П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Перші аптеки Львова

Медицина Львова має давнє коріння. Давно з’явилися і перші аптеки міста, які мають доволі цікаву історію. Більше на сайті lviv-future.com.ua.

А яка була першою?

Історики запевняють, що саме зі Львовом пов`язана найдавніша згадка про аптеки на території сучасної України. У 1270 році Констанція – дружина князя Лева заснувала при Домініканському монастирі притулок для хворих і аптеку. Краєзнавці зазначають, що перші аптеки з’явилися саме при монастирях. У “Хроніках міста Львова” Дениса Зубрицького вказане ім’я першого аптекаря – Василя Русина (мова йде про 1445 р.). У місті існували як монастирські аптеки так і світські. Перші могли давати ліки й задаром, а другі – займались виключно комерцією, продавали ліки навіть на ярмарках. 

Не лише аптеки

 Однією з найстаріших аптек міста Лева є аптека “Під чорним орлом” . 

Аптека “Під чорним орлом”

Заклад заснував магістр Франц Наторп, військовий фармацевт. Власником аптеки також був доктор філософії Кароль Склепінський, який провів в аптеці ремонт, чудово оздобив її. Саме після того, як у 1857 р. аптеку придбала родина Склепінських, вона отримала назву “Під чорним орлом”. У 1923 р. (за іншими даними у 1927 р.) заклад придбав Михайло Терлецький, який безкоштовно давав ліки у шпиталь Андрея Шептицького. Аптека пробула у його власності до 1944 р.  У 1966 р. у приміщенні аптеки відкрили музей історії фармації. Це єдиний такого роду заклад в Україні. У давнину аптека не була теперішнім аналогом, оскільки не існувало фармацевтичної промисловості. Кожен заклад, за власними рецептами, готував зілля, порошки, мазі, еліксири та інші речовини. У аптеках були столики, де відвідувачі могли випити чаю чи навіть вина, поспілкуватись. Тобто аптеки не були лише місцем для продажу ліків, а й своєрідними “клубами для спілкування”. В якості інструментів в аптеці слугували різноманітні ступки (кам’яні та мраморні), металевий, порцеляновий, скляний та металічний посуд, траворізки, дерев’яні та металеві аптекарські преси, мензурки, тиглі, колби, амфори, куби для дистиляції води.

 У 1780 р. аптеку “Під золотим левом” заснував перший голова Колегії аптекарів, Ян Ходорович (1806 він був обраний першим головою Колегії аптекарів). Один з власників аптеки, Шимон Гай, обладнав її лабораторією. Сьогодні аптеки не має. У 1783 р., на розі вул. Краківської та Лесі Українки відкрили аптеку “Під срібним орлом”. 

У цьому приміщенні раніше працювала аптека “Під срібним орлом”

Лише у 1868 р. було засноване Галицьке товариство аптекарів. До найстаріших аптек Львова відноситься й аптека “Під патронатом угорської корони” (вул. Соборна, 1), яка постала у 1772 р. У 1871 р. аптеку придбав Якуб Піпес-Поратинський, який займався розвитком курорту у Моршині, отримуючи сіль та мінеральну воду.

У 1826 р. аптеку  “Під золотою зіркою” заснував Петро Міколяш. Заклад був не лише одним з найбільших у регіоні чи Австрійській імперії, однак й у цілій європі. Міколяш постачав ліками шпиталі та лікарні. З 1852 р. при аптеці запрацювала лабораторія, яка згодом перетворилась на виробничий комплекс.  Окрім ліків у аптеці виготовляли воду для полоскання ротової порожнини, м’ятні та м’ясні порошки, газовані води. У закладі працювали відомі фармацевти – Ігнацій Лукасевич та Ян Зех.  На превеликий жаль багато аптек зачинили, на їх місці постали піцерії, магазини, мобільні салони та інші заклади.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.