Понеділок, 27 Травня, 2024

Естетика минулого: вілла Шульців у Львові

Продовжуємо мандрівку старими віллами Львова, завітавши цього разу в район Підзамче. Донедавна цей старовинний львівський район незаслужено мало отримував уваги від туристів, хоч і знаходиться біля центру, і тільки в останні роки архітектурні та історичні здобутки Підзамче почали привертати увагу, пише сайт lviv-future. У цьому матеріалі ми розкажемо про історію однієї з найстаріших кам’яниць цього району – кам’яницю Шульців.

Перлина житлової забудови Підзамче – кам’яниця Шульців

Фотографії Старого Львова

Отже, якщо ви турист, який приїхав до Львова залізничним транспортом, пропонуємо вам не їхати на Головний залізничний вокзал, а вийти на станції Підзамче. Буквально кілька кроків від станції вас відділяє від ознайомлення з історією району, яке варто розпочати від кам’яниці Шульців – вілли, яку називають перлиною житлової забудови, унікальна частинка історії, яка привертає особливу увагу поміж типовими багатоповерхівками.

З’явилася вілла-кам’яниця Шульців у 1896-му році зусиллями двох братів-архітекторів, Яна та Кароля Шульців (звідси – назва), які вибрали локацію на тодішній вулиці Жовківській (тепер – вулиця Богдана Хмельницького, 56) для будівництва дому для себе. Про перших власників будинку можна дізнатися і з готичного напису, що видніється під вікном другого поверху вілли. Напис повідомляє, що два брати-архітектори звели цей дім для власного проживання у 1896-му році.

Мандруючи іншими віллами нашого міста, ми неодноразово згадували про стиль сецесії в архітектурі. Так-от, саме одного з цих братів, Яна Шульца, можна впевнено назвати основоположником сецесійного стилю у львівській архітектурі. Серед його відомих робіт, виконаних в цьому стилі, – житловий будинок з аптекою “Під золотою зіркою” на вулиці Коперника та військове казино на вулиці Фредра.

Брат Кароль, переважно, працював спільно зі своїм братом, тож не дивно, що й жити обоє братів, об’єднаних не лише кров’ю, а й спільною справою, вирішили звести домівку для себе.

Нові власники і подальша історія

У передвоєнний час вілла братів Шульц отримала нових власників – 1935-го року ними стало подружжя Джозефа та Регіни Катз. Детальнішої інформації про цих власників кам’яниці, на жаль, знайти не вдалося, однак можна вважати, що вони точно мали хороший смак – ще б пак, адже обрали для себе оселю у найгарнішій львівській віллі у районі Підзамче.

Чому найгарнішою? Якщо ви коли-небудь звертали увагу на цей будинок, то гарантовано звернули увагу на оздоблення вікон фігурками людей, вигадливими кольоровими сплетіннями. Всередині – автентичні сходи та перила, з якими частенько фотографуються любителі селфі та ретро-знімків, стеля з мальовничими кольоровими розписами, а також вітражі над вхідною брамою.

В наші дні історична вілла перетворилася, як і більшість, які збереглися до наших днів, у звичайний житловий будинок. На жаль, вілла виглядає досить сумно, адже понищений і втомлений фасад вже давно потребує реставрації. 2014-го року у кам’яниці відреставрували браму, однак про подальше відновлення будинку поки що не йдеться.

Фото – Фотографії Старого Львова

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.