Субота, 27 Квітня, 2024

Як львів’янин Остап Коркуна підкорив Facebook

У 2009 році Остап Коркуна, випускник ЛНУ ім. І. Франка, взяв участь у змаганнях для програмістів, які проводила американська корпорація TopCoder. Тоді його запросили на співбесіду у Facebook, яку він успішно пройшов. Так львів’янин потрапив на роботу в гігантську соцмережу, ставши одним із перших українських програмних інженерів дітища Марка Цукерберга, де пропрацював понад 8 років. Докладніше про його історію далі на lviv-future.

Виходець із математичної династії

Остап народився в сім’ї математиків. Мама й бабуся – вчительки математики, тато – викладач математики. Навчаючись у школі, хлопець часто їздив на олімпіади з цього предмету. Десь у 9-му класі почав займатися програмуванням.

Після школи, у 2003 році, вступив на факультет прикладної математики Франкового університету. Як розповів Остап для проєкту «Відомі випускники Львівського університету», під час навчання він зі ще кількома студентами їздив на міжнародні змагання з програмування, на яких навіть вдалося вибороти для України «золото». Тоді рекрутери компанії Microsoft запропонували юним геніям стажування. Проте на пропозицію програмісти не погодилися: забоялися таких великих можливостей.

В університеті Коркуна познайомився з великою кількістю людей, які потім влаштувалися в такі компанії, як Facebook, Google, Apple тощо. Заклад навчив вибудовувати корисні зв’язки, соціалізуватись і діяти спільно, а ці навички потрібні для роботи в будь-якій команді.

Остап з однокурсниками, 2006 р.

На свою першу роботу хлопець вирішив, на відміну від більшості інших студентів-програмістів, піти після університету. Захотів інвестувати студентські роки в отримання знань та змагання, чого би не зміг собі сповна дозволити після закінчення вишу.

Як проходила співбесіда у Facebook

У 2008-му Остап закінчив університет, а наступного року приїхав до Лас-Вегаса, щоби поборотися з 12-ма найкращими програмістами з усього світу у фіналі змагань, організованих TopCoder та спонсорованих Facebook. Хоча програміст не показав високих результатів, але досягненням було просто потрапити на ці змагання.

У Лас-Вегасі Остапові запропонували летіти до офісу Facebook в місті Пало-Альто (Каліфорнія) – неофіційній столиці Кремнієвої долини. Після проходження співбесіди, що складалася з кількох етапів, 22-річний програміст потрапив до команди найбільшої на той час соцмережі.

Як розповів Остап Tvoemisto.tv, Facebook шукав людей, готових розв’язувати складні завдання. Під час першого етапу співбесіди кандидатам давали виконати за дуже короткий термін завдання, наприклад, створити програму, яка допомагає розпланувати час зустрічей у конференц-залі, чи знайти всі можливі комбінації паролів. Під час наступного етапу хлопця попросили на дошці написати потрібний код. Окремо проводилися поведінкові співбесіди, під час яких перевіряли, чи вміє людина працювати в команді, як долає конфлікти тощо. Спілкуватися потрібно було технічною англійською на рівні, достатньому для висловлення думки.

За словами Остапа, пройти співбесіду для нього було нескладно, оскільки він кілька років займався спортивним програмуванням (змаганнями на комп’ютерах, де кожен учасник демонструє свою швидкість).

Дбав, щоби Facebook не ламався

Сам Facebook може працювати завдяки величезним командам, які, наприклад, створюють алгоритми для зберігання фото; роблять системи, що дозволяють запускати соцмережу на тисячах серверів тощо. Остап працював технічним керівником команди, яка розробляла системи для збирання та обробляння даних. Ці системи дозволяють виявляти помилки, якщо в соцмережі щось ламається.

Щодо правил поведінки у Facebook, то за словами Коркуни, вони створені так, аби кожен почувався на робочому місці комфортно й безпечно. За будь-які прояви дискримінації, нетолерантності, порушення прав і свобод могли звільнити. Усі заяви про факт дискримінації (які можна було подавати анонімно) розглядав HR-відділ.

Чому залишив Facebook?

Рішення піти з роботи в гігантській соцмережі Остап ухвалював довго. Тоді він прагнув зрозуміти, чим хоче займатися далі, але працюючи в компанії, це було складно реалізувати через брак часу та розуміння, що грошей достатньо.

У 2019 році Остап влаштувався на роботу в компанію People.ai, яку створив українець і яка спеціалізується на автоматизації продажів. Порівняно з іншими компаніями Кремнієвої долини, People.ai тоді ще була доволі малою (там працювало понад 100 людей), однак зацікавила Остапа цікавими завданнями, які не могли розв’язати навіть Salesforce і Microsoft. Остап очолив команду, що відповідає за AI-частину, алгоритмічні задачі та машинне навчання. Львів’янина зацікавила можливість долучитися до розвитку компанії на початкових стадіях, де можна розвинути менеджерські навички.

Допомога Україні

За понад 8 років роботи в Каліфорнії програміст став активним учасником української діаспори та вибудував цілу систему підтримки Батьківщини. Після побиття студентів на Майдані Остап разом зі ще 9-ма знайомими створив неформальну організацію «Майдан Сан-Франциско».

Члени цієї організації збиралися біля українського, російського та німецького посольств у Сан-Франциско, а також у різних людних місцях, що привертати увагу людей до подій в Україні. Крім того, активісти передавали на підтримку українських протестувальників гроші.

Навесні 2014 року частина тих, хто долучився до створення «Майдану Сан-Франциско», заснували в місті Пало-Альто офіційну неприбуткову організацію Nova Ukraine, мета якої – поширювати інформацію про події в Україні; допомагати розвивати громадянське суспільство; збирати гуманітарну допомогу для ветеранів війни та їхніх сімей, дітей-сиріт тощо, а також проводити благодійні культурні заходи, зокрема в США. Наприклад, колись Nova Ukraine організувала в Сан-Франциско концерт «Океану Ельзи», гроші з якого витратили на купівлю реанімобіля для прифронтової зони.

Самій армії напряму організація не змогла допомагати через американські законодавчі обмеження. Якщо б Nova Ukrainе допомагала українським військовим, а не тільки ветеранам, то втратила би неприбутковий статус. До того ж на закупівлю військового обладнання в США необхідна спеціальна ліцензія.

Зате армії може допомагати раніше створена організація «Майдан Сан-Франциско». Наприклад, вдалося зібрати гроші на тепловізори для фонду «Повернись живим». Крім того, організація збирала доволі великі суми для львівського «Охматдиту» – на закупівлю обладнання, наприклад, за тиждень вдалося зібрати 7 тисяч доларів для придбання бронхоскопу.

Ще перед повномасштабним вторгненням росії в Україну 24 лютого 2022 року Nova Ukraine взялася за організацію мітингів у Сан-Франциско. Мітингувальники закликали американську владу зробити все, аби не допустити наступу.

Мітинг у Сан-Франциско, 6 лютого 2022 р. 

Коли наступ усе таки відбувся, Остап із командою вийшли на вуличну акцію перед міською радою в центрі Сан-Франциско. Згодом вирішили масштабувати діяльність Nova Ukraine для ще більшої допомоги Україні: за 18 днів змогли зібрати 7 мільйонів доларів. Якщо до наступу організація складалася фактично з 15-ти людей, то у 2022 році зросла втричі. Усе це волонтери.

Частина команди Nova Ukraine, 2022 р.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.