Четвер, 12 Вересня, 2024

Історія появи першої пошти у Львові

З давніх часів пошта відігравала надзвичайно важливу комунікативну роль у житті людей. Так, в усьому світі День пошти святкують дев’ятого жовтня.  Листування в Україні існує також здавна, але як такої систематичної і постійної пошти довгий час не було. Більше на lviv-future.com.ua.

Вже у XVII століття можна віднайти перші згадки про деякі поштові сполучення. Зокрема, про листування Богдана Хмельницького з козацькою старшиною та політиками держав. На відомій картині “Запорожці пишуть листа турецькому султану” Іллі Рєпіна зафіксований процес написання листа козаками. 

Виникнення першої в Україні пошти 

Перша пошта в Україні з’явилася у тому ж XVII столітті завдяки онуку відомого італійського скульптура Баччо Бардінеллі флорентійця Роберто Бандінеллі, котрий приїхав до Львова навесні 1629 року. Відомо, що король доручив  Бардінеллі відкрити у Львові пошту, щоб забезпечити злагоджену систему листування між різними частинами королівства. 

У Львові Бардінеллі одружився з дочкою місцевого багатого купця Урбана Убальдіні Констанцією. Батько віддав Бардінеллі великий посаг, до якого входив і будинок на площі Ринок. Саме в тому будинку з’явилася перша на території України пошта.

C:\Users\smail\Desktop\7df48e08-ecf9-44bb-91fd-3989c85cbebb.jpg
C:\Users\smail\Desktop\3e4bb839-6ac8-48ca-be3f-7c6adfb70284.jpg
Музей пошти у Львові / ua-travel.info

Спочатку там працювало дванадцять кур’єрів, які повинні були скласти присягу місту перед тим, як почати працювати на пошті. Оскільки, вони були повністю відповідальні за листи та терміни їхньою доставки. Відправлення кореспонденції здійснювалося щотижня у суботу у двох напрямках через Варшаву: до Кракова і до Гданська. 

Щоправда, вартість такої послуги була високою, доступною лише заможним людям і залежала від відстані та від ваги листів. Наприклад, відправити лист до Варшави коштувало три гроші, що дорівнювало денній зарплаті середньостатистичного працівника. 

C:\Users\smail\Desktop\8f88a9d7-d498-4da9-bb38-9de56b830300.jpg
Палац Банделліні у Львові на площі Ринок / Фотографії Старого Львова

Оскільки тогочасний папір був доволі важким, то й вартість кореспонденції — дорогою. Тому люди часто передавали листи неофіційно, через подорожніх, навіть місцевий магістрат почав оминати офіційну пошту. Однак згодом у це втрутився сам король, чим змусив знову населення Львова повернутися до послуг офіційної пошти Банделліні.

Сам Банделліні усе життя гідно виконував свої обов’язки. Так і помер: у Відні 1650 року, куди поїхав, щоб розповсюдити там доставку кореспонденції для власної пошти у Львові. На той час львів’яни могли отримувати листи з усієї Європи. 

Цікаво, що після смерті Роберто Банделліні, його син Лоренцо відкриває у батьківському будинку, поряд із поштою, майстерню, яка у 1656 році відома як королівський монетний двір. А Лоренцо стає головним у тогочасній Польщі карбувальником грошей. 

Музей пошти у Львові

У 2005 році після реставрації та ремонту в будівлі колишньої пошти було відкрито Палац Банделліні. Тепер на місті першої пошти у Львові, яку заснував Роберто Банделліні, функціонує музей пошти, який розташований у пам’ятці архітектури — Палаці Банделліні за адресою — площа Ринок, 2. 

Власне музей пошти у Львові урочисто відкрили дванадцятого грудня 2018 року, під час святкування десятиріччя внесення історичної пам’ятки палацу Банделліні до світової спадщини ЮНЕСКО. Споруда Палацу Банделліні представляє стиль епохи ренесансу (1593 року).

C:\Users\smail\Desktop\c9817500-9680-462d-88d8-7661020a1821.jpg
Музей пошти у Львові / ua-travel.info

Експозиція музею пошти нараховує близько ста рідкісних експонатів, які відображають розвиток пошти на Галичині, починаючи із XVII століття. Історію львівської кореспонденції XVII —  XIX століть можна розглянути у трьох залах. 

Деякі експонати є надзвичайно рідкісними, як-от валіза Сигізмунда ІІІ Ваза — короля Польщі та Шведської імперії. Серед інших експонатів — це і старовинні поштові сумки та скрині, перші листівки, зброя поштарів, яку вони носили зі собою для захисту та їхній мундир початку XIX століття. 

Стиль інтер’єру у музеї відтворили за допомогою багатьох малюнків, які збереглися неушкодженими ще з давніх часів. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.