П’ятниця, 19 Квітня, 2024

На Львівщині відреставрують старовинний храм – пам’ятку архітектури національного значення

Цими днями стало відомо про те, що невдовзі на Львівщині відреставрують унікальну архітектурну пам’ятку – церкву святої Трійці, якій вже понад 265 років, пише сайт lviv-future. Старовинна дерев’яна церква розташувалася на хуторі Гомулець (село Воля Гомулецька), що належить до Львівської територіальної громади.

Храму – 265 років і він зберігся до наших днів у чудовому стані, однак, звісно ж, потребує деяких реставраційних робіт, аби архітектурну пам’ятку можна було зберегти і для нащадків. Що і як планують змінити у церкві під час відновлення – читайте нижче.

Як відреставрують храм?

В ході реставраційних робіт планується повернути автентичне гонтове покриття – свого часу його змінили на бляху. Збереглася лише невелика частина автентичного покриття, тож його хочуть повністю відновити. Унікальність такого покриття у тому, що його виготовляли вручну зі смереки.

Планується також вирівнювання храму, оскільки церква побудована без фундаменту і стоїть на кам’яних стовпах, через що за багато років похилилася. У храмі прогнили дерев’яні бруси і утворилися великі щілини у кутках, що також хочуть поправити, адже зараз у церкві дуже холодно, як розповіла начальниця управління історичного середовища міської ради Лілія Онищенко.

Однак найголовніший етап реставрації – це відновлення стінопису. Задля цього необхідно попередньо провести дослідження, які не обійдуться без допомоги фахівців. Тому для цього етапу було вирішено запросити викладача коледжу імені Івана Труша Андрія Почекву. Щоб усі роботи були виконані вчасно, до хотіли приступити вже з цього тижня, однак зіткнулися з несподіванкою – у храмі, виявляється, немає електрики, тому поки немає змоги підключити необхідні прилади для дослідження.

З історії унікальної пам’ятки архітектури

Храм святої Трійці було побудовано під горою Осовою у 1756-му році – тоді хутір Гомулець був самостійним невеликим поселенням, розташованим на перехресті доріг, які вели до обласного центру. Унікальність храму у тому, що вона є прикладом рідкісних дводольних церков (складається з двох частин – ред.). Сам храм доволі невеликий, що було обумовлено невеликою кількістю прихожан у маленькому містечку.

Свого часу у дворі храму розташувалася дерев’яна дзвіниця, яка, на жаль, до наших днів не збереглася. Так само не вдалося зберегти дерев’яну огорожу довкола храму – всі ці елементи було втрачено у другій половині двадцятого століття, коли було знищено чимало архітектурних здобуток минулого.

Зважаючи на свій вік, храм таки непогано зберігся до наших днів – за винятком кількох важливих моментів, які потребують відновлення. Це унікальне місце неподалік від Львова, яке може відвідати кожен охочий і відчути неймовірну атмосферу, особливу присутність Бога у невеликих дерев’яних стінах, намолених століттями.

Здійснити реставраційні роботи у храмі планують вже наступного року, як повідомляють у міській раді. Цього року з місцевого бюджету Львова було виділено мільйон гривень для цього храму.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.