Стрий – одне з містечок Львівської області на Заході України. Славиться місцевість своє красою, історією, великою кількістю магнолій та перемог. Чимало видатних людей проживали в Стрию та за його межами. Зокрема, сестри Степана Бандери – Ольга та Володимира, Михайло Хома (Дзідзьо), Юрій Горбунов, пише сайт lviv-future.com.ua.
Стрий – історія, назва, населення
Стрий має вигідне розташування, адже межує майже зі всіма містами в окрузі: Дрогобичем, Самбором, Стебником,Трускавцем та Моршином. Населення міста складає близько 70 тисяч населення. Проте від початку повномасштабної війни росії в Україні кількість людей у Стрию та районі значно збільшилося. Приблизно на 10 тисяч людей, що є внутрішньо переміщеними особами з Харкова,Чернігова, Донецька, Херсона та інших міст країни.
Місто має вдале розташування, адже розміщене на важливих шляхах: залізничного та шосейного сполучення. Через територію Стрия проходить не одна автомагістраль, яка сполучає місто та прикордонні пункти. Мова йде про одну із доріг – Київ-Львів-Мукачево. У зв’язку із злагодженою роботою міста та країнами Європейського Союзу (ЄС), Стрий отримує чималий прибуток в міський бюджет, що сприяє втіленню нових проєктів для громади й міста. Окрім цього, по території Стрия проходять важливі газопроводи, нафтопроводи та лінії електропередач. Найбільша електростанція розташована за 123 км від Стрийського району.
На жаль, від чого пішла назва Стрий – точно ніхто з науковців та місцевих жителів не знає. Проте є припущення, що колись на берегах стрімкої повноводної ріки селилися люди, а в тогочасній мові поєднання звуків «стр» термінувалося як проточна вода, бурхливий потім або «бистра вода». Так, начебто, і виникла назва спочатку річки Стрий, а потім і самого містечка.
Також цікавим є факт, що саме у Стрию та районі рідного брата свого батька називають стрийком. Не вуйком, не дядьком і не іншими тотожними синонімами, а виключно стрийком.
Стрий – минуле і сучасне: видатні персони того часу
Ще з юнацьких молодих років Стрийщиною полюбляв мандрувати і видатний письменник і поет – Іван Франко. У 1881 році науковець присвятив один зі своїх віршів для міста Стрий, де описав його красу як «чудо-хорошу» природу та «воздух-пахучий бальзам». Ліс, галявини, струмки – це все, що давало силу молодому поетові. Крім Стрия Франко мандрував і селами. Серед них – с. Гірне, с. Дуліби, с. Завадів та с. Голобутів. А 2 січня 1901 року взяв участь у посвяченні Народному дому міста Стрия, де познайомився із Олексою Бобикевичем, Нестором і Остапом Нижанківськими та родиною Колесс із Ходович.
Відомими людьми на Стрийщині є й Михайло Хома – всім відомий як співак «Дзідзьо», а також Юрій Горбунов, який є актором та проживає у Києві зі своєю сім’єю з трьох діток: Іллі, Івана та Данила.
У час сталінського режиму більша кількість населення Стрия була виселена до Сибіру. Людей саджали в тюрми та не давали їди. Надзвичайно великі втрати понесла Стрийщина за час сталінських репресій. Чимало років їй знадобилося, аби відновити волю на території міста. І сьогодні, з ініціативи Стрийської Станції Всеукраїнської ОУН-УПА, ми можемо скласти свої руки в молитві та згадати усіх загиблих, хто боровся за нашу вільну та незалежну країну та її місто.
Зараз історія Стрия твориться людьми як творилася у часи світових воєн, адже суспільство – найбільше багатство громади. Місто розвивається, набуває слави, співпрацює з країнами Європейського Союзу, а, зокрема, з Польщею та містами-побратимами, які неодноразово підтримували реалізацію креативних та необхідних для громади проєктів.