Понеділок, 29 Квітня, 2024

Львівська програмістка Тетяна Шаровецька: шлях у ІТ та лялькове хобі

Написання коду – справа кропітка й вимагає значних розумових зусиль. Позитивно впливають на засвоєння інформації та продуктивність програмістів спорт або будь-яке хобі. Улюбленим заняттям львівської Java-програмістки Тетяни Шаровецької стало колекціонування ляльок. Де би не жила Таня, лялькова колекція – завжди з нею, аби надихати у складні робочі чи інші моменти та допомагати зняти стрес. Вона слугує її власним способом психотерапії. Докладніше про роботу й хобі айтівиці далі на lviv-future.com.ua.

Як потрапила в ІТ?

Програмістка розповіла dev.ua, що про роботу в ІТ мріяла ще зі шкільних років, тому вступила у Львівський фізико-математичний ліцей вивчати комп’ютерні науки. Після його закінчення навчалася в Київському політехнічному інституті імені Ігоря Сікорського.

Спершу дівчина думала стати аналітиком чи зайнятися Data Science, але згодом зацікавилася програмуванням мовами Scala і Java. На 3-му курсі подала заявку на програму Summer Internship від навчальної платформи InnoCamp, що передбачає підготовку IT-спеціалістів безпосередньо на проєктах компанії Innovecs. 

Робота в Innovecs

Пройшовши відбір на програму, Тетяна розробила під керівництвом ментора перший навчальний проєкт, а згодом – проєкт комерційний. Стажування в Innovecs перейшло в повноцінну роботу.

Щодо Innovecs, то це міжнародна компанія з розробки програмного забезпечення, яку заснував українець Алекс Луцький у 2011 році, після того як повернувся в Україну після 18 років успішної кар’єри в США, де працював у різних компаніях і навіть обіймав керівні посади, наприклад, був віцепрезидентом підрозділу R&D в міжнародній дослідницькій компанії Ipsos, що вивчає світові ринки, та українській ІТ-компанії Global Logic, що створює програмні продукти.

Алекс Луцький

Американський досвід дозволив Алексу створити на Батьківщині власну успішну справу. У 2017 році підприємець отримав престижну національну нагороду «Людина року», а компанію Innovecs визнали лідером в цифровій індустрії в Україні.

Свої представництва Innovecs має не лише в Україні, а й за кордоном, зокрема в США, Великій Британії, Австралії, Ізраїлі, Польщі, Грузії тощо. Спеціалізується компанія на розробці програмного забезпечення в галузях логістики, охорони здоров’я, роздрібної торгівлі, медіа, реклами, фінансових технологій, ігор та розваг. У 2022 році Innovecs вчетверте поспіль потрапила в список 100 найкращих аутсорсингових компаній світу Global Outsourcing 100® Міжнародної асоціації професіоналів аутсорсингу. Цей рейтинг складається, зважаючи на рівень корпоративної соціальної відповідальності ІТ-компаній.

Колекціонування як релаксант і мотиватор

Колекціонуванням ляльок Тетяна захопилася в серпні 2021 року. Таке хобі дозволяє їй відновити енергетичний баланс, зняти стрес та «розрядитися». Обрала ляльки через їхню естетичну привабливість.

Крім того, поповнення колекції працює як система винагород: після здобуття якогось успіху програмістка купує нову ляльку. Хобі слугує мотиватором до роботи, допомагає не зациклюватися на труднощах і швидко долати виклики. За словами Тетяни, як тільки вона не може щось вирішити, робить паузу на каву, дивиться на свою полицю з ляльками, поки мозок відпочиває. Через певний час підсвідомість пропонує варіанти розв’язання проблеми, даючи необхідний пазлик для ухвалення важливого рішення.

Більшість ляльок із колекції дівчина придбала сама, частину подарували батьки, колеги і друзі. У листопаді 2022 року у володінні Тетяни вже налічувалося 18 великих ляльок завдовжки приблизно 20 см. Переважно їх виготовив виробник дитячих іграшок та розважальних товарів МGA Entertainment, що у 2000-х прославився брендом Bratz.

