У 2011 році почав свою діяльність Львівський ІТ Кластер – спільнота провідних ІТ-компаній міста, які разом із вишами та міською владою розвивають у Львові сферу інформаційних технологій. Усе почалося з трьох компаній – SoftServe, ELEKS та N-iX. За 10 років Кластер перетворився на величезну техспільноту, обʼєднавши 160 ІТ-компаній. Разом вони реалізували безліч освітніх, промоційних, інфраструктурних та дослідницьких проєктів, які покращили бізнес-екосистему Львова, підвищили рівень освіти та створили робочі місця. Про 10 найбільш успішних проєктів та їхню цінність для айтівців, міста і країни далі на lviv-future.
1. IT Arena
2–4 жовтня 2014 року на «Арені Львів» вперше відбулася IT Arena – міжнародна техконференція, яка стала щорічною. До 2021 року подію відвідувало приблизно 4000 осіб кожного року, а у ювілейному 2021-му зібралося 5345 учасників, деякі з них спостерігали за виступами онлайн. У 2022 році подія відбувалася, попри повномасштабну війну, і об’єднала приблизно 1000 учасників.
ІT Arena збирає програмістів, дизайнерів, менеджерів, бізнес-аналітиків, стартаперів, досвідчених підприємців з усієї Східної Європи. Це унікальна можливість познайомитися з лідерами технологічної індустрії, обмінятися досвідом. Компанії мають змогу представити свої продукти, стартапери – ідею та отримати фінансування, а інші відвідувачі – послухати про цікаві технології, сервіси, поспілкуватися з професіоналами і знайти нові знайомства. Своїм досвідом на конференції діляться і спікери таких компаній-гігантів, як Google, Formula 1 тощо.
2. IT Village
IT Village – це заміський простір для ІТ-спеціалістів у селі Нагоряни, за 9 км від Львова, біля мальовничого озера Наварія. Мета простору – об’єднати однодумців, які працюють в ІТ-галузі та мають спільні інтереси. Містечко сплановане на принципах добросусідства, де мешканці багато часу проводять разом і спілкуються між собою так само комфортно, як і на роботі.
Будівництво почалося у 2018 році. За приклад взято «американське село», основа якого – комфорт. Крім житлових будинків, у плані простору передбачені школа, дитсадок, магазини, спортзал тощо. Задля безпеки мешканців територія повністю ізольована, в’їзд – за допомогою карток, повсюди – відеоспостереження. Поселитися може будь-який айтівець, незалежно від посади чи досвіду роботи.
3. IT Park
Це корпоративне містечко у Львові, біля вулиці Чмоли, з офісами для 10 000 ІТ-спеціалістів, комп’ютерними лабораторіями, спорткомплексом, дитсадком, зоною для розваг тощо.
Львівський ІТ Кластер зініціював проєкт у 2015 році. У наступному році Кластер і компанія-інвестор «Галерея-Центр» (була девелопером Forum Lviv) домовилися про його реалізацію. У 2017-му львів’яни побачили проєкт містечка, а у 2018-му «Галерея-Центр» знайшла остаточних партнерів.
У 2019 році вже підписали договори з майбутніми резидентами парку – масштабними львівськими IT-компаніями. Загальна сума інвестицій – 180 млн доларів, з яких 81,5 млн євро надав найбільший польський держбанк BGK. Проєкт назвали наймасштабнішим у новітній історії Львова, це перший такий IT-парк в Україні.
4. IT Expert
Це проєкт, що об’єднує ІТ-спеціалістів, студентів та викладачів закладів освіти і має на меті змінити в Україні систему вищої та професійно-технічної освіти, щоби сприяти її наближенню до реальних потреб ринку.
IT Expert створює інноваційні навчальні програми, відкриває лабораторії. До 2021 року відкрили вже 17 таких навчальних програм у трьох львівських університетах – ЛНУ ім. І. Франка, Львівській політехніці та ЛДУ БЖД. Викладають програми не лише працівники вишів, а й ментори – співробітники ІТ-компаній. Такі програми дають змогу готувати випускників, яким потім не потрібно навчатися додатково під час працевлаштування.
5. Lviv Tech Angels
У 2019 році Кластер презентував Lviv Tech Angels – клуб львівських бізнес-ангелів, тобто інвесторів, які готові вкладати кошти в українські стартапи на початкових стадіях розвитку. Це перший клуб інвесторів в Україні.
Офіційно сформували Lviv Tech Angels у 2020 році. Пандемія Covid-19 затримала його запуск, однак того року інвестори все ж змогли розглянути понад 300 стартапів, з яких відібрали 20. Тоді учасники клубу інвестували у розвиток стартапів 560 тис. доларів.
Місія клубу – створювати у Львові культуру ангельського інвестування та розвивати в Україні стартап-індустрію. Ангелами є засновники чи керівники ІТ-компаній Львівщини з понад 15 років досвіду в технологічній сфері.
Крім надання фінансування, ангели також зацікавлені в загальній підтримці вподобаних проєктів, наприклад, вони можуть давати стартаперам поради, періодично з ними зустрічатися, допомагати шукати замовників чи партнерів. Ангельські інвестиції – один із найризикованіших способів інвестування, однак і найприбутковіший, якщо стартап усе таки «вистрілить».
6. IT Research
У 2015 році Кластер запустив масштабне дослідження львівського ІТ-ринку під назвою IT Research, щоби спостерігати за змінами в технологічній сфері, впливом її на місто, суміжні індустрії та загальну економіку. У 2021 році для більш масштабного дослідження долучився ще ІТ Кластер Івано-Франківська.
Результати дослідження дають змогу орієнтуватися в ІТ-галузі інвесторам та розуміти компаніям, як їм варто зростати у Львові. Відповідно до IT Research, у 2019 році економічний ефект у місті від загальної ІТ-діяльності перевищив 1 млрд доларів.
7. IT Club Loyalty
Це програма лояльності для айтівців. Працівники компаній-учасників IT Club Loyalty отримують різноманітні знижки, бонуси та подарунки від тисяч брендів із різних категорій: заклади харчування, спорт, освіта, здоров’я, розвиток тощо. Це дає можливість брендам-партнерам розширити клієнтуру серед спеціалістів технологічної галузі. Приєднатися до програми бренди можуть безкоштовно.
8. ITID Lviv
У 2017 році Кластер створив англомовний журнал про ІТ-ринок Львова – ITID Lviv. У журналі розповідається про досвід тих, хто за допомогою технологій створює світ інновацій; їхній шлях до успіху. Журнал публікує інтерв’ю з лідерами ІТ-галузі, блоги від технічних експертів, історії про розвиток стартапів тощо. З 2020 року ITID Lviv доступний і онлайн.
9. Lviv Tech
Lviv Tech – платформа, створена для зустрічі IT-компаній Львова та міжнародних замовників. Сервіс поєднує функціонал каталогу компаній та маркетплейсу.
Мета Lviv Tech – просувати місцеву та загалом українську ІТ-галузь на міжнародному ринку, особливо, малі й середні компанії, які не мають достатньо засобів для самостійного просування.
10. United for Health
Цей екстрений проєкт Кластера був створений під час стрімкого поширення COVID-19 у Львові та області. За допомогою United for Health Кластер надав приблизно 8 млн грн на боротьбу з COVID-19. У співпраці з Корпоративним благодійним фондом «Відкриті очі» організував умови для масового тестування громадян, а крім того, створив перший у Львові Центр вакцинації.
Кожен із цих проєктів Львівського ІТ Кластера наблизив Львів до того, щоби він став технологічним центром Європи, створив нове позиціювання та стратегію бренда міста.