Субота, 27 Квітня, 2024

Цифрова освіта у смартфоні: як львів’яни створили хмарну платформу для шкіл

У 2020 році львівські розробники створили українську освітню платформу «Навчання і Технології» (НІТ). Менш ніж за 2 роки до хмарного середовища платформи приєдналися 144 школи. Це дозволило на одному сайті вести щоденник, журнал з оцінками та всі необхідні комунікації. Про те, за яких умов з’явився проєкт та в чому його особливість, читайте далі на lviv-future.

Пандемія як стимул

Автори ідеї – співзасновники львівської IT-компанії Lionwood.software Володимир та Юрій Каміновські. Після початку пандемії COVID-19 Юрій, який раніше працював вчителем історії, задумався про потребу в зручному освітньому онлайн-продукті. Батько братів також учитель, тому розробники були добре ознайомлені зі складнощами вчительської роботи.

Володимир Каміновський, CEO Lionwood.software 

Юрій Каміновський, СОО Lionwood.software 

У 2020 році обсяг аутсорс-замовлень зменшився через пандемію. Тоді  бізнесмени вирішили, що це найкращий час для створення платформи.

Що ж представляє собою НІТ?

НІТ призначена для забезпечення як дистанційного, так і очного шкільного навчання. Електронні журнали та щоденники учнів доступні адміністрації школи, вчителям, самим учням та їхнім батькам.

Онлайн-щоденники вміщують не тільки інформацію про розклад занять, оцінки, відвідуваність, а й домашні завдання. Вчителі ж мають змогу відразу їх перевірити, залишаючи коментарі чи зауваження. Крім того, для адміністрації школи доступний звіт успішності учнів з усіх предметів, а для батьків – аналітика успішності їхньої дитини та пропуски занять.

Серед іншого функціоналу – чат, аудіокомунікація, відеозвʼязок, різноманітні навчальні матеріали тощо. У системі можна проводити онлайн-уроки, імпортувати необхідні матеріали для конкретного класу. У такий спосіб вся потрібна для вчителя інформація зберігається в одному місці. А для найсумлінніших учнів НІТ створила винагороди в ігровій формі.

Перші тестування

Після розроблення бета-версії платформи Lionwood.software домовилася з п’ятьма школами Львова, аби вони протестували продукт. У такий спосіб вдалося отримати фідбек від учителів, учнів та їхніх батьків.

Якщо восени 2020 року одна зі шкіл лише тестувала НІТ, то вже весняного семестру наступного року вона повністю відмовилися від паперових журналів і перейшла на електронний обіг.

Як розповіла вчителька львівського ліцею № 66 Ірина Постернак dev.ua, її навчальний заклад почав працювати на базі НІТ одним із перших – у 2020 році. Тоді учні перейшли на віддалене навчання, що вимагало структуризації процесу.

Крім НІТ, ліцей випробовував навчальну платформу Moodle, однак вона виявилася заскладною для вчителів старшого покоління. Крім того, тестували сервіс Classroom: там створювали віртуальні класи та давали учням завдання. Комунікували між собою на шкільній Facebook-сторінці та в різних чатах. Однак усе це вимагало використання різних сервісів, що викликало незручності. Тому, керівництво школи звернуло увагу на НІТ, де все в одному місці.

Пошук надійної хмари

Після успішного випробовування розробники взялися за адаптацію платформи під мобільні пристрої та за пошук надійної хмари для оброблення та збереження даних. Львівський ІТ Кластер познайомив Каміновських із хмарним оператором GigaCloud, і розробники обрали гібридну хмару цієї компанії з комплексною системою захисту інформації (КСЗІ), оскільки це важливо для безпеки персональних даних користувачів.

Хмара GigaCloud створена на платформі VMware та має атестат відповідності КСЗІ, що в той час далеко не кожен хмарний провайдер був готовий надати. Тому, аби нічого не переробляти в майбутньому, розробники відразу шукали партнера з надійною інфраструктурою, що може працювати цілодобово. Ця потреба стала особливо відчутною після повномасштабного вторгнення росії в Україну, коли почалися часті перебої з енергопостачанням.  

Доленосний конкурс

У 2021 році Каміновські перемогли на Всеукраїнському відкритому конкурсі, де обирали найкращу освітню платформу для Львівської міської територіальної громади. Змагалися 11 учасників, серед журі були представники ІТ, директори шкіл, вчителі та міські посадовці. Переможця визначили одноголосно, без жодних дискусій. На конкурсі все тестувалось і випробовувалось.

Після перемоги в конкурсі Каміновські зрозуміли, що навантаження на сервіс зросте, адже у Львівській МТГ тоді налічувалося понад 120 шкіл. Зросла відповідальність і у 2022 році, коли росія розпочала ще й активну цифрову війну.

Активні підключення шкіл до НІТ мали розпочатися в лютому 2022 року, проте російська агресія змусила змістити плани на середину–кінець літа.

Вдале технологічне рішення

Боротися зі всіма кібератаками та надмірним навантаженням платформі допомогла правильно обрана на початку розвитку концепція – розбудова НІТ на базі окремих незалежних мікросервісів, які гармоніюють як одне ціле. Наприклад, розклад занять – один мікросервіс, електронний журнал – інший. Така хмарна архітектура дала можливість вистояти такій високонавантаженій системі, як НІТ.  

Для подібної платформи важливо за короткий термін збільшувати обсяг ресурсів під час пікових навантажень, тому була обрана публічна хмарна інфраструктура на базі платформи OpenStack із вбудованим сервісом Kubernetes, що керує роботою мікросервісів. Якщо на якийсь із мікросервісів іде більше навантаження, то Kubernetes розподіляє навантаження між іншими мікросервісами.

Історія про Скадовськ

У 2022 році НІТ долучила до хмари вже 144 школи, а це більше ніж 200 000 користувачів. Що цікаво, приєдналися не лише львівські школи, а й заклади з інших областей. Наприклад, вдалося запровадити інновацію у школах Скадовська, що в Херсонській області.

Під час окупації міста російськими військовими представники офіційної влади змогли вивезти лише деяких освітян на підконтрольну Україні територію. Вони і взялися за відновлення навчального процесу для дітей у віддаленому форматі. НІТ надала доступ до платформи Скадовську безоплатно, аби навіть в умовах окупації українські діти могли здобувати освіту.

Яка бізнес-модель?

НІТ – хоча й освітній, але комерційний проєкт, є одним із бізнес-напрямів Lionwood.software. Основна бізнес-модель платформи – плата за доступ до додаткових функцій, які дають більші можливості, ніж базові безкоштовні сервіси.

Профінансували проєкт власники Lionwood.software з власного бюджету. Після того як компанія перемогла на Всеукраїнському відкритому конкурсі, вона надала Львівський міській раді ліцензію на користування НІТ. Міській раді залишилося тільки покрити базові послуги обслуговування користувачів.  

Довідка: Lionwood.software – львівська компанія-розробник програмного забезпечення, заснована у 2017 році, що спеціалізується на створенні сайтів різних типів. Станом на 2022 рік персонал компанії становив 85 спеціалістів із багатим технічним досвідом. Після розширення команди досвідченими бекенд-розробниками, компанія почала розробляти також складні системи з великим бекенд-функціоналом.

Lionwood.software орієнтована насамперед на клієнта, партнери компанії розміщуються не лише в Україні, а й у Німеччині, Нідерландах, Великобританії, США, Швейцарії, Латвії тощо.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.