Понеділок, 27 Травня, 2024

Дерев’яний храм у Заболотцях відреставрують за майже 4 млн гривень

У селі Заболотці, що на Львівщині, розташувалася старовинна дерев’яна церква Собору Пресвятої Богородиці – пам’ятка архітектури національного значення, пише сайт lviv-future. Старовинний храм було зведено ще в далекому 1746-му році і зараз він потребує суттєвого оновлення.

Днями у Львівській ОДА розповіли про цю пам’ятку архітектури і про найближчі плани на реставрацію, яка відбуватиметься за кошти з обласного та місцевого бюджетів.

Як реставруватимуть дерев’яний храм у Заболотцях?

Директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько розповіла, що в ході реставрації планують вирівняти підвалини храму, вирівняти стіни, облаштувати підвалити церковного вівтаря. Також проєкт реставрації передбачає відновлення зовнішніх стін різниці, відновлення підлоги, хорів та облаштування сходів, що ведуть на церковні хори.

У планах також – облаштування відмостків та системи захисту від блискавок. Варто зазначити, що в ОДА вже здійснили закупівлю на ProZorro на реставрацію храму у Заболотцях. Вартість комплексної реставрації церкви оцінили в 3 мільйони 793 тисячі гривень. Реставраційні роботи здійснюватиме підприємство об’єднання громадян “Центр комплекс”.

Всі реставраційні роботи переможець тендеру зобов’язаний виконати, згідно з договором, до кінця 2022-го року. На цей рік з обласного бюджету на реставрацію храму виділять близько мільйона гривень.

Дерев’яна церква у Заболотцях – пам’ятка архітектури національного значення

Церква у Заболотцях – архітектурна пам’ятка національного значення, зведена у 1746-му році. За своєю побудовою та особливостями інтер’єрів храм вважається характерним витвором народної архітектури галицької школи. Раніше на місці храму діяла інша церква, однак її було спалено під час татарського набігу у 1648-му році.

Храм буквально безцінний з точки зору архітектури. В інтер’єрі церкви – чудові розписи, які свого часу оновлював майстер Іван Сахно. До 1961-го року у храмі зберігалося чимало історичних церковних реліквій – наприклад, унікальне рукописне Євангеліє тринадцятого століття. Однак всі ці безцінні реліквії було вивезено з церкви, коли її закрили для богослужінь у 1961-му році. Більшість цих безцінних реліквій були назавжди втрачені. В цей час місцеві віряни були вимушені відвідувати служби у сусідніх селах – Луговому та Пониковиці.

За багато років храм у Заболотцях неодноразово потерпав від підпалів і дуже швидко потрапила в цілковите запустіння – навіть виникла загроза цілковитого знищення церкви.

Відновилися богослужіння у храмі лише наприкінці 20-го століття, у 1989-му році. Проте за багато років пустувань храм зазнав чималих руйнувань і задля збереження архітектури в подальшому потребує суттєвих реставраційних робіт.

Зазначимо, що реставрація дерев’яного храму у Заболотцях стартувала 29 червня цього року.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.