виступами онлайн. У 2022 році подія відбувалася, попри повномасштабну війну, і об’єднала приблизно 1000 учасників.

ІT Arena збирає програмістів, дизайнерів, менеджерів, бізнес-аналітиків, стартаперів, досвідчених підприємців з усієї Східної Європи. Це унікальна можливість познайомитися з лідерами технологічної індустрії, обмінятися досвідом. Компанії мають змогу представити свої продукти, стартапери – ідею та отримати фінансування, а інші відвідувачі – послухати про цікаві технології, сервіси, поспілкуватися з професіоналами і знайти нові знайомства. Своїм досвідом на конференції діляться і спікери таких компаній-гігантів, як Google, Formula 1 тощо.

2. IT Village

IT Village – це заміський простір для ІТ-спеціалістів у селі Нагоряни, за 9 км від Львова, біля мальовничого озера Наварія. Мета простору – об’єднати однодумців, які працюють в ІТ-галузі та мають спільні інтереси. Містечко сплановане на принципах добросусідства, де мешканці багато часу проводять разом і спілкуються між собою так само комфортно, як і на роботі.

Будівництво почалося у 2018 році. За приклад взято «американське село», основа якого – комфорт. Крім житлових будинків, у плані простору передбачені школа, дитсадок, магазини, спортзал тощо. Задля безпеки мешканців територія повністю ізольована, в’їзд – за допомогою карток, повсюди – відеоспостереження. Поселитися може будь-який айтівець, незалежно від посади чи досвіду роботи.

3. IT Park

Це корпоративне містечко у Львові, біля вулиці Чмоли, з офісами для 10 000 ІТ-спеціалістів, комп’ютерними лабораторіями, спорткомплексом, дитсадком, зоною для розваг тощо.

Львівський ІТ Кластер зініціював проєкт у 2015 році. У наступному році Кластер і компанія-інвестор «Галерея-Центр» (була девелопером Forum Lviv) домовилися про його реалізацію. У 2017-му львів’яни побачили проєкт містечка, а у 2018-му «Галерея-Центр» знайшла остаточних партнерів.

У 2019 році вже підписали договори з майбутніми резидентами парку – масштабними львівськими IT-компаніями. Загальна сума інвестицій – 180 млн доларів, з яких 81,5 млн євро надав найбільший польський держбанк BGK. Проєкт назвали наймасштабнішим у новітній історії Львова, це перший такий IT-парк в Україні.

4. IT Expert

Це проєкт, що об’єднує ІТ-спеціалістів, студентів та викладачів закладів освіти і має на меті змінити в Україні систему вищої та професійно-технічної освіти, щоби сприяти її наближенню до реальних потреб ринку.

IT Expert створює інноваційні навчальні програми, відкриває лабораторії. До  2021 року відкрили вже 17 таких навчальних програм у трьох львівських університетах – ЛНУ ім. І. Франка, Львівській політехніці та ЛДУ БЖД. Викладають програми не лише працівники вишів, а й ментори – співробітники ІТ-компаній. Такі програми дають змогу готувати випускників, яким потім не потрібно навчатися додатково під час працевлаштування.

5. Lviv Tech Angels

У 2019 році Кластер презентував Lviv Tech Angels – клуб львівських бізнес-ангелів, тобто інвесторів, які готові вкладати кошти в українські стартапи на початкових стадіях розвитку. Це перший клуб інвесторів в Україні.

Офіційно сформували Lviv Tech Angels у 2020 році. Пандемія Covid-19 затримала його запуск, однак того року інвестори все ж змогли розглянути понад 300 стартапів, з яких відібрали 20. Тоді учасники клубу інвестували у розвиток стартапів 560 тис. доларів.

Місія клубу – створювати у Львові культуру ангельського інвестування та розвивати в Україні стартап-індустрію. Ангелами є засновники чи керівники ІТ-компаній Львівщини з понад 15 років досвіду в технологічній сфері.

Крім надання фінансування, ангели також зацікавлені в загальній підтримці вподобаних проєктів, наприклад, вони можуть давати стартаперам поради, періодично з ними зустрічатися, допомагати  шукати замовників чи партнерів. Ангельські інвестиції – один із найризикованіших способів інвестування, однак і найприбутковіший, якщо стартап усе таки «вистрілить».

6. IT Research

У 2015 році Кластер запустив масштабне дослідження львівського ІТ-ринку під назвою IT Research, щоби спостерігати за змінами в технологічній сфері, впливом її на місто, суміжні індустрії та загальну економіку. У 2021 році для більш масштабного дослідження долучився ще ІТ Кластер Івано-Франківська.

Результати дослідження дають змогу орієнтуватися в ІТ-галузі інвесторам та розуміти компаніям, як їм варто зростати у Львові. Відповідно до IT Research, у 2019 році економічний ефект у місті від загальної ІТ-діяльності перевищив 1 млрд доларів.

7. IT Club Loyalty

Це програма лояльності для айтівців. Працівники компаній-учасників IT Club Loyalty отримують різноманітні знижки, бонуси та подарунки від тисяч брендів із різних категорій: заклади харчування, спорт, освіта, здоров’я, розвиток тощо. Це дає можливість брендам-партнерам розширити клієнтуру серед спеціалістів технологічної галузі. Приєднатися до програми бренди можуть безкоштовно.

8. ITID Lviv

У 2017 році Кластер створив англомовний журнал про ІТ-ринок Львова – ITID Lviv. У журналі розповідається про досвід тих, хто за допомогою технологій створює світ інновацій; їхній шлях до успіху. Журнал публікує інтерв’ю з лідерами ІТ-галузі, блоги від технічних експертів, історії про розвиток стартапів тощо. З 2020 року ITID Lviv доступний і онлайн.

9. Lviv Tech

Lviv Tech – платформа, створена для зустрічі IT-компаній Львова та міжнародних замовників. Сервіс поєднує функціонал каталогу компаній та маркетплейсу.

Мета Lviv Tech – просувати місцеву та загалом українську ІТ-галузь на міжнародному ринку, особливо, малі й середні компанії, які не мають достатньо засобів для самостійного просування.

10. United for Health

Цей екстрений проєкт Кластера був створений під час стрімкого поширення COVID-19 у Львові та області. За допомогою United for Health Кластер надав приблизно 8 млн грн на боротьбу з COVID-19. У співпраці з Корпоративним благодійним фондом «Відкриті очі» організував умови для масового тестування громадян, а крім того, створив перший у Львові Центр вакцинації.

Кожен із цих проєктів Львівського ІТ Кластера наблизив Львів до того, щоби він став технологічним центром Європи, створив нове позиціювання та стратегію бренда міста.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.