Старовинні храми — духовна велич Львова. Їхні історії втаємничують багато легенд, а їхня незвичайна атмосфера відносить у давні часи. Місто надзвичайно багате на мистецькі пам’ятки архітектури. Музей Храм Івана Хрестителя є одним з найдавніших і найвідомішим у Львові міжкультурною святинею. Дехто вважає його першою кам’яною спорудою у місті. Розташований храм на вулиці Ужгородській, 1, у районі площі Старий Ринок. Більш детально про пам’ятник старовини у нашому матеріалі на сайті lviv-future.com.ua.
Старовинна історія Храму Івана Хрестителя
З історією заснування Храму Івана Хрестителя пов’язано кілька легенд і теорій, на основі чого часто виникають палкі дискусії між істориками та культурологами. Одна з них і, мабуть, найбільш достовірна, оповідає про князя Романа Мстиславовича, який у 1201 році збудував храм з нагоди народження сина Данила Галицького. Цікаво, що церковне ім’я для сина Данила вибрали саме Іван, покровителем якого був святий Іван Хреститель.
За іншою версією, храм побудували у 1247 році після одруження Лева Даниловича з Констанцією — дочкою угорського короля Бели IV. Поширена є легенда про поховання Констанції у храмі.
Ще одна історія розповідає про те, що споруда храму була власністю канонізованого польського святого Яцека Одровонжа, який у 1234 році перебував на тому місці, де згодом виник Львів.
Цікавим є те, що Храм Івана Хрестителя виявляє значні впливи вірменської культури. Оскільки в другій половині XIV століття вірменська громада у Львові розбудувала храм, закінчивши будівництво у 1371 році. Тим же роком датують першу письмову згадку про храм. Вважають, що саме неподалік від підніжжя Замкової гори біля стін храму виникло поселення, де згодом у середині XIII століття король Данило заснував місто Львів.
Фото: Пам’ятна дошка на честь княжни Констанції. Вікіпедія
Від XVI століття храм зазнавав численних руйнацій, після яких його реставрували та перебудовували. Богослужіння проводили лише раз на рік — на свято Різдва Івана Хрестителя.
У радянські часи споруда храму була переобладнана в приміщення лікарні.
Музейний простір храму
Значною подією стало відкриття у 1993 році у Храмі Івана Хрестителя Музею найдавніших пам’яток, який належить до складу Львівської картинної галереї імені Бориса Возницького. З того часу храм функціонує як церква, у якій щонеділі та на свята відбуваються богослужіння; і як музейний простір для експозицій сакрального мистецтва та тематичних виставок, які представляють історію давнього Львова. У 2009 році храм освятили іменем святого Івана Хрестителя. За церквою видніється висока споруда колишнього монастиря сестер-служебниць Христового Серця.
Увагу відвідувачів привертають мистецькі фрагменти стінопису Храму Івана Хрестителя, які виявили під час реставрації в період між XIII – XVI століттями.
Раніше в будівлі храму зберігалася відома ікона Львівської Пресвятої Богородиці Одигітрії, а на сьогодні передана в опіку Палацу Потоцьких. Зважаючи на те, що протягом віків конфесії храму змінювалися, ікона стала глибоко шанована, як між православними, так і між католиками й вірменами.
Навколо створення львівської ікони Пресвятої Богородиці виникає багато питань, дискусій і загадкових історій, які стосуються автора-іконописця, часу виникнення унікальної пам’ятки, її стилю тощо. Ікона Богородиці Одигітрії є чудотворною, оскільки відомо про численні випадки зцілення віруючих від різних важких та смертельних недуг.