П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Втрачена історія: пасаж Міколяша, який відібрала у Львова Друга світова війна

Війна – це завжди про втрати та жахливі руйнування, поламані долі та знищені міста. Львів має свою воєнну історію – так вже склалося, що саме наше місто стало майданчиком для проведення потужних бойових дій у Другу світову війну. У ці часи місто втратило чимало архітектурних пам’яток, розповідає сайт lviv-future.

У цьому матеріалі згадаємо про втрачений в ході Другої світової війни славетний пасаж Міколяша.

Символ витонченості старого Львова

Фотографії Старого Львова

Наприкінці дев’ятнадцятого століття у Львові з’являється чимало сецесійних об’єктів, серед яких яскраво виділяється пасаж Міколяша. Так назвали наскрізний прохід між вулицями Коперника та Крутою (тепер вулиця Вороного), де розмістилася досить велика торгова галерея, накрита ажурною заскленою конструкцією з металу. Згідно з даними міських архівів, конструкція була 120 метрів у довжину та 18 метрів у ширину, а загальна площа становила більше 5700 квадратних метрів.

Ідея збудувати такий ансамбль належить Анджею Ромашкану (зять Кароля Міколяша, спадкоємці якого створили у будівлі тут аптеку, яка з початком двадцятого століття переросла у цілу акціонерну фірму “Доктор Міколяш, Піч, Левинський і Спілка”). Анджей був вірменином за походженням і саме він ініціював спорудження пасажу Міколяша.

Авторство першого проєкту пасажу, який так і не був реалізований, належить фірмі Івана Левинського, виконаний спільно з архітектором Альфредом Захаревичем. Фактично, тільки з “другої спроби” архітекторів проєкт було погоджено. Тоді ж, у 1900-му році, Анджей Ромашкан отримав “добро” від магістрату на будівництво.

Справжній ТРЦ тих часів

Фотографії Старого Львова

На території пасажу розмістився справжній торгово-розважальний центр (за сучасними мірками). Міркуйте самі – у пасажі діяли два кінотеатри, ресторан Орловського, кав’ярня, магазини порцеляни, солодощів та квітів, фотосалон. У холодний період року його навіть опалювали.

Вечірній пасаж привертав особливу увагу, адже зі смерком він сяяв ілюмінацією. З одного боку, чудовий маркетинговий хід, адже так пасаж був примітним абсолютно для всіх, хто тільки опинявся у цьому районі. З іншого боку, пасаж виглядав сучасно і був окрасою центральної частини Львова.

Війна знищила унікальне на той час надбання

Залишки пасажу

Як можна зрозуміти з наведених фактів, пасаж Міколяша був по-справжньому унікальним надбанням Львова того часу. Логічно, коли війна руйнує комунікаційні та опорні пункти міст, проте абсолютно алогічно, коли ворожі війська нищать міські надбання.

Велика кількість бомб у червні 1941-го року “прилетіла” у центральну частину Львова, якщо точніше, на сучасні проспект Соборності та вулицю Театральну. Чимало архітектури тут було зруйновано, дивом вціліли Національний музей та Оперний театр. Проте унікальний пасаж Міколяша не “вижив” – 22-го червня 1941-го року туди влучила німецька бомба. Пасаж було знищено повністю.

Про його існування у наші дні містянам нагадують лише незначні фрагменти стін з правого боку. Їх можна побачити, пройшовши через браму будинку на вулиці Коперника, 1.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.