Неділя, 8 Вересня, 2024

Естетика минулого: вілла “Юлієтка” у Львові

Мабуть, одним із найцікавіших районів нашого міста можна вважати район Кастелівки. По-справжньому мальовничий та затишний мікрорайон Львова розташувався на тогочасній західній частині нашого міста, приваблюючи увагу сучасників неймовірною зеленню та старовинними віллами.

Сайт lviv-future продовжує серію мандрівок старовинними львівськими віллами – цього разу ми завітаємо в район Кастелівки, де дізнаємося історію однієї з найгарніших садиб цього району – вілли “Юлієтка”.

Сімейна вілла для родини Захаревичів

Появу вулиці Метрологічної (спершу – “На Кастелівці”) пов’язують з архітектурними планами на забудову Юліана Захаревича та Івана Левинського. Перша з вілл на вулиці Метрологічній, серці району Кастелівка, була зведена зусиллями батькам та сина Захаревичів – Юліана та Альфреда. Саме це і була вілла “Юлієтка”, про яку далі піде мова.

Славетна сім’я архітекторів, безумовно, була одною з найвідоміших у Львові поважних сімей, які зробили чимало користі для розвитку нашого міста. Батько сімейства, Юліан Захаревич, вважався одним з найкращих архітекторів Львова, що двічі обирався ректором Львівської політехніки, був талановитим митцем та реставратором. Батькові настанови добре сприйняв його син Альфред і так само розвивав його ідеї та займався архітектурою. Звідси й не дивно, що зусиллями архітектурної сім’ї було створено чудову віллу “Юлієтка”, яка виглядала, як романтичний замок. Ця вілла і призначалася для життя сім’ї заслужених архітекторів. 

Вілла на подобі романтичного замку

Будівництво вілли “Юлієтка” тривало у 1891-1893-х роках. За цей час на ще незабудованому пагорбі постала велична приватна садиба, яку можна було назвати справжнім неприступним романтичним замком. 

У радянські часи приватну садибу перетворили в комунальний заклад і розташували в цих стінах дитячий садочок. Згодом домурували декілька стін, які дещо змінили загальний вигляд будинку, хоч і не вплинули на первинне планування вілли. 

Архітектурні особливості історичної будівлі

У віллі – дуже багато сходів, живописні стіни з кольорової цегли, цікаві двері та різноманітні закамарки разом з новаторським підходом до розподілу приміщень. В інтер’єрі будинку переважають дерев’яні перекриття. До наших днів збереглися частково вітражі на віконних прорізах, що також привертають увагу людей, що проходять поруч. 

Сучасні львівські архітектори зазначають, що тоді Захаревичі досить по-новаторськи підійшли до будівництва сімейної вілли. Нестандартним було рішення звести будівлю складної конфігурації, цегляний дім з відкритою кладкою та різноповерховою. 

Особливу увагу привертає одна унікальна річ – сонячний годинник, виконаний на стіні будівлі, що вважається єдиним, який зберігся з часів Австро-Угорщини у нашому місті. 

Сучасний стан вілли

Вілла “Юлієтка” вважається однією з небагатьох у Львові, яка досить добре збереглася до наших днів. Сьогодні в стінах “Юлієтки” працює хостел і у будівлі нові власники, достатньо дбайливі люди, які доклали чимало зусиль, щоб відновити та зберегти історичне надбання району Кастелівка. Це можна побачити на прикладі кованих елементів балконів, огорожі та навіть дерев’яних елементів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.