Цей же виробник випустив доволі успішні бренди, на яких і зосереджена колекція Тетяни: Rainbow High і L.O.L. Surprize! Лінійки першого бренду містять по 6 ляльок у різних кольорах веселки (не 7, бо не в кожній країні окремо розрізняють блакитний і синій).

Тетяну захопили їхні реалістичні скляні очі, схожі до таких, що мали іграшки з дитинства. Реалістичності їм надають і якісні шарніри (з’єднувальні пристрої, які дозволяють здійснювати обертання, згинання/розгинання частин тіла). Ляльки з колекції Тетяни далекі від ідеальних пропорцій, притаманних Барбі. Натомість у них широкі стегна, а талія пропорційна до ширини плечей.

Ще один важливий аспект – деталізація, наприклад, на ляльках можна побачити зменшені версії брендового одягу. Особливо продумані деталі в бренду L.O.L. Surprize! Свою першу лінійку він випустив у 2016 році у вигляді ігрових наборів із мініатюрною лялькою та сюрпризами. Згодом вийшли і збільшені варіанти, які підкорили серце програмістки.

Кожна лялька репрезентує якесь явище, персону, період, вид спорту, жанр кінематографа, професію тощо. У кожній можна знайти безліч деталей, які на щось натякають, змушують шукати паралелі. Наприклад, є лялька, що втілює в собі образ картини «Композиція червоного, жовтого, синього і чорного» (1930) нідерландського художника Піта Мондріана. Ще одна – натяк на персону Іванки Трамп та критики щодо того, якою повинна бути довжина її спідниці. Реальні персони – часті прототипи ляльок, наприклад, у колекції Тетяни є ті, що створені за образами попдів Мадонни та Бейонсе.

Серед інших брендів у колекції Тетяни – Hairdorables, Na!Na!Na! Surprize! та Harry Potter Mattel.

Ооаки як стимул дійти до кінця

Ооаки – авторські ляльки, єдині у своєму екземплярі, які створюють художники шляхом видозмінення вигляду фабричних ляльок.

Перший свій ооак Тетяна створила, пришивши волосся придбаній ляльці. Поки дівчина принесла іграшку з магазину, усе її волосся відпало, тож вона вирішила пришити його власноруч. Тоді програмістка якраз завершувала в’язати одну з робіт, для якої не вистачало терпеливості. Лялька стала символом того, що вона може досягти своїх цілей і довести будь-яку справу до кінця.

Лялькам можна не тільки додавати волосся, а й перефарбовувати їх, змінювати форму й вираз обличчя, фігуру, одяг тощо. Спершу мистецтво творення ооаків у світі попкультури існувало неофіційно, але згодом розвинулося настільки, що такі авторські продукти заполонили колекції багатьох зірок, наприклад, американська співачка Брітні Спірс придбала ооаки американської компанії, що спеціалізується на виробництві іграшок, Mattel. Ціна за одну ляльку сягає десятків тисяч доларів!

Як розповіла айтівиця, про створення ляльок та особливості брендів дізналася від YouTube-блогерів та зі спеціалізованих статей. Ще одне джерело інформації – Twitter.

Отримати дозу натхнення можна на виставках колекціонерів ляльок. Цікаво, що в сучасних вінтажних ляльок волосся зроблене з канекалону – штучних волокон високої якості, максимально наближених до натурального волосся, які винайшли в Японії. До цього винаходу лялькам кріпили людське волосся. На антикварних ринках можна знайти вінтажні іграшки з волоссям мерців.

До повномасштабної війни Тетяна подумувала над тим, щоби розпочати українськомовний блог про своє хобі, однак ідею довелося відкласти. Щодо того, чи могла би перетворити хобі в бізнес, дівчина відповіла:

«Дійшла висновку, що все ж таки я більше споживач. Програмування мені вдається найкраще».

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.