Міський голова Львова Андрій Садовий неодноразово закликав усіх не ігнорувати повітряні тривоги, оскільки це може врятувати життя. Важливо розуміти, що зараз не буває навчальних сирен. Більше на lviv-future.com.ua.
Чому так часто оголошують повітряну тривогу?
У ГУ ДСНС у Львівській області пояснили, що повітряна тривога оголошується тоді, коли сили протиповітряної оборони сповіщають про рух ворожих літаків у напрямку області або є підтвердження запуску балістичних ракет. Точне місце, куди може влучити ракета, чи який населений пункт атакує літак, визначити важко, тож сирени лунають по всій області. Наші системи протиповітряної оборони більшість загроз перехоплюють, проте з різних причин – не всі. Саме тому військові й регіональна влада зобов’язані повідомляти цивільне населення про потенційну небезпеку із повітря.
Перед голосовими повідомленнями «Повітряна тривога» або «Відбій повітряної тривоги» завжди передається попереджувальний сигнал «УВАГА ВСІМ» – звуки сирен, звуки гучномовця, що тривають протягом кількох хвилин. Почувши їх, треба увімкнути телеканали «Перший Західний», «ПравдаТУТ Львів» та НТА або радіо «Перше» в FM-діапазоні 88.2 МГц, радіо «Львівська хвиля» в FM-діапазоні 100.8 МГц, радіо «Люкс» в FM-діапазоні 104.7 МГц, радіо «Вголос2 в FM-діапазоні 107.2 МГц або радіо «Незалежність» в FM-діапазоні 106.7 МГц. Якщо у цей час не маєте доступу до телебачення та радіо, зателефонуйте на багатоканальний безкоштовний телефон 0 800 600 491.
На цих ресурсах вам оголосять повітряну тривогу та дадуть вказівки, що робити далі.
Що робити, якщо в населеному пункті не чути сирен?
Про повітряну тривогу можна дізнаватись також на офіційному телеграм-каналі «Оповіщення ЦЗ» (посилання: https://t.me/dczloda). Крім того, в Україні запустили мобільний додаток «Повітряна тривога», його створили за підтримки Міністерства цифрової трансформації України. Завантажити можна у Play Market та AppStore. Він не вимагає реєстрації, не збирає персональні дані та не використовує геолокацію. У разі небезпеки надсилає максимально гучні сповіщення, навіть якщо телефон у беззвучному режимі.
Якщо ж сигнал «Повітряна тривога» підтвердився за допомогою телебачення чи радіо, ви прочитали про нього в телеграм-каналі, почули завдяки мобільному додатку чи, зрештою, за допомогою системи оповіщення на вулиці, то негайно виконайте такі дії:
• вимкніть вдома світло й газ, швидко візьміть основні документи, необхідні ліки, харчі та воду й перейдіть у найближче укриття;
• повідомте про тривогу сусідів та осіб з інвалідністю, допоможіть їм перейти в укриття;
• якщо ви на роботі, то виконайте заходи, передбачені на цей випадок Планом дій та Інструкцією; дійте за вказівками керівництва; швидко зайдіть у захисну споруду (сховище або ж хоча би підвальне приміщення);
• якщо ви в громадському місці, то вислухайте вказівки адміністрації громадського місця та дійте відповідно до них (тобто знову ж таки шукайте сховище або укриття);
• обов’язково залишайтеся в укритті до наступного сигналу сирени, яка означає відбій повітряної тривоги.