П’ятниця, 29 Березня, 2024

Історія найстарішої архітектурної пам’ятки Львова

Львів – надзвичайно багате на архітектурні здобутки та культурні історичні споруди місто, яке будувалося впродовж багатьох століть. Так історично вже склалося, що Львів неодноразово попадав під керівництво різних держав, які вносили свою лепту у руйнування чи збагачення нашого міста, пише сайт Львів Майбутнього. Однак чимало архітектурних пам’яток далекого минулого і по сьогодні збереглися у Львові і продовжують милувати око місцевих мешканців, а також сотень тисяч туристів, які приїжджають сюди, щоб доторкнутися до історії.

У цьому матеріалі ми розкажемо про найстарішу архітектурну споруду нашого міста, що належить до сакральних пам’яток.

Церква святого Миколая – найстаріша сакральна архітектурна пам’ятка Львова

Церква святого Миколая – культова львівська споруда, чинний до сьогодні храм, що належить до Православної Церкви України. Окрім цього, церква святого Миколая входить до пам’яток архітектури національного значення, найстарішою сакральною спорудою у Львові, що розташувалася на вулиці Богдана Хмельницького, під горою Будильницею.

Історія цього храму у Львові бере свій початок ще з тринадцятого століття – про це свідчать дані проведених археологічних розкопок у другій половині двадцятого століття. Фундаторами храму Миколая вважаються давні місцеві купці (цікаво, що святий Миколай вважався покровителем торговців), які встановили храм на торговій площі – мабуть, щоб їхні справи йшли краще під покровительством святого-покровителя.

Точних дат будівництва храму історики і досі не можуть достеменно назвати. Існують лише здогадки, згідно з якими, споруду було зведено десь у проміжку між 1264-1340-ми роками.

Архітектурні особливості споруди

Що стосується архітектурних особливостей самого храму Миколая, то він, на жаль, не зберігся у первинному стані. Храм було зведено у стилі візантійського зодчества, з часу створення цього храму збереглися лише поодинокі фрагменти стін.

Храм являє собою хрещату споруду з квадратною навою, план храму створено у своєрідній візантійсько-руській хрестовокупольній манері, що сучасним дослідникам дає право стверджувати, що це зразок унікального архітектурного стилю, характерного для храмів давньої Галичини.

Старовинні реліквії, що зберігаються у церкві святого Миколая

Церква святого Миколая зберігає по сьогодні чимало історичних таємниць і навіть реліквій. Так, тут збережено ікону Федора Теронського (кінець сімнадцятого століття), ікону Богоматері, що сьогодні є цінним надбанням львівської малярської справи першої половини сімнадцятого століття.

Яким би був храм святого Миколая без реліквій, що стосуються святого? Так, тут зберігаються мощі Святого Чудотворця Миколая, ікона Миколая, де святий Чудотворець відтворений у візантійських рисах на золотистому тлі.

Результати археологічних досліджень 2014-го року продемонстрували, що тут, на дзвіниці храму святого Миколая, було встановлено скульптури янголів, що належать видатному скульптору Пінзелю. Їх було відреставровано сучасними міськими скульпторами.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.