Понеділок, 17 Червня, 2024

З сільської тиші до міського шуму: шлях Кульпаркова до Львова

Що вам відомо про Кульпарків? Можливо, на думку відразу спадає психіатрична лікарня або ж кладовище? Кульпарків – це насамперед місцевість у Франківському районі Львова. Обмежена залізницею та вулицями Володимира Великого, Княгині Ольги та Кульпарківською, пише сайт lviv-future.com.ua

Структура вулиці та історія виникнення назви

Зараз на території Кульпаркова розташовані автотраса, одна зі сполучних у Львові; багатоповерхівки, ресторани та сучасні торгові центри. Проте ще, приблизно сто років тому для мешканця Львова слово Кульпарків означало село, яке належало до парафії при Костелі святої Марії Магдалини.

План міста Львова 1783 року, на якому вперше позначено Кульпаркі. Джерело: Фотографії Старого Львова \ https://photo-lviv.in.ua/

Поселення з’явилося на місці викорчуваних лісів та належало міщанину Павлу Гольдбергу (нім. Goldberghof). Від його імені поселення й отримало свою назву, спочатку воно називалось Гольдбергоф, згодом Гольдпарків, а ще пізніше трансформувалось у звичне нам Кульпарків. 

Нинішня вулиця Кульпарківська виникла в XIX ст. на місці дороги, котра вела від Городоцької аж до Сокільників. Деякий час вона й носила таку назву – ‘’Сокільницька дорога’’. Ця дорога мала певну особливість за австрійських часів, котра збереглась і до наших днів. В XIX ст. по ній проходив львівський митний кордон, тому жодну вулицю з нею не сполучали. Лиш у 1920-х роках до Кульпарківської дотягнулися такі вулиці як Пільна (Героїв УПА) й Садівнича (Антоновича).

Лікарські вілли й кладовище

Кульпарківська дорога почала з’являтися майже водночас із лікарнею, а лікарі зводили для себе вілли, аби бути ближче до місця роботи. Найцікавішою віллою можна назвати ту, яка розташувалась за нинішньою адресою Кульпарківська 108, на флюгері котрої викарбувані цифри 1895.

Ще задовго до того як Кульпарків увійшов до меж міста, одним з культових місць вважалось Кульпарківське кладовище, на котрому, очевидно, ховали пацієнтів лікарні. Розташований цей цвинтар близько сучасних вулиць В. Великого та В. Симоненка. На цьому місці перебуває пам’ятний кам’яний хрест.

Вілла на Кульпарківській. Сучасний знімок. Джерело: Фотографії Старого Львова \ https://photo-lviv.in.ua/

Зміни під час правління радянської влади

Ситуація почала змінюватись із приходом СРСР та початком так званої соціалістичної розбудови Львова.

Вулиця Артема (Сьогодні В. Великого) прокладається у звичних нам обрисах. Влада починає зводити багатоповерхові будівлі. Однак розбудова несла в собі й руйнування. В 1973 танком було зрівняно з землею колишній костел св. Марії Магдалини, котрий на той час вже іменувався церквою Введення. На її місці тепер знаходиться кам’яний знак у вигляді хреста, схожий до того, що розташований на кладовищі. 

До кінця 80-х років Кульпарків набув цілком сучасних обрисів, й від колишнього села нічого не залишилось.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.