Субота, 27 Квітня, 2024

Відкрив у 21 рік власну компанію: історія львівського IT-вундеркінда

Гліб Щур навчався в НУ «Львівська політехніка», на кафедрі систем штучного інтелекту. Коли йому було лише 18 років, компанія SoftServe запросила хлопця на роботу. Гліб пропрацював майже три роки розробником у R&D-відділі, а у свій 21 рік, у 2021-му, створив власну ІТ-компанію. Про львівського самородка далі на lviv-future.

Комп’ютерна пристрасть

Гліб народився у сім’ї лікарів. Деякий час думав, що за прикладом батька стане хірургом, але приблизно в 10 років побачив відеозапис, як тато оперує, і вирішив, що медицина не для нього.

Справжньою пристрастю хлопця з дитинства були комп’ютери: з шести років він був із дивом техніки на «ти». Почалося все з простих ігор, а згодом юнак зрозумів, що хоче займатися цим серйозно.

Гліб Щур

Навчання на кафедрі систем ШІ  

Після закінчення школи у 2017 році Гліб вступив до Львівської політехніки, на новостворену кафедру систем штучного інтелекту, що в Інституті комп’ютерних наук та інформаційних технологій. Як розповів Гліб виданню dev.ua, тоді цей напрям здався йому набагато цікавішим, ніж, наприклад, програмне забезпечення або прикладна математика. На кафедрі систем ШІ викладало багато фахівців, які мали практичний досвід у IT-компаніях.

Під час навчання студент створив свої перші проєкти, серед яких Сонячна система доповненої реальності (наводячи на аркуш паперу телефон та повертаючи екран, можна було побачити космос із різних боків).

Крім того, разом з іншими студентами Гліб створив інтерактивний музей (у доповненій реальності можна було переміщувати експонати), це вдалося завдяки спеціальному пристрою, який дала студентам компанія SoftServe, що тоді буквально полювала за юними талантами. Ще один проєкт – віртуальна кімната з тривимірними об’єктами, що з’являлася під час наведення пристрою на листок.

«Хантинг» SoftServe та робота в R&D

Вже тоді IT-компанії співпрацювали з університетами через спеціальні менторські програми, аби вчасно виявляти і запрошувати на роботу юних талантів.  Ментори компанії були вражені проєктами, які створював Гліб та його однокурсники, тож перед другим курсом 18-річному вундеркінду запропонували роботу.

Хлопець, злякавшись, що має мало навичок у програмуванні, відмовився. Тоді компанія пішла у ва-банк і знайшла контакти батька Гліба через спільних знайомих. Тато зміг переконати сина випробувати свої сили.

Як розповів Гліб, йому хотілося самостійності і фінансової незалежності, тому мотивації було достатньо. У SoftServe прийшов у 2017 році, а з наступного року почав працювати в його R&D-відділі (research & development, що з англ. перекладається як «дослідження та розвиток»).

Зокрема, працював у шоломі доповненої реальності. У R&D-відділі Гліб багато часу приділив дослідженню нейронних мереж, які, для прикладу, вміють передбачати майбутнє. Завданням відділу було зрозуміти, як вони працюють, як їх може використати клієнт тощо.

Серед проєктів, над якими працював Гліб із командою, був костюм для занять йогою, що вмів зчитувати пози тіла людини. Застосунок до цього костюма демонстрував, як правильно виконувати різні практики. Також одним із найвизначніших проєктів був спеціальний шолом, що силою думки міг пересунути об’єкт (це відбувалося завдяки імпульсам мозку). Розроблення шолома припинили через його незручність: із часом від присосок починався головний біль.

З найважчого під час роботи, за словами Гліба, було вимірювання результату праці. Адже роботу, наприклад, Python-розробника можна зафіксувати чітко: чи навчився він творити сайти, чи доробив проєкт тощо, чого не скажеш про проведення досліджень в AR-реальності, яку використають тільки в майбутньому. Однак HR компанії оцінював і того, і того фахівця рівноцінно.

Поєднувати навчання з роботою допомогло хобі: змалечку Гліб займався плаванням і тенісом, тож був достатньо дисциплінованим. Інколи, щоби все встигнути, з 7 до 9 ранку працював у компанії, а потім їхав на пари. Із часом перейшов на систему дуальної освіти – навчання в закладі освіти поєднується з навчанням на робочих місцях. Тоді айтівець за робочі завдання отримував не лише зарплату, а й бали в університеті.

Відкриття власної компанії

Зрозумівши за три роки, як працює галузь IT, Гліб вирішив розпочати власну справу. У 2021 році він разом із ще одним програмістом Назаром Морозом створив компанію ExtelaSoft, що зайнялася розробленням мобільних застосунків і сайтів. До відкриття компанії хлопці були знайомі 10 років. Гліб став CSO компанії (відповідальний за продажі та вихід на міжнародний ринок), а Назар обійняв посаду CEO (зайнявся операційними процесами).

Назар Мороз

Інвестицій як таких не робили. Шукали охочих клієнтів і розробників, які готові були ризикувати. Останнім відразу казали, що заплатять вже тоді, коли клієнт оплатить роботу. Погоджувалися здебільшого Junior- і Middle-спеціалісти. Клієнтів творці компанії шукали на різних іноземних платформах для фрілансерів і в соцмережі для пошуку та встановлення ділових контактів LinkedIn. Бувало, що Гліб писав потенційним замовникам напряму в соцмережах, що також давало результати.

У 2022 році тут працювало вже 15 айтівців. Компанія аутсорсингова, тобто укладає договори з клієнтами щодо надання певної послуги та надає «в оренду» своїх фахівців, які виконують поставлене завдання. До 2022 року ExtelaSoft почала працювати з іноземними замовниками, оскільки вони пропонують більшу платню, ніж українські клієнти. Серед замовників була, приміром, італійська компанія, що здійснювала діагностику захворювань за допомогою ШІ.

Один із найбільших проєктів – музична соцмережа, що синхронізується з плейлистом у Apple Music або Spotify і вираховує відсоток жанрів, які користувач обирає найчастіше. Музичними вподобаннями можна обмінюватися з іншими користувачами та в такий спосіб знаходити і нову музику, і нові знайомства.

Довідка: SoftServe – українська ІТ-компанія, що надає послуги в галузі цифрових технологій та займається консалтингом. Заснували її у Львові в 1993 році чотири аспіранти Львівської політехніки, згодом приєднався ще один.

Найпершим молоду компанію підтримав американський Політехнічний інститут Ренсселера, а перший відомий клієнт – американський виробник техніки General Electric. У 2000-му SoftServe відкрила офіс у Штатах. У 2006-му створила SoftServe University – перший на теренах України корпоративний університет, який надає персоналу компанії управлінські та лідерські навички, а також вдосконалює їхні ІТ-вміння. Через два роки SoftServe співзаснувала Львівську бізнес-школу при УКУ та відкрила другий головний офіс (перший у Львові) у місті Форт-Маєрс, що в штаті Флорида. Через деякий час його перенесли до міста Остін, у штаті Техас.

У 2017 році SoftServe визнали однією з найбільших українських аутсорсингових ІТ-компаній, її штат налічував 4500 співробітників. У наступному році кількість персоналу збільшилася до 5000.

У 2020 році на компанію здійснили кібератаку, завантаживши до її внутрішньої мережі вірус, що запустив шифрувальне програмне забезпечення і надав хакерам доступ до інфраструктури, особистих даних співробітників та клієнтів, бухгалтерії, вихідного коду застосунків тощо.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.