П’ятниця, 5 Липня, 2024

Де у Львові знайти статую Свободи

При словах статуя Свободи більшість з нас одразу уявляє величну зеленувату пані у нью-йоркській бухті, пише сайт lviv-future.com.ua. Дехто навіть чув про статую Свободи у Парижі (хоча насправді вона там не одна – їх цілих п’ять!). Та чи багато хто знає, що своя статуя Свободи є і у Львові, причому статуя унікальна?

Галицька ощадна каса

Історія львівської статуї Свободи нерозривно пов’язана з будівлею Галицької ощадної каси.

Це найстаріша галицька кредитна установа, що була відкрита 1 січня 1844 року. Цікаво, що на її будівництво кошти добровільними внесками виділяли самі майбутні вкладники. Метою започаткування установи було надання галичанам можливості безпечно зберігати кошти та отримувати з них відсоток. Також Галицька ощадна каса надавала кредити під заставу майна чи цінних паперів.

Галицька ощадна каса на початку ХХ століття 

Діяльність закладу була дуже успішною, тому у 1891 році у Галицької ощадної каси з’явилася нова розкішна будівля, що і зараз вражає уяву. Архітектором став Юліан Захаревич – людина, що визначала архітектурне обличчя Львова у другій половині ХІХ – першій половині ХХ століття. 

Поєднання стилів необароко і неоренесансу та надзвичайно вдале розташування будівлі на розі сучасного проспекту Свободи та вулиці Академіка Гнатюка роблять Галицьку ощадну касу однією з найпринадніших об’єктів Львова.

Пані Ощадність 

Свого часу ошатна будівля вражала не тільки львів’ян, вона вважалася взірцем будівництва у всій Східній Європі. Поєднання теплого пісочного кольору фасаду та зеленого даху вигідно вирізняє творіння Юліана Захаревича. Та будівля приготувала ще один сюрприз для допитливих оглядачів.

Якщо піднести очі догори, то на куполі ощадної каси можна побачити цікаву скульптурну композицію. Серед трьох фігур неодмінно впадає в очі центральна – жінка з променями на короні та смолоскипом у руках. Це ж просто копія знаменитої статуї Свободи!

Насправді немає доказів, що знаменитий львівський скульптор Леонард Марконі, який є автором композиції, дійсно надихався нью-йоркською красунею. Але схожість вражає!

Є, щоправда, і суттєва відмінність – статуя Марконі займає сидяче положення і це робить її унікальною – єдиною сидячою статуєю Свободи у світі.

Насправді скульптурна композиція Марконі має назву “Ощадність. Рільництво. Промисловість”. Пані з короною на голові – це і Ощадність. Тут часто проводять аналогію з американським капіталізмом. Два чоловіки обабіч пані Ощадність символізують рільництво та промисловість. 

До 2016 року скульптурна композиція, а особливо її центральна частина – пані Ощадність – перебувала у вкрай незадовільному стані, який був ще й небезпечним для городян, що проходили під нею. Реставрація не проводилася з моменту встановлення скульптури. На щастя, зараз скульптура радує своїм оновленим виглядом містян та гостей міста. 

У самій будівлі з 1951 року розміщується Музей етнографії та художнього промислу. Колекція музею налічує більше 70 тисяч експонатів! До того ж, кожен, хто потрапляє всередину, отримує нагоду переконатися, що будівля розкішна не лише зовні.

Але навіть проходячи повз, скористайтесь шансом побачити її – львівську статую Свободи!

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.