Офіційно історія маленького гірського містечка починається з 1397 року, саме з цього моменту воно почало згадуватись в історичних документах, проте археологічні дослідження вказують що перші поселення тут були ще приблизно на початку ХІ ст, за часів ранньої Київської Русі, і служило містечко як частина великого торговельного шляху в напрямку на Закарпаття (в давні часи “на угри” ), пише lviv-future.com.ua. Проте ми не будемо вдаватися до стандартної історії описуючи історичну хронологію подій, розказуючи про те, в чиєму складі та в якій імперії знаходиться Сколе в різний період часу, а розкажемо вам як маленьке бойківське містечко оточене Карпатськими горами стало одним з найбагатших та розвинених місць в цілому регіоні.
Початок економічного розвитку Сколівщини
Отож початок економічного розвитку регіону розпочинається в середині XIX століття, коли сюди приїжджає граф Еугеніуш Кінгський, який вирішує відкрити найбільшу в Галичині сірникову фабрику, на якій в ті часи працювало близько 50-ти працівників, в той же час він починає будувати свій палац, який ще відіграє значну частину історії в майбутньому.
В 1881 році граф помирає, а його родичі не думаючи про бізнес та перспективи цього мальовничого регіону, вирішують продати землі графа, трьом братам Гределям з Австрії, які в свою чергу створили цілу «Лісову імперію» Галичини, але все по порядку.
В першу чергу брати Гредлі вирішили перебудувати палац, точніше розширити його до таких розмірів, які б відповідали стандартам Австрійської Імперії. Вони реконструювали його таким чином, що палац став візитівкою не тільки містечка Сколе, але й був одним з найбільших в західній Україні, що надавало регіону заможного статусу.
Лісова імперія австрійських бізнесменів
1886 року австрійський барон Альберт Гредель разом з двома братами заснував у Сколе підприємство «Брати Барони Гредлі».
Загальнодержавне будівництво залізниці в XIX столітті стимулювало промисловий розвиток міста, і невдовзі підприємство Гредлів розвинулось у різногалузевий промисловий комплекс, до якого належали лісозаготівельні промисли (лісопилка), каменярня (тартак), ремонтно-механічна майстерня, а також був побудований водогін який справно працює і досі. Загальна площа володінь австрійських баронів на Сколівщині становила більше 36000 га.
Для підтримки та розвитку свого бізнесу брати придумали як заохочувати багатих людей, які в перспективі могли б купляти у них деревину та приїздити в Сколе для відпочинку.
В даний період часу розвагами серед заможних Європейських родин було полювання і Гредлі зробили так, щоб в Сколе воно стало набагато легшим та цікавішим.
Ви тільки уявіть, на початку XX століття брати проклали в Карпатські ліси близько 20-км вузькоколійної дороги для того щоб їхні гості не втомлювались під час полювання, а з комфортом шукали здобич на маленьких та зручних платформах які їздили в гори, тим самим зробивши полювання надзвичайно простим та спокійним завданням.
Вже через пару років після того як брати Гредлі купили ці землі, про які до того мало хто знав, вони стали одним з найбагатших регіонів Галичини, а слава про Карпатський ліс дійшла аж до Букінгемського палацу, якому брати поставили деревину для виготовлення паркету (чи був він використаний інформації немає), Сколе перетворилося на туристичний край який був відомий у цілій Європі та до якого приїздили найзаможніші люди, а його ліс постачається у багатьох країнах світу.
Карбування власної валюти
На території Сколівщини утворилась ціла імперія зі своїми баронами та навіть своїми монетами, і так, ви правильно прочитали «зі своїми монетами», на піку розвитку лісового господарства брати доволі щедро платили своїм працівникам, а ті в свою чергу витрачали значну частину зарплати на алкогольні вироби, що значно уповільнило