Четвер, 28 Березня, 2024

Від німфи до кульбабки: історія фонтану на площі Галицькій

У межах Галицького району міста, в самому центрі, розташувалася мальовнича площа з однойменною назвою та з багатою історією. Її витоки сягають ще часів тринадцятого століття і саме від неї тоді розходилися шляхи на Галич, Глиняни та до загадкових карпатських перевалів, розповідає сайт lviv-future

Більшості львів’ян та гостей нашого міста Галицька площа відома завдяки пам’ятнику Данилу Галицькому, який тут встановили у 2001-му році. Однак у цьому матеріалі ми розкажемо про не менш цікавий об’єкт – фонтан, який у різні часи мав різний вигляд.

Героїня балади поета Адама Міцкевича на львівській площі

1880-й рік – час, коли на Галицькій площі з’явилася криниця з фонтаном. Та ще й з яким – її прикрашала скульптура героїні балади відомого поета Адама Міцкевича, німфа Світезянка.

Триметрова німфа з білого каменю дуже швидко припала львів’янам до душі. Особливо милувала очі місцевих художників та фотографів. Напівприкрита Світезянка стояла у невимушеній позі, опустивши голову та піднявши руку догори, – не жінка, а справжня загадка, чим, мабуть, і привертала увагу численних перехожих. 

З міських архівів відомо, що німфу для фонтану на Галицькій площі виготовив на замовлення львівського магістрату відомий польський скульптор Тадеуш Блотніцький – випускник Віденської Академії. Замовлення йому вдалося виконати настільки успішно, що на конкурсі у 1879-му році він отримав за свою німфу престижну академічну нагороду.

Щоправда, доля виявилася у львівської німфи також загадковою, як і сама скульптура, – вона безслідно зникла з Галицької площі, наче її тут ніколи й не було. Трапилося це, як свідчать дані з історії, приблизно у 1950-му році (за іншими даними, у 1941-му), – вочевидь, напівоголена німфа з рядків поеми польського поета не прийшла до душі “совєтам”. Подальша доля скульптури так і залишається загадкою.

Скульптура хлопчика на місці Світезянки

Фонтан потребував нової окраси – нею стала кам’яна скульптура хлопчика. Ким був хлопчик, що він символізував і навіть те, хто створив цей монумент для фонтану, нам, на жаль, невідомо. 

Відомо тільки, що згодом дослідники знайшли щось подібне на іншій локації міста – Личаківському цвинтарі. Її побачили на могилі юнака, який трагічно загинув. Щоправда, прямий зв’язок двох схожих скульптур з’ясувати так і не вдалося.

Легендарна львівська кульбабка

І хлопчик недовго затримався на фонтані – приблизно у 1970-х роках його вирішили замінити на іншу скульптуру. “Хлопчика” демонтували, а за кілька років тут установили легендарну абстрактну композицію “Кульбаба”, виконану львівським художником Олегом Микитою.

Цілком радянська скульптура – відображення цілої епохи у нашому місті – в останні роки зберігається у приміщенні музею “Територія Терору”. Для сучасників це лише елемент радянської спадщини, музейний експонат, який ніколи більше не повернеться на своє “місце слави”. А на зміну йому – новий, сучасний фонтан для оновленої площі з великою історією…

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.