Вулиця Євгена Коновальця та всі прилеглі до неї вулички зберігають чимало унікальних архітектурних пам’яток минулого. Справедливо кажучи, саме вулиця Коновальця є однією з найгарніших в нашому місті, пише сайт lviv-future.
Продовжуючи тему історичних вілл Львова, в цьому матеріалі ми розкажемо про головну окрасу вулиці Коновальця – віллу пані Франц або віллу гіпсових королів, що розташувалася якраз на перетині сучасних вулиць Коновальця та Мельника.
Поява неймовірної краси вілли і забудова Францівки
Вілла пані Франц на сучасній вулиці Мельника з’явилася у 1892-му році – як нам вже розповідає назва, приватний будинок було зведено для пані Юзефи Франц. Пані була вдовою підприємця – власника гіпсової фабрики Йосифа Франца (звідси – і друга назва вілли).
Чому вілла гіпсових королів? Справа в тому, що сім’ю Франців справді можна було назвати королями. Віллу будували на території, що її можна назвати «родинною» – вся прилегла територія, весь район тоді називався Францівкою. Це була частина так званого «Нового Світу» – доволі елітний район Францівка, названий на честь людей, завдяки яким тут з’явилося чимало будинків, – наприклад, гіпсова фабрика в кінці вулиці Коновальця.
До слова, теперішні Алтайські озера, що стали улюбленим місцем відпочинку для багатьох львів’ян, розташувалися на місці колишнього піщаного кар’єру, що колись був біля фабрики братів Франц.
Гіпсові королі, брати Франц, зробили дуже вигідний і прибутковий вклад, налагодивши роботу гіпсової фабрики. Францівка була досить елітним районом, як ми вже зазначали вище, тож наприкінці дев’ятнадцятого століття місцева тогочасна львівська знать та аристократи будували собі не маленькі будинки саме тут. А от гіпсові декоративні елементи та скульптури були чудовим доповненням до цих будинків, прикрашали фасади та огорожі, тому бізнес братів Франц гарно процвітав і клієнтів шукати не доводилося. Вони самі зверталися до братів на фабрику в пошуках речей, які б додали помпезності їхнім будинкам.
Підхопивши цю хвилю будівельного «буму» в районі Францівки, сім’я взялася будувати найгарнішу і найвеличнішу віллу на цій вулиці.
Архітектурні особливості давньої вілли
Доручили проєктувати найгарнішу будівлю на цій вулиці відомому на той час архітектору Яну Перосю, випускнику «Львівської політехніки», який кілька років працював у нашому місті. Довше у Львові він не затримався – чекала робота архітектора у Новому Сончі, а згодом – у Кракові. Та навіть цих кількох років йому було достатньо, щоб залишити по собі вагомий слід – чудову віллу пані Франц.
До слова, автор архітектурного проєкту сам дуже високо оцінив свою роботу і вже тоді представив свій проєкт на архітектурній виставці, що відбувалася у Львові в 1892-му році.
Вілла пані Франк з будівельної точки зору – це цегляний тинькований дім, що має наближений до чотирикутника план, однак асиметричний за конфігурацією. Проте головна «родзинка» і архітектурна особливість вілли, її мистецька цінність – у багатому скульптурному фасаді, виконаному в стилі бароко та необароко, які роблять будинок по-справжньому пишним.
Насамперед, увагу на фасаді вілли привертають дві алегоричні скульптури, які зручно розташувалися над портиком парадного входу до будинку. Крім того, по всьому фасаду можна побачити голови грифонів, людей, інших тварин та персонажів зі старих міфів. Якщо намагатися розглядати їх усіх, то довгенько доведеться приглядатися, щоб не пропустити жодної деталі. А таких у величній віллі Франців можна нарахувати чимало.
Неймовірна краса вілли зосередилася не тільки на фасаді. Якщо зайти в приміщення, то можна побачити витончений декор в інтер’єрі. Тут також чимало ліпнини, старі вишукані плафони тощо.
Подальша історія вілли пані Франц
Вдова львівського гіпсового короля не надто довго насолоджувалася життям у вишуканому будинку. У 1907-му році вона померла, а сам будинок перейшов у спадок нащадкам, яким теж тут судилося хазяйнувати зовсім недовго. В листопаді того ж року на вулиці проклали трамвайні колії, а трамвай, який курсував тут, мав свою кінцеву зупинку саме біля розкішної вілли пані Франц.
Історію вілли змінили воєнні події Першої світової війни. Після неї будинком заволодів граф Мечислав Ходкевич разом з дружиною Феліцією, які теж тут довго не затрималися. У 1939-му році будинок націоналізували – це пов’язано з приходом на нашу землю перших “совєтів”. З їх приходом вілла значно збідніла і втратила чимало своїх “скарбів”.
Згодом, у 50-х роках минулого століття будинок віддали під розташування дитячого відділення обласного туберкульозного диспансеру. Ще згодом тут відкрили Львівський обласний лікарсько-фізкультурний диспансер, який тут залишився працювати і по сьогодні.
Вілла пані Франц в наші дні
Як ми вже зазначили вище, в наші дні тут працює Львівський обласний лікарсько-фізкультурний диспансер. Однак славетна вілла продовжує зберігати свою красу та чарівність. Її красу відмітили навіть під час формування рейтингу найбільш незвичайних та видатних споруд за версією журналу “Кореспондент” у 2010-му році. До рейтингу з 15-ти таких будинків України потрапили споруди в Одесі, Києві та Львові.
Щоб потрапити до вілли пані Франц, достатньо сісти на другий трамвай від Ратуші до зупинки “вулиця Мельника”. Можна й прогулятися дорогою від “Львівської політехніки” вулицею Євгена Коновальця чи Генерала Чупринки.
Вілла пані Франц у Львові – це не те місце, про яке розкажуть гіди туристам, що приїхали подивитися на неймовірну архітектуру старого міста. Це унікальна архітектура Львова, яка має тривалу історію і береже по сьогодні чимало таємниць.