Вівторок, 19 Березня, 2024

Демонтаж радянської символіки у Львові та області

На тлі повномасштабного російського вторгнення в Україні почалася нова хвиля декомунізації та дерусифікації. Львівщина – не виняток. Тут не лише перейменовують вулиці, але й зносять цілі пам’ятники чи окремі елементи, стираючи з лиця української землі будь-які радянські символи. Більше на lviv-future.com.ua.

У Львові

У середині квітня на території львівського меморіального комплексу «Пагорб Слави», що на вулиці Пасічній, зняли радянську символіку – зірку та знак «серп і молот». Їх передали до експозиції львівського музею «Територія терору».

На «Пагорбі Слави» поховані російські та радянські військовики, що загинули під час Першої світової та німецько-радянської воєн.

До слова, громадські активісти закликають депутатів Львівської міської ради ліквідувати решту проявів комуністичної пропаганди в місті. Наприклад, про деякі з них згадав львів’янин Олег Цюпка на своїй сторінці у Facebook. Серед згаданих, приміром, дві радянські зірки над входами до будинків, що на розі вулиць Ярослава Мудрого та Городоцької. Або ж мозаїка з «будьонівцями», яка символізує «дружбу українського та російського народів», на проспекті Чорновола, 59.

Нагадаємо, торік влітку у Львові остаточно демонтували Монумент Слави. А в жовтні минулого року на «Марсовому полі» демонтували радянську зірку, замість якої облаштували квітник.

В області

21 квітня в Дрогобичі демонтували комуністичну символіку Меморіалу слави «Кладовище радянських воїнів» (більш відомий як «Вічний вогонь»), що розташований на перехресті вулиць Самбірської та Івана Франка. Тепер ані п’ятикутна зірка, ані гармата, ані жінка, що символізує Радянський Союз, не є елементами Меморіалу.

«Кладовище радянських воїнів» побудували в Дрогобичі в 1974 році. За свідченнями місцевих мешканців старшого покоління, там ховали співробітників підрозділів НКВС-МВС та НКДБ-МДБ-КДБ, які загинули в післявоєнний період в боях з борцями за незалежну Україну. А тому, демонтувати Меморіал повністю не планують, адже на місці можуть бути поховані людські останки. Згодом тут облаштують пам’ятний сквер.

Заступник міського голови Андрій Ковч зазначив, що ще з літа минулого року проводили процедури, аби привести всі ці дії у повну відповідність до законодавчих норм. Було розроблено технічний паспорт, який чітко відділив могили від інших елементів постаменту.

Крім того, 11 квітня демонтували стелу з пам’ятними датами «Великої Вітчизняної війни» на Площі ринок в Стрию.

Стела з викарбуваними етапами «Великої Вітчизняної війни» входила до меморіальної композиції, до якої належав також пам’ятник радянському солдату з дитиною в руках – його демонтували у 2014 році.

28 квітня депутати Стрийської міської ради підтримали рішення про демонтаж ще 5 пам’ятників та 1 пам’ятного знаку на території Стрийщини.  

Крім того, в селищі Щирець, що у Львівському районі, місцеві мешканці закликають знести пам’ятники радянським солдатам. На одному з них написано: «Погиб в бою от рук украинско-немецких националистов». 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.