Вівторок, 30 Квітня, 2024

Як айтівці почали робити на Львівщині з електронних сигарет повербанки для ЗСУ

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну київські айтівці Іван Волинець, його наречена Наталя та ще троє колег перебралися на Львівщину. Упродовж перших тижнів вони багато волонтерили, а у вільний час шукали способи, як ще допомогти військовим. І таки знайшли: команда взялася створювати повербанки – спершу звичайні, а згодом – із використаних електронних сигарет. Докладніше далі на lviv-future.com.ua.

Ідею висунув кум-військовий

Виданню Liga.net Іван Волинець розповів, що про гостру потребу на передовій у повербанках дізнався від свого кума-військового. Той розповідав, як нерідко доводилося ночувати кілька діб посеред лісу, тож телефони розряджалися. Навіть перебуваючи в частині, із цим також виникали проблеми, бо мали лише один подовжувач.

Іван Волинець

На ринку повербанків бракувало, до того ж ціни на них постійно росли. Однак заряджений телефон у бою – обов’язковий атрибут, іноді він може зберегти солдатові життя. Потреба в зарядних пристроях надзвичайно висока: через інтенсивне використання вони швидко виходять з ладу, їх часто гублять або ж залишають на позиціях під час відступу. Тому, п’ятеро айтівців вирішили, що збиратимуть портативні зарядки самостійно. Іван і його колега вміли паяти, решту процесів навчилися поступово.   

Єленевська Наташа, Латишева Настя, Яременко Дмитро, Олексій Марчук, Іван Волинець

За власні кошти команда придбала інструменти та необхідні деталі. Хоча в перші тижні лише налаштовували роботу й тестували проводи і плати, але вдалося зробити 10 повербанків, які передали через волонтерів бійцям. Собівартість одного – приблизно 600 грн.

Перехід на електросигарети

На початку травня 2022 року з’явилася ідея збирати повербанки з користованих електронних сигарет. Викидати в смітник їх не можна: потрібно утилізувати через наявність акумулятора. Коли айтівці розібрали кілька викурених сигарет, виявили, що акумулятори розрядилися лише раз і можуть бути використані для благої справи.

Перші кілька приладів вони змайстрували з власних викурених сигарет. А 4 травня Іван попросив знайомих у своєму Instagram відправити поштою викурені електроцигарки. Надсилали з різних куточків України, а дехто відправляв, крім сигарет, кабелі або патріотичні вітальні листівки.

За два тижні команда отримала приблизно 10 000 викурених електронок. За словами Івана, отримані пакунки могли би легко заповнити 2-3 багажники автомобіля. Чимало людей мали збережені використані електронки вдома: хтось планував їх утилізувати, хтось – перезарядити.

Для створення повербанків не підходять малі електронні сигарети з акумуляторами маленької ємності та вже раніше відкриті пристрої, наприклад, коли їх відкривають, щоби підзарядити чи долити курильну рідину. Оскільки команда не може знати, чи підзаряджали правильно, то, відповідно, вирішила не приймати вже відкриті цигарки. Сліди відкриття помітні на корпусі.

Варто додати, що контактів для надсилання електронних сигарет у вільному доступі немає. Аби уникнути шахрайства, команда вирішила повідомляти дані лише в особистому листуванні.

Як виготовляють?

Акумулятори відсортовують за вагою, ємністю та виробником. Ті, що не підходять, утилізують. Ємність придатних акумуляторів додатково перевіряють спеціальним приладом. Після цього акумулятори спаюють по 4-5 штук, а тоді вміщують модуль захисту. Для одного пристрою потрібно приблизно 20 акумуляторів: стільки вміщається до корпусів повербанків.

До слова, після кількох експериментів з корпусами «футляром» для пристрою стала звичайна каналізаційна труба, нарізана залежно від потрібної потужності повербанку. Кришки-заглушки для неї можна знайти в будівельних магазинах, а от кришку зі спеціальними роз’ємами під зарядку для рацій роздруковують на 3D-принтері.

Крім того, для збору необхідні плати з USB-виходами для зарядки, індикатори заряду, модулі захисту та деякі інші деталі. Як розповів Іван, у 2022 році собівартість одного пристрою виходила приблизно 200 грн, у той час як за брендовий китайський гаджет типу Xiaomi продавці просили понад 1000 грн. До того ж у звичайних та китайських повербанках ємність часто завищена.

Для закупівлі деталей команда витрачала власні кошти та донати колег і знайомих. Охочим допомогти проєкту Іван відправляв посилання на продаж необхідного комплектування, щоби люди могли їх придбати й у такий спосіб долучитися до допомоги. Іноді з пошуком деталей виникали труднощі: їх було обмаль у спеціалізованих магазинах, а ціни стрімко росли. Довелося дещо друкувати на 3D-принтері.

Потужність створеного повербанка з 20-ти акумуляторів – орієнтовно 20 000 мА/год, чого достатньо, щоби зарядити середньостатистичний телефон тричі, хоча й заряджається пристрій цілу ніч. Повербанк має два USB-виходи та ліхтарик.

Якщо допомагати відкривати електронки та відсортовувати акумулятори зголосилися львів’яни та вимушені переселенці, то процесом збору приладів команда вирішила займатися самостійно. Прилад повинен бути безпечним, тому це значна відповідальність.

За кілька тижнів команда створила 32 пристрої, які передала волонтерці до Києва, а вона – на Ізюмський напрямок. Виготовляли вечорами після основної роботи на кухні чи в альтанці біля дому, не поспішаючи, аби швидко не «вигоріти». Така справа – лише волонтерство, без жодної комерційної вигоди для айтівців.

Через деякий час команда змогла домовитися про співпрацю з українським інтернет-магазином та маркетплейсом «Розеткою», у відділеннях якого встановила спеціальні контейнери для збору використаних електронних сигарет.

Не перший винахід

Іван Волинець до створення повербанків розробив також пристрій нічного бачення. Важливо прояснити, що це не тепловізор, оскільки його майже неможливо зробити в домашніх умовах, а прилад для спостереження в темряві, що працює на основі інфрачервоного ліхтаря і дає змогу побачити ворога в «гарячих точках». Його айтівець зробив зі старої непотрібної камери на DVD-дисках, звідки витягнув інфрачервоний фільтр. Після цього в налаштуваннях підвищив чутливість, а тоді вбудував ліхтар на базі інфрачервоних світлодіодів на 940 нм.

Крім того, для свого улюбленого кота чоловік змайстрував автоматичну годівницю, яка в попередньо назначений час видавала порцію сухого корму, про що сповіщала повідомленням на телефон господаря.

До слова, у 2022 році 15-річний львів’янин Захар Щурко створив потужний повербанк для українських захисників: один пристрій може зарядити 25 телефонів одночасно. На це хлопець витратив власні з братом накопичені 16 000 грн, які вони збирали на придбання ноутбука й велосипеда. Повербанк вагою 10 кг заряджає понад 25 мобільних телефонів, а ще рації, дрони та інші прилади, також підтримує роботу Starlink. Заряджається від стандартної розетки на 220 В, прикурювача автомобіля чи військової техніки або ж сонячної панелі, що є в комплекті.

Крім того, у тому ж 2022-му повербанки для ЗСУ з відпрацьованих акумуляторів почали виготовляти одеські програмісти, зокрема з використаних одноразових електронних цигарок та непрацюючих батарей ноутбуків. Це повноцінні мобільні батареї, яких вистачає для підзарядки 3–5 телефонів. Повербанки мають два USB-порти, виходи під micro-USB, Type-C і Lightning.

Фото: Liga.net та «Вечірній Київ»

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.