П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Підбірка непопулярних музеїв Львівщини

Львівська область багата на культурні та історичні пам’ятки. Тут є безліч музеїв, у яких можна пізнавати українську культуру, вивчати традиції, насолоджуватись мистецтвом, черпати естетичне задоволення, доторкнутись до вже неіснуючих цивілізацій чи пізнати майбутнє через контури незвичних форм та об’єктів. Пропонуємо познайомитись із музеями, в яких ви ще навряд чи були. Детальніше на сайті lviv-future.com.ua.

Аптека-музей Йогана Зега

Розташування: м. Борислав, вул. Карпатська брама, 17.

Це музейний простір, що обладнаний під аптеку промисловця та фармацевта Йогана (Яна) Зега. Він був одним із перших дослідників бориславської нафти, а також фактичним винахідником технології її рафінування (розділення) на фракції.

Експонати музею ілюструють не лише розвиток аптечної справи та фармацевтики, але й історію Борислава, нафтовидобутку й нафтопереробки, інженерної справи, видобування і переробки озокериту (природного вуглеводню з групи нафтидів).

Художній музей Михайла Біласа

Розташування: м. Трускавець, майдан Кобзаря, 3.

Музей розташований у центрі Трускавця, в дерев’яній віллі з елементами  закопанського стилю. Це перший прижиттєвий музей художника Михайла Біласа в Україні. Він ткав килими, гобелени (настінні безворсові килими), верети (довгі сорочки з простої тканини), ліжники, а також вишивані серветки, доріжки, подушки. Він майстер текстильної пластики, образно виразних іграшок та декоративних квітів, автор сюжетних панно та аплікацій.

Тут представлено безліч його робіт, які вважаються національною гордістю. Всі роботи митця існують в єдиному екземплярі.

Крім постійно діючої виставки, музей також експонує роботи інших митців, знайомлячи відвідувачів з новими авторськими здобутками.

Музей-заповідник «П’ятничанська вежа»

Розташування: с. П’ятничани, вул. Замкова, 40.

«П’ятничанська вежа» – оборонна споруда замкового типу. Належить до рідкісних пам’яток оборонного будівництва галицької школи. За легендами, вежа могла бути залишками замку Синявських чи Василіанського монастиря.

Як музей «П’ятничанську вежу» відкрили 18 травня 1995 року. Експозиція музею розташована на другому та третьому ярусах кам’яної надбрамної вежі. Там виставлено археологічні знахідки з території колишнього оборонного двору, картосхему оборонного будівництва та відомі зразки мілітарної архітектури періоду Галицько-Волинського князівства.

Ця оборонна споруда має діючий підйомний міст. В музейній експозиції представлений проєкт відтворення звідного моста, у фотографіях подається хід реставраційних робіт.

Музей модерної скульптури Михайла Дзиндри

Розташування: смт Брюховичі, вул. Музейна, 16.

Це єдиний в Україні музей модерної скульптури. Тут експонується 808 творів модерного мистецтва – творча спадщина українського скульптора Михайла Дзиндри. Серед них кольорові скульптури вільної форми, об’ємні абстракції та рельєфи.

Навіть за своєю зовнішньою архітектурною формою, спроєктованою самим скульптором, музей Дзиндри посилається на американський архітектурний модернізм. Всередині приміщення музею – суцільний виставковий павільйон, без жодних перегородок чи стін. Коли змінюється освітлення, то скульптури загадково змінюють свою форму.

В музеї немає табличок з назвами творів, тож можна ходити і вигадувати власні. Хоча вартувало б попросити провести екскурсію і дізнатися справжні назви.

Тут часто проводяться різноманітні творчі вечори і мистецькі дійства, на яких майже завжди є дружина митця – пані Софія.

Історико-краєзнавчий музей «Сколівщина»

Розташування: м. Сколе, вул. Данила Галицького, 52.

Експозиція цього музею розміщена в п’ятьох кімнатах. Тут відвідувачі ознайомляться з інтер’єром бойківської хати, національним одягом бойків, елементами їхнього побуту, старовинними іконами. Також представлені елементи бойківського лісопромислу, сільськогосподарського реманенту, народних ремесел.

Цікавими є військова атрибутика, раритети часів Першої та Другої світових воєн, художня панорама меморіалу УСС на горі Маківка, стенди з фотографіями воїнів УПА, фотоекспозиція міста Сколе часів ХІХ-ХХ століть.

Окрема увага присвячена релігії: тут є іконостас Церкви Різдва Пресвятої Богородиці міста Сколе, плащаниця, богословські книги, одяг греко-католицького священика та інші речі.

Музей «Хата в Глубокім»

Розташування: с. Урич.

Цей культурний центр – частина державного історико-культурного заповідника «Тустань». З 2016 року тут діє етнографічна виставка з філософською назвою «Непотріб?». Суть виставки полягає у тому, щоби переосмислити, чи давні речі є непотребом, який треба викинути, чи все ж їх варто зберегти.

2001 року тут жили дві сім’ї. Згодом вони роз’їхалися, залишилася лише старша жінка, яка померла. Перед смертю вона продала свою хату, яка і стала музеєм.

Відвідувач може побачити дві кімнатки: в одній – експозиція, а в іншій – відтворені житлові покої. Серед експонатів – світлини мешканців Урича, втрачені інструменти побуту, справжня українська піч.

Основна ідея музею – передати побут стародавнього житла Карпат. У музеї організовують різні етно-зустрічі, перегляди цікавих тематичних фільмів, гаївки, різдвяні вечори з кутею та варениками, які спонукають всіх небайдужих до вивчення української духовності і традицій.

Історико-краєзнавчий музей

Розташування: м. Винники, вул. Галицька, 26.

Музей має чотири експозиційні зали, в яких представлені знахідки від епохи палеоліту до XVIII століття. Тут можна побачити предмети побуту з глини та бронзи, прикраси, зброю, вироби зі скла, яким понад дві тисячі років, меч вікінгів, який належав представникові варязької дружини. 

В експозиційному відділі «Історія Винник XIV – поч. XX ст.» експонуються стародруки, різьба по дереву, оригінали та фотокопії документів, які свідчать про походження, розвиток міста і краю. У залі «Видатні люди» представлені особисті речі, фотографії та документи відомих особистостей Винник.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.