Особливістю Львівщини та Західної України загалом, являється безліч унікальних дерев’яних храмів в регіоні, тільки у Львівській області дослідники нараховують близько 800 таких споруд (найбільше в Україні), які вражають відвідувачів своєю неповторністю та історичною цінністю. Чотири церкви Львівської області віднесені до культурної спадщини ЮНЕСКО, це храми в Дрогобичі, Маткові, Потеличі, та Жовкві, пише lviv-future.com.ua. Проте окрім них, в регіоні є і не менш цікаві історичні храми які вражають своєю унікальністю та красою, ми розповімо вам, як про найбільш відомі храми Львівщини, так і про маловідомі церкви в гірських районах області.
Церква святого Юра (Дрогобич)
Розпочати хотілось би з храму, який на думку більшості людей є найвражаючим на Галичині – Церкви святого Юра у Дрогобичі. Збудована у XV ст. церква набула остаточного вигляду у 1678 році, вона кілька разів реконструювалась (останній раз в 2013 році), Храм будували без жодного цвяха: всі дерев’яні частини скріплювались дерев’яними кілками. На жаль, сучасні майстри при реконструкції храму користувались вже звичайними цвяхами.
Попри свій неймовірний вигляд ззовні, найбільша цінність храму звичайно ж знаходиться в середині, мова йде про Іконостас та настінні розписи XVII століття, автором яких є Стефан Медицький, їх унікальність полягає в тому, що відвідувачі храму, можуть на власні очі побачити як уявляли тогочасні жителі рай та пекло, який одяг носили та інше.
Сьогодні церква є частиною відділу дерев’яної архітектури музею “Дрогобиччина” , та відноситься до культурної спадщини ЮНЕСКО.
Церква великомученика Пантелеймона (Сколе)
Діюча на сьогоднішній день греко-католицька церква в місті Сколе увібрала в себе всі давні традиції храмового будівництва Галицької та Бойківської школи.
Церкву споруджено у XVII столітті, приблизно в 1597 році, за планувальною структурою це тризубий триверхий храм, де бабинець, нава та вівтар прямокутні в плані. Широке піддашшя на випусках верхніх вінців зрубу, що оперізує всю споруду, загалом посилює враження присадкуватості форм. Врівноважена композиція об’ємів та горизонтальний ритм членувань споріднюють храм з бойківськими церквами.
В своїй історії церква мала й скрутні часи, так у 1948 році з приходом радянської влади храм був закритий для прихожан, а з 1960 року використовувався як історико-краєзнавчий музей, при цьому було знищено чимало цінних речей та ікон.
![](https://lviv-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/12/2022/06/11.jpg)
Костел святого Франциска Борджія (Розлуч)
Храм який суттєво відрізняється за своїм зовнішнім виглядом від інших, це Костел святого Франциска Борджія в селі Розлуч Турківського району.
Костел майже нікому не відомий, але входить в число одинадцяти нині існуючих дерев`яних костелів Львівщини першої половини XX століття.
Збудований протягом 1901-1902 років як каплиця німецьких колоністів, та виконаний в неоготичному стилі, храм став справжнім витвором мистецтва.
Даний храм один з небагатьох що зберігся у первісному вигляді та з автентичними елементами, проте після другої світової війни використовувався як зерносховище та колгоспний склад.
На сьогоднішній день храм закритий для відвідувачів, процес передачі його до Римо-Католицької парафії триває з 1994 року.
Церква Собору Пресвятої Богородиці (Матків)
Видатна пам’ятка бойківської архітектури Церква Собору Пресвятої Богородиці була споруджена в селі Матків 1838 року майстрами Іваном Мельниковичем та Василем Іванковичем.
Церква належить до типових храмів бойківського типу, тризубна та триверха, квадратні зруби розміщені по осі схід-захід, по периметру споруда оперезана піддашшям. У своєму плані складається з трьох квадратних зрубів – більшого – центрального і двох менших – бокових. З обох боків вівтаря прилягають невеликі прямокутні ризниці. Інтер’єр храму вкритий стінописом кінця ХІХ століття. Збереглися також тогочасні іконостас з різьбленими царськими вратами, бічні вівтарі, старі лави й церковне начиння.
В 2010 році в Церкву влучила блискавка, храм зайнявся, та на щастя видатна пам’ятка нашого регіону була збережена автоматичною системою пожежогасіння.
2013 року Церква Собору Пресвятої Богородиці була включена до списку світової спадщини ЮНЕСКО.
![](https://lviv-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/12/2022/06/22-1024x785.jpg)
Церква Святого Духа у Потеличі
Найстаріша дерев’яна церква на Львівщині та тридільна в Україні Церква Святого Духа, була споруджена 1502 року коштом гончарного цеху на місці церкви Бориса і Гліба, яку спалили татари в селі Потелич, Жовківського району.
Для цього храму властива архітектурна цінність, яка поєднується з особливостями художньо-декоративного вирішення інтер’єру. Унікальність церкви виявляється у тому, що тут відсутній класичний іконостас, хоча він присутній у інтер’єрі, оскільки безпосередньо намальований на фронтальній стіні, також відсутні хори. Сам храм – одноповерховий, зберігся у доброму стані, як і настінні розписи, які датуються переважно 1620-1640 р., на яких зображено сцени Страстей Христових.
За народними переказами відомо, що у 1648 році на літургію до цієї святині навідувався гетьман України Богдан Хмельницький.
![](https://lviv-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/12/2022/06/3-1024x768.jpg)
Церква Святої Трійці (Жовква)
Останньою у нашому списку буде Церква Святої Трійці в місті Жовква.
Храм в теперішньому вигляді був споруджений в 1720 році коштом парафіян та королевича Константія Владислава Собєського на місці її попередниці, згорілої церкви яка була зведена в 1601 році.
Церква Святої Трійці у Жовкві збудована без жодного цвяха, покрита гонтом. Тризрубна, триверха, з восьмигранними башнями. Цінним у храмі є іконостас стилістики українського бароко. Має красиву рельєфну різьбу, яку зробив Ігнатій Стобенський, вкриту позолотою, близько 50 ікон у п’ять ярусів.
Її історія дуже схожа на історію Церкви великомученика Пантелеймона, в радянські часи вона теж довготривалий час була закрита, а пізніше використовувалась як музей. Також входить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
В 2019 році у храмі розпочали комплексну реставрацію.
![](https://lviv-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/12/2022/06/4.jpg)