Суббота, 22 июня, 2024

Место для духовной гармонии: о храмах Львова

Храм – це виняткове місце, де віряни знаходять прихисток для душі та тіла. Тут люди мають змогу бути ближчими до Бога та відчувати духовне збагачення своєї віри. Відтак, в багатьох містах України християнська церква посідає вагому роль в житті містян. Крім того, кожна будівля храму побудована за унікальними проєктами та становить важливий компонент місцевої архітектури. Більше на сайті lviv-future.

Пропонуємо перелік храмів Львова, кожен з яких вирізняється неповторною побудовою та становить історичне та духовне надбання міста.

Архикатедральний собор святого Юра

Споруда відноситься до архітектурного комплексу, що складається з дзвіниці, капітульних будівель, митрополичих палат, розкішних брам та терас, які розташований на цій території. 

Фото: РІСУ

Новий храм спорудили в 18 столітті у бароковому стилі з рисами рококо. До цього в історичних рукописах львівського бургомістра Бартоломея Зіморовича знайдено згадки про церкву Святого Юра, що датуються ще 14-15 століттями.

Відомо, що ідею звести новий храм, замість старого, висунув предстоятель УГКЦ Анатасій Шептицький. Будівництво розпочалося за проєктом архітектора німецького походження Бернарда Меретина, а закінчилося під керівництвом вже львівського будівничого Клеменса Ксаверія Фесінґера.

Особливою оздобою будівлі є скульптура «Юрія Змієборця» Іоана Пінзеля, яка розташована при вході в храм.  Крім того, на інших частинах фасаду містяться фігури Лева та Анатасія.

Собор Святого Юра є одним з найвизначніших споруд УГКЦ в Україні та внесений до світової спадщини ЮНЕСКО.

Храм Святого Андрія Первозванного

Храм Святого Андрія Первозванного  відноситься до архітектурного комплексу Бернардинів та є підпорядкований УГКЦ.  Будівля розташована на площі Соборні в центральній частині Львова, що раніше мала назву Бернардинська площа.

Фото: Костел та монастир Бернардинів у Львові

Церкву спорудили в 17 столітті за проєктом ченця бернардинського ордену Бернарда Авелідеса.

Назва церкви є символічною. Оскільки першу службу провели 13 грудня в день пам’яті мученицької смерті апостола Андрія Первозванного.

Храм споруджено в маньєристичному стилі, який поєднує в собі риси як ренесансу, так і бароко. Таке поєднання сталося через те, що архітектори, котрі долучилися до спорудження храму працювали в різних стильових напрямках.

Біля церкви знаходиться старовинна криниця, з якою пов’язано справжнє диво. За легендою, після того, як на цьому місті поховали Святого Яна з Дуклі через рік з’явилося цілюще джерело. Тоді монахи вирішили перенести мощі святого в середину будівлі та помістити біля вівтаря.

Фото: криничка Святого Яна з Дуклі

Цікаво, що під храмом містяться таємні ходи та каналізаційні тунелі. У часи Другої світової війни там масово переховувалися євреї, які зазнали переслідувань.

Церква Пресвятої Євхаристії

Церква Пресвятої Євхаристії раніше відома як Домініканський костел Божого тіла. У дев’яностих роках 20 століття храм передали УГКЦ, тоді було по-новому посвячений храм та змінена його назва.

Фото: Роман Кравчук

Церкву збудували у 18 столітті. До цього була інша будівля – костел в готичному стилі. Однак за наказом Констанції – дочки угорського короля та дружини князя Лева Даниловича, спорудили новий храм.

Будівля зведена в стилі пізнього бароко за проєктом архітектора голландського походження Яна де Віта. На фасаді будівлі розміщено різноманітні унікальні скульптури святих. Зокрема, фігури двох монашок: Святої Розалії та Святої Катерини Сієнської.

Цікаво, що в часи комуністичного режиму в Україні будівлю храму використовували як склад речей. А в сімдесятих роках влада відкрила тут Музей релігії та атеїзму, де проводили різні ідеологічні лекції та покази атеїстичних фільмів.

При вході до церкви видніється напис латинською мовою: «Soli Deo honor et gloria» (Єдиному Богу честь і хвала). Церква Пресвятої Євхаристії відноситься до світової спадщини ЮНЕСКО.

Церква Святої Ольги і Єлизавети

Церква Святої Ольги і Єлизавети збудована на честь Єлизавети Баварської – дружини цісаря Австро-Угорської імперії в 20 столітті. 

Фото: Краєзнавчо-туристичний портал «Край»

Багато цікавих історій пов’язано з будівництвом храму. Одна із них про саму  Єлизавету. Королівна не завжди знаходила спільну мову з цісарем, адже була самодостатньої жінкою, яка не хотіла коритись строгим принципам двору цісаря. Крім того, трагічною подією стала і смерть Єлизавети, яка відбулася внаслідок вбивства її анархістом під час звичайної прогулянки біля моря.

Ще одна історія спорудженням храму пов’язана з його надзвичайно великим розміром. Адже будівля являється найбільшою в місті та має висоту вісімдесят вісім сантиметрів. Такі розміри зумовлені також бажанням закрити для приїжджих іноземців іншу споруду – Собор Святого Юра, який належав УГКЦ.

Церква побудована в неоготичному стилі за проєктом «Тріо», який розробив польський архітектор Тереодор-Мар’ян Тальовський.

Цікаво, що в храмі можна піднятися на спеціальний оглядовий майданчик, де відкривається дивовижний краєвид на все місто.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Церква Різдва Пресвятої Богородиці являється модерною спорудою УГКЦ, що була зведена в кінці 20 – напочатку 21 століття.

Храм розташований в житловій частині міста – у Сихівському районі. Церкву збудували за проєктом канадського архітектор українського походження Радослава Жука. Він долучився до створення всесвітньо відомих будівель та скульптур в Лондоні, Вашингтоні та Торонто.

Цікаво, що в 2001 році на площі біля храму відбулася зустріч Папи Римського Івана Павла ІІ, де було близько пів мільйона осіб. Після цього площу назвали на честь Папи Римського.

Під час опитування в 2009 році церкву Різдва Пресвятої Богородиці визнали одну з найкращих серед зразків модерних архітектурних будівель в Україні.

Церква Святої Софії – Премудрості Божої

Церква Святої Софії-Премудрості Божої є ще одним зразком сучасної архітектури УГКЦ. Храм розташований на території студентського містечка Українського католицького університету.

Фото: інформаційний ресурс УГКЦ

Відтак, церква є передусім духовним осередком для студентів навчального закладу. Храм збудували в 2016 році за проєктом архітектора Івана Бережницького.

Церква Святої Софії – Премудрості Божої є головним храмом, який об’єднує ще дві споруди: Храм Святого Климента Папи Римського та крипту Гробу Господнього.

Цікаво, що в період правління радянського режиму на місці, де споруджено церкву, мав бути осередок пропагування комуністичної ідеології – Театр Прикарпатського воєнного округу. Адже поряд знаходився будинок комуністичної партії. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.