Багато львів’янин, які мешкають у радянських багатоповерхівках, побудованих ще у радянську добу, зіштовхуються з великою кількістю проблем житлово-комунального сектора – затоплення підвалів, поламані поручні, прориву каналізаційних труб і багато іншого. Справжнім лихом для людей, що мешкають на верхніх поверхах багатоквартирних будинків стають несправні ліфти. Далі на lviv-future.
Понад 90% потребують модернізації
Ще у 2017 р. Львівська міська рада прийняла Програму технічної експертизи, модернізації, ремонту, заміни та диспетчеризації ліфтів у житлових будинках та закладах охорони здоров’я м. Львова на період 2017-2023 рр. Відповідно до цього документу, у місті функціонує 2298 ліфтів, понад 95% з яких відпрацювали понад 25 років. Щороку понад 70 підйомників поповнюють список об’єктів, які вичерпали свій ресурс. Найбільше таких у Сихівському районі – 595, а найменше у Галицькому – 31. Найкраща ситуація із ліфтами у Залізничному районі – із 279 одиниць 40 ще не вичерпали свій ресурс.
Так ось, за програмою міськради, до 2023 р. мали модернізувати 2189 ліфтів. Протягом 2018-2020 рр. на модернізацію та капітальний ремонт підйомників було виділено 106 млн. гривень – менше 30% від необхідної суми. Згідно інформації, опублікованої на сайті “perets.media”, у бюджеті Львівської міської територіальної громади на 2021 р. на ліфти було виділено…120 тис. гривень з необхідних 138 млн! За таких обставин підйомники будуть ремонтувати роками, якщо не десятиріччями.
Інспектори Держгірпромнагляду стверджують, що несправні ліфти — це не лише відсутність комфорту, а справжня каторга для літніх людей та осіб з обмеженими можливостями. У ЗМІ можна знайти чимало інформації щодо того, що у різних містах України несправні ліфти стали причиною смертей мешканців багатоповерхівок. У цих випадках несправні підйомники стали справжніми механізмами-вбивцями. У травні 2018 р. у Львові між третім та четвертим поверхами, у ліфті, застрягла молода жінка. Бідолашна намагалась своїми силами покинути кабіну, однак впала у шахту, зламала кілька ребер та ключицю, потрапила до лікарні.
Багато мешканців скаржаться на те, що у ліфтах погане освітлення, неприємний запах. Собаки мешканців будинку та нетверезі особи перетворюють кабіни у справжні вбиральні.
Плановий безперервний ремонт
Громадські активісти, експерти та самі мешканці стверджують, що проблему можна вирішити, однак потрібні чималі кошти та наполеглива, систематична праця, коли ліфти ремонтуватимуть постійно, планово.
Перш за все потрібно відреставрувати ліфти, які перебувають у жахливому стані і потребують ремонту першочергово. Також мешканці під’їзду, в якому знаходиться несправний підйомник, повинні звертатись до органів місцевої влади, не бути байдужими.
Львів’яни скаржаться також на те, що до несправності ліфтів призводять й крадії. Наприклад у 2016 р. у виданні “Львівська пошта” була опублікована стаття про проблемні підйомники, в якій був фрагмент інтерв’ю мешканки будинку №26а по вул. Кримській. Жінка стверджувала, що ліфт не працює 15 років, оскільки його обладнання поцупили мисливці за кольоровими металами. Лише у 2015 р. у місті викрали 418 катушок.
До війни у ЗМІ та в соцмережах можна було знайти інформацію про те, що окремі депутати міськради пропонували передати ремонт ліфтів самим мешканцям будинків. Однак зважаючи на те, скільки потрібно коштів на відновлення принаймні одного підйомника, ідея видається утопічною.