Середа, 24 Квітня, 2024

Львів маловідомий: історія вілли Долинського

У певний період (переважно наприкінці дев’ятнадцятого століття) окремі райони Львова масово забудовувалися приватними садибами. Сьогодні чимало вілл, споруджених у той час, є справжніми окрасами нашого міста, хоча знають про них зазвичай мешканці окремих районів та поодинокі туристи, яких цікавить «непопсова» архітектура, пише сайт lviv.future.

Одна з таких цікавих і маловідомих львівських вілл є вілла Долинського, про яку ми розкажемо у цьому матеріалі.

Архітектор, який створив віллу сам для себе

Оригінальна і досить примітна вілла Долинського розташувалася у мальовничому районі нашого міста на сучасній вулиці Лемика. Сьогодні це одна з перлин тихої вулички, показний будинок в стилі історизму, який колись було зведено відомим архітектором Іваном Долинським для самого себе.

Цьому архітектору належить чимало житлових будинків, спорудження гімназії у Бродах, що на Львівщині, прибуткові і не тільки будівлі, приватні будинки тощо. Освіту талановитий архітектор здобував у тодішній Вищій політехнічній школі – теперішньому політехнічному університеті Львова. Творив і працював у нашому місті наприкінці дев’ятнадцятого – на початку двадцятого століття.

Наприкінці дев’ятнадцятого століття архітектор Долинський вирішив зробити щось не тільки для міста, а для себе. Тоді він спроєктував і побудував віллу, яка в наші дні стала справжньою окрасою сучасної вулички Лемика і району загалом.

Архітектура вілли

Вілла Долинського з’явилася у 1898-1902-х роках. Зведена у стилі піттореску, вілла – це один з тих елементів вулиці і району, що додає романтизму території і підкреслює історичний колорит цієї локації.

Відрізняється вілла тим, що вона височіє над усіма іншими житловими будинками. Вгорі – висока вежа, черепичний дах складної конфігурації, ретро-комини з цегли та шпилі, що наче дірявлять мінливе львівське небо.

Архітектори відзначають, що вілла має чимало знакових історичних особливостей. Наприклад, унікальні дерев’яні та металеві конструкції, живописні панно під карнизами високої вежі.

Вілла Долинського сьогодні

Сьогодні історична вілла Долинського – це звичайний житловий багатоквартирний будинок, якому було надано в липні 1986-му році статус пам’ятки архітектури місцевого значення. Довкола вілли – такі ж, зведені у стилі піттореску та сецесії, житлові будинки, які постали тут приблизно у той же час, коли і сама будівля Долинського.

Мешканці вілли часом скаржаться про те, що будинок перебуває, все ж, в передаварійному стані, що пов’язано тут зі зсувом ґрунту. Чимало історичних елементів, розташованих на фасаді, зруйнувалися або ж були замінені більш сучасними варіантами – зокрема, більшість вінтажних вікон, які замінили на пластикові. Так відходить у минуле історія…

Тепер вілла живе досить спокійним життям, подалі від сторонніх очей і очей туристів. Вілла Долинського у Львові – це приклад тих історичних споруд, які «губляться» поміж іншими архітектурними цінностями, більш туристичними і привабливими. Однак, тим не менше, заслуговують на увагу та на те, щоб про них знали.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.