Вівторок, 19 Березня, 2024

Перейменування вулиць у Львові: з якими назвами ми попрощаємося

У Львівській громаді в межах деколонізації топоніміки мають перейменувати кілька десятків вулиць, що асоціюються з росією та її діячами, пише lviv-future.com.ua.

Спеціальна робоча група розглянула пропозиції мешканців, громадських організацій, різних інституцій і сформувала остаточний перелік, до якого ввійшло 53 вулиці, які мають бути перейменовані. Перелік – тут.

Понад 18,5 тисяч мешканців Львівської громади вже проголосувало онлайн за нові назви вулиць. Щоправда, поки що лише за перший блок (14 найменувань). Надалі, як пояснила в коментарі Тvoemisto.tv керуюча справами виконкому ЛМР Наталія Алєксєєва, результати голосування представлять на засіданні експертної групи за участі істориків, митців та громадських діячів. Остаточне рішення про перейменування приймуть на пленарному засіданні ЛМР.

За словами члена постійної комісії з перейменування львівських вулиць Андрія Гречила, 99% пропозицій від мешканців стосувалися перейменувань на честь людей, хоча у Львові 1/3 вулиць мають іменні назви. Натомість місту бракує назв, пов’язаних з історичними подіями, що колись тут відбувалися. Також він каже, що варто відобразити в нових назвах події російсько-української війни. Тому, вулиці Дагестанську і Чуваську пропонують перейменувати на Чорнобаївську та Гостомельську.

Також Андрій Гречило наголошує, що назви повинні сприяти легкому орієнтуванню в місті. Наприклад, площу Святого Юра найменували біля церкви Юри, щоби легко ідентифікувати місцевість.

Що зміниться для мешканців?

Для мешканців не зміниться практично нічого, всі документи за старими адресами залишаться чинними та не потребуватимуть заміни. Оновлювати прописку також не потрібно.

«Перереєстрація місця проживання особи може відбутися під час заміни паспорта, вклеювання нових фотокарток, зміни прізвища тощо, тобто коли в особи виникне потреба», – пояснила Наталія Алєксєєва.

Заміна документів обов’язкова лише для підприємців, однак для них ця процедура буде безкоштовною та безтерміновою.

Як перейменовували вулиці у Львові колись?

Львів уже переживав масове перейменування – після розпаду СРСР. У 1991 році тут створили комісію з перейменувань, що діяла на волонтерських засадах.

Комісія висувала пропозиції, а затверджувала перейменування вулиць сесія міської ради. Мешканці Львова писали листи зі своїми варіантами, також зверталися й громадські організації. Деякі з цих варіантів бралися до розгляду.

Вулицям повертали старі топоніми, використовували назви нейтрального характеру (рослини, ремесла, географічні об’єкти). Також експертна комісія тоді намагалася відновити мультикультурний історичний спадок міста. За словами історика Ярослава Грицака, яскравим прикладом є повернення трьох єврейських назв вулиць (Староєврейська, Діаманда, Раппапорта), що раніше перейменувала радянська влада.

У той час львів’яни закликали називати центральні вулиці іменами сотників УПА, крайових провідників чи зв’язкових. Проте ці діячі були маловідомими, тому для головної частини міста такі назви використовувати не стали.

Цікаво, що перейменування вулиці Миру на Степана Бандери тривало довго. В’ячеслав Чорновіл, тодішній голова Львівської обласної ради, вважав, що не на часі називати одну з головних вулиць іменем провідника ОУН, бо цього не зрозуміє Київ. Однак у 1992 році вулиця Бандери таки з’явилася на карті Львова.

Вулицю Дарвіна перейменували на Просвіти, Демократичну – на Новий Світ, Чекістів – на Глибоку, Московську – на Братів Міхновських, Павлика Морозова – на Леся Курбаса тощо. До слова, в радянський час існувала вулиця Львівська. Її перейменували на Святого Войцеха, а тепер вона носить назву Олекси Довбуша. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.