Субота, 4 Травня, 2024

Полегшила діагностику патологій серця: історія львівської програмістки

Соломія Леньо познайомилася з програмуванням після сьомого класу, а вже у свої шістнадцять дівчина винайшла модель штучного інтелекту, яка робить аналіз електрокардіограми і встановлює пацієнтам діагноз, пише lviv-future.com.ua.

Шлях генійки

Як розповіла Соломія для сайту Українського католицького університету, створенням винаходів вона зацікавилася ще у шкільні роки. Змалечку читала науково-популярні журнали, наприклад «Колосок», де публікували новини про світові наукові здобутки та про Нобелівських лауреатів. Дівчина надихнулася цими історіями, а тоді, навчаючись у 8-му класі Львівського НВК «Школа І ступеня – гімназія», вступила до Львівської обласної МАН.

У МАН вона потрапила в середовище винахідників, тоді зрозуміла, що може здійснити всі свої мрії, якщо докладе достатньо зусиль. Упродовж 8-го класу Соломія вивчала базові мови програмування і починала робити невеликі проєкти. У 10-му класі подумувала над своєю науково-дослідницькою роботою і дуже довго обирала тему. Хотіла працювати зі штучним інтелектом, тож роздумувала над тим, як можна корисно застосувати на практиці свої ІТ-навички. Згодом прочитала про хвороби серцево-судинної системи і зрозуміла, що майже 90% із них можна було б не допустити за умови ранньої діагностики.

Тоді Соломія створила модель штучного інтелекту, яка здатна значно полегшити працю лікарів, адже вони отримують готовий діагноз. Медикам лишається лише перевірити його правдивість. Як розповіла дівчина, допомогли їй не так шкільні знання, як рекомендації студентів комп’ютерних наук УКУ. Вони розповіли дівчині про особливості штучного інтелекту. Планувала також радитися з лікарями-кардіологами, однак вони завжди були зайняті, тож зустрічі з медиками так і не відбулося.

Перед тим, як потрапити на престижний американський конкурс винахідників Intel ISEF, Соломія подала свій проєкт на конкурси «Інтел-Техно» та «Інтел-Еко», які проводять в Україні. На «Інтел-Техно» змагаються школярі у сферах фізики, інформатики та прикладних наук, а на «Інтел-Еко» – школярі, яких цікавить біологія, хімія та медицина.

На конкурсі від «Інтел-Техно» Соломія посіла тільки третє місце, а тоді подалася на «Інтел-Еко», де пройшла кілька етапів відбору і захистила перед журі проєкт. Після цього вона зі ще трьома представниками з України поїхала до США представляти свою роботу на Intel ISEF. Це один із найвідоміших заходів для підлітків-науковців (13–18 років). Конкурс щороку проходить в американських містах. Соломія виборола дві нагороди: одну від МАН під егідою ЮНЕСКО та ще одну від короля Саудівської Аравії за те, що вирішила справжні проблеми.

Пропонували Гарвард, проте обрала УКУ

Соломії сказали, що король Саудівської Аравії може допомогти зі вступом до деяких вузів, зокрема, японських. Однак гранти відшкодовували лише частину навчання, решта оплати – завдання студента. Крім того, Соломія не знала японської мови.

Також її запрошували до Гарвардського університету і Массачусетського технологічного інституту, однак якихось преференцій не пообіцяли: Соломія повинна була проходити відбірковий етап і виборювати грант, проте термін отримання грантів закінчився ще до початку конкурсу Intel ISEF. Грант можна було й отримати вже після початку навчання, але перший семестр і переїзд до США треба було оплачувати самому.

Загалом, пропозицій було чимало, більшість із пропонованих програм спеціалізувалися лише на медицині. Саме тому, щоби не обмежуватися однією сферою, Соломія вступила на факультет комп’ютерних наук УКУ, де продовжила розвиватися у галузі ІТ.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.