Четвер, 18 Квітня, 2024

Дерев’яні храми Львівської області

Особливістю Львівщини та Західної України загалом, являється безліч унікальних дерев’яних храмів в регіоні, тільки у Львівській області дослідники нараховують близько 800 таких споруд (найбільше в Україні), які вражають відвідувачів своєю  неповторністю та історичною цінністю. Чотири церкви Львівської області віднесені до культурної спадщини ЮНЕСКО, це храми в Дрогобичі, Маткові, Потеличі, та  Жовкві, пише lviv-future.com.ua. Проте окрім них, в регіоні є і не менш цікаві історичні храми які вражають своєю унікальністю та красою, ми розповімо вам, як про найбільш відомі храми Львівщини, так і про маловідомі церкви в гірських районах області.

Церква святого Юра (Дрогобич)

Розпочати хотілось би з храму, який на думку більшості людей є найвражаючим на Галичині –  Церкви святого Юра у Дрогобичі. Збудована у XV ст. церква набула остаточного вигляду  у 1678 році, вона кілька разів реконструювалась (останній раз в 2013 році),  Храм будували без жодного цвяха: всі дерев’яні частини скріплювались дерев’яними кілками. На жаль, сучасні майстри при реконструкції храму користувались вже звичайними цвяхами.

Попри свій неймовірний вигляд ззовні, найбільша цінність храму звичайно ж знаходиться в середині, мова йде про Іконостас та настінні розписи XVII століття, автором яких є Стефан Медицький, їх унікальність полягає в тому, що відвідувачі храму, можуть на власні очі побачити як уявляли тогочасні жителі  рай та пекло, який одяг носили та інше.

Сьогодні церква є частиною відділу дерев’яної архітектури музею “Дрогобиччина” , та відноситься до культурної спадщини ЮНЕСКО.

Церква великомученика Пантелеймона (Сколе)

Діюча на сьогоднішній день греко-католицька церква в місті Сколе увібрала в себе всі давні традиції храмового будівництва Галицької та Бойківської школи.

Церкву споруджено у XVII столітті, приблизно в 1597 році,  за планувальною структурою це тризубий триверхий храм, де бабинець, нава та вівтар прямокутні в плані. Широке піддашшя на випусках верхніх вінців зрубу, що оперізує всю споруду, загалом посилює враження присадкуватості форм. Врівноважена композиція об’ємів та горизонтальний ритм членувань споріднюють храм з бойківськими церквами.

В своїй історії церква мала й скрутні часи, так у 1948 році з приходом радянської влади храм був закритий для прихожан,  а з 1960 року використовувався як історико-краєзнавчий музей, при цьому було знищено чимало цінних речей та ікон.

Фото: Церква великомученика Пантелеймона (Сколе).

Костел святого Франциска Борджія (Розлуч)

Храм який суттєво відрізняється за своїм зовнішнім виглядом від інших, це Костел святого Франциска Борджія в селі Розлуч Турківського району.

Костел  майже нікому не відомий, але входить в число одинадцяти нині існуючих дерев`яних костелів Львівщини першої половини XX століття.

Збудований протягом 1901-1902 років як каплиця німецьких колоністів, та виконаний в неоготичному стилі, храм став справжнім витвором мистецтва.

Даний храм один з небагатьох що зберігся у первісному вигляді та з автентичними елементами, проте після другої світової війни використовувався як зерносховище та колгоспний склад.

На сьогоднішній день храм закритий для відвідувачів, процес передачі його до Римо-Католицької парафії триває з 1994 року.

Фото: Костел святого Франциска Борджія (Розлуч).

Церква Собору Пресвятої Богородиці (Матків)

Видатна пам’ятка бойківської архітектури Церква Собору Пресвятої Богородиці була споруджена в селі Матків 1838 року майстрами Іваном Мельниковичем та Василем Іванковичем. 

Церква належить до типових храмів бойківського типу, тризубна та триверха, квадратні зруби розміщені по осі схід-захід, по периметру споруда оперезана піддашшям. У своєму плані складається з трьох квадратних зрубів – більшого – центрального і двох менших – бокових. З обох боків вівтаря прилягають невеликі прямокутні ризниці. Інтер’єр храму вкритий стінописом кінця ХІХ століття. Збереглися також тогочасні іконостас з різьбленими царськими вратами, бічні вівтарі, старі лави й церковне начиння.

В 2010 році в Церкву влучила блискавка, храм зайнявся, та на щастя видатна пам’ятка нашого регіону була збережена автоматичною системою пожежогасіння.

2013 року Церква Собору Пресвятої Богородиці була включена до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Фото: Церква Собору Пресвятої Богородиці (Матків).

Церква Святого Духа у Потеличі

Найстаріша дерев’яна церква на Львівщині та тридільна в Україні Церква Святого Духа, була споруджена 1502 року коштом гончарного цеху на місці церкви Бориса і Гліба, яку спалили татари в селі Потелич, Жовківського району.

Для цього храму властива архітектурна цінність, яка поєднується з особливостями художньо-декоративного вирішення інтер’єру. Унікальність церкви виявляється у тому, що тут відсутній класичний іконостас, хоча він присутній у інтер’єрі, оскільки безпосередньо намальований на фронтальній стіні, також відсутні хори. Сам храм – одноповерховий, зберігся у доброму стані, як і настінні розписи, які датуються переважно 1620-1640 р., на яких зображено сцени Страстей Христових. 

За народними переказами відомо, що у 1648 році на літургію до цієї святині навідувався гетьман України Богдан Хмельницький.

Фото: Церква святого Духа (Потелич).

Церква Святої Трійці (Жовква)

Останньою у нашому списку буде Церква Святої Трійці в місті Жовква.

Храм в теперішньому вигляді був споруджений в 1720 році коштом парафіян та королевича Константія Владислава Собєського на місці її попередниці, згорілої церкви яка була зведена в 1601 році.

Церква Святої Трійці у Жовкві збудована без жодного цвяха, покрита гонтом. Тризрубна, триверха, з восьмигранними башнями. Цінним у храмі є іконостас стилістики українського бароко. Має красиву рельєфну різьбу, яку зробив Ігнатій Стобенський, вкриту позолотою, близько 50 ікон у п’ять ярусів.

Її історія дуже схожа на історію Церкви великомученика Пантелеймона, в радянські часи вона теж довготривалий час була закрита, а пізніше використовувалась як музей.  Також входить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

В 2019 році у храмі розпочали комплексну реставрацію.

Фото: Церква Святої Трійці (Жовква).

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.