Вівторок, 19 Березня, 2024

Єврейське підпілля Львова

Друга світова війна стала самою страшною сторінкою для єврейського народу, оскільки нацисти вважали євреїв своїми основними ворогами та проводили політику їх тотального винищення. Крематорії, газові камери, досліди – неповний список того що пережив цей народ від нелюдів. На превеликий жаль Голокост мав місце й у Львові. Далі на lviv-future.

І грянула війна…

З початком 1939 р. у Львові налічувалось понад 130 тис. євреїв (якщо брати до уваги біженців). Єврейська громада перевела подих після того, як до міста вступила Червона Армія а нацисти відійшли. Однак така ситуація тривала недовго. 22 червня 1941 р. розпочалась німецько-радянська війна і вже 28 червня у місто вступили німецькі підрозділи. Після цього на євреїв розпочали справжнє полювання – відбулись єврейські погроми, масові вбивства, євреїв кидали до в’язниць. Переважна більшість євреїв опинилась у Львівському Гетто, яке за величиною стало третім після Варшавського та Лодзінського. Гетто проіснувало до літа 1943 р., його ліквідували, а майже усі його мешканці, як і мільйони інших євреїв, були винищені. 

У липні 1944 р., коли у Львів вступила Червона Армія, у місті налічувалось лише кілька сотень євреїв, які змогли вижити, переховуючись у катакомбах, в оселях підпільників та небайдужих громадян. За підрахунками дослідника Якова Гоніґсмана, до червня 1943 р. у дистрикті Галичина було знищено понад 550 тис. євреїв.

Зі зброєю в руках

Єврейський Рух Опору зародився ще восени 1941 р. у львівському гетто, де діяла група підпільників, яку очолили Е.Горовіц, М.Брайт, Я.Раппопорт, Я.Шудріх. Львівські підпільники встановили контакт з представниками гетто у Бродах та прагнули організовувати втечу молодиків зі Львова на Волинь, де діяли радянські партизанські загони. В’язні проводили нелегальні літературні вечори, де зачитували не лише класичні твори, а й власні вірші та прозу. На жаль, через політичні розбіжності, львівські підпільники не змогли об’єднатись в одну потужну організацію.  Лідери єврейських підпільників, поет Яків Шудріх та адвокат Єжи Горовіц встановили контакти з представниками прокомуністичної  польської Армії Людової та радянською “Народною гвардією”. У травні 1943 р. бійці гестапо та жандарми спробувала арештувати Шудріха у його ж квартирі. Адвокат чинив збройний опір та був убитий. Коли нацисти приступили до ліквідації гетто, євреї чинили запеклий опір, застосовуючи проти карателів як вогнепальну зброю, так і пляшки із запальною сумішшю, каміння. Були випадки, коли євреї випивали отруту, аби не потрапити до рук нацистів. Німецькі війська застосовували проти цивільних вибухівку та вогнемети.

 Діяли підпільники й у Янівському таборі примусової праці. Підпільна організація на чолі якої стояли інженери Михаїл Борухович та Рішард Аксер, готували план втечі великої групи осіб. Гибель Аксера та інших лідерів повстання перекреслила ці плани. Восени 1943 р., знаючи щодо планів нацистів ліквідувати Янівський табір, група ув’язнених на чолі з Д.Херхесом (понад 120 осіб), що займались знищенням слідів нацистських злочинів, вирішили перебити охорону, захопити зброю та влаштувати втечу. Херхес розбив групи на бойові четвірки, які мали атакувати охорону. За допомогою лопат, в’язні вбили кілька охоронців, заволоділи їх зброєю, однак далі потрапили під кулеметний вогонь. Охорона переслідувала та вбивала втікачів. Лише кілька осіб змогли прорватись до лісу.  

Єврейський партизанський загін

Окремо слід сказати про бойовий загін чисельністю понад 80 осіб, що діяв в лісах під Бродами, й куди увійшли втікачі з Янівського та Бродівського таборів. Партизани здійснили кілька нападів на німців, із захопленого динаміту змайстрували міни та за їх допомогою пустили під укіс військовий ешелон. Партизани готували напад на банк у Бродах. Однак у липні 1943 р. підрозділи СС змогли оточити табір партизан та майже повністю винищити останніх.

Збройний опір львівських євреїв не набрав таких масштабів як у Варшаві, Мінську чи інших містах, однак свідчив про те, що євреї, як і інші нації, встали на боротьбу з нацизмом.  

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.