Субота, 18 Травня, 2024

Храм Івана Хрестителя — один з найдавніших у Львові

Старовинні храми — духовна велич Львова. Їхні історії втаємничують багато легенд, а їхня незвичайна атмосфера відносить у давні часи. Місто надзвичайно багате на мистецькі пам’ятки архітектури. Музей Храм Івана Хрестителя є одним з найдавніших і найвідомішим у Львові міжкультурною святинею. Дехто вважає його першою кам’яною спорудою у місті. Розташований храм на вулиці Ужгородській, 1, у районі площі Старий Ринок.  Більш детально про пам’ятник старовини у нашому матеріалі на сайті lviv-future.com.ua.

Старовинна історія Храму Івана Хрестителя

З історією заснування Храму Івана Хрестителя пов’язано кілька легенд і теорій, на основі чого часто виникають палкі дискусії між істориками та культурологами. Одна з них і, мабуть, найбільш достовірна, оповідає про князя Романа Мстиславовича, який у 1201 році збудував храм з нагоди народження сина Данила Галицького. Цікаво, що церковне ім’я для сина Данила вибрали саме Іван, покровителем якого був святий Іван Хреститель.

C:\Users\smail\Desktop\0a279d36-b45e-4e8e-a2ba-c487d4c42abf.jpg
Фото: Храм Івана Хрестителя. RISU

За іншою версією, храм побудували у 1247 році після одруження Лева Даниловича з Констанцією — дочкою угорського короля Бели IV. Поширена є легенда про поховання Констанції у храмі. 

Ще одна історія розповідає про те, що споруда храму була власністю канонізованого польського святого Яцека Одровонжа, який у 1234 році перебував на тому місці, де згодом виник Львів.

Цікавим є те, що Храм Івана Хрестителя виявляє значні впливи вірменської культури. Оскільки в другій половині XIV століття вірменська громада у Львові розбудувала храм, закінчивши будівництво у 1371 році. Тим же роком датують першу письмову згадку про храм. Вважають, що саме неподалік від підніжжя Замкової гори біля стін храму виникло поселення, де згодом у середині XIII століття король Данило заснував місто Львів. 

C:\Users\smail\Desktop\61c58f5d-68d6-4d02-8819-c7f56a93e591.jpg

Фото: Пам’ятна дошка на честь княжни Констанції. Вікіпедія

Від XVI століття храм зазнавав численних руйнацій, після яких його реставрували та перебудовували. Богослужіння проводили лише раз на рік — на свято Різдва Івана Хрестителя. 

У радянські часи споруда храму була переобладнана в приміщення лікарні. 

Музейний простір храму

Значною подією стало відкриття у 1993 році у Храмі Івана Хрестителя Музею найдавніших пам’яток, який належить до складу Львівської картинної галереї імені Бориса Возницького. З того часу храм функціонує як церква, у якій щонеділі та на свята відбуваються богослужіння; і як музейний простір для експозицій сакрального мистецтва та тематичних виставок, які представляють історію давнього Львова. У 2009 році храм освятили іменем святого Івана Хрестителя. За церквою видніється висока споруда колишнього монастиря сестер-служебниць Христового Серця. 

C:\Users\smail\Desktop\513c3b1a-693f-493a-a6eb-da67d904ed04.jpg
Фото: Фрагмент стінного розпису у храмі. Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького

Увагу відвідувачів привертають мистецькі фрагменти стінопису Храму Івана Хрестителя, які виявили під час реставрації в період між XIII – XVI століттями. 

Раніше в будівлі храму зберігалася відома ікона Львівської Пресвятої Богородиці Одигітрії, а на сьогодні передана в опіку Палацу Потоцьких. Зважаючи на те, що протягом віків конфесії храму змінювалися, ікона стала глибоко  шанована, як між православними, так і між католиками й вірменами. 

C:\Users\smail\Desktop\8a70eb74-1945-4b84-a5b0-48b7e9fbc17a.jpg
Фото: Ікона Львівської Пресвятої Богородиці. RISU

Навколо створення львівської ікони Пресвятої Богородиці виникає багато питань, дискусій і загадкових історій, які стосуються автора-іконописця, часу виникнення унікальної пам’ятки, її стилю тощо. Ікона Богородиці Одигітрії є чудотворною, оскільки відомо про численні випадки зцілення віруючих від різних важких та смертельних недуг.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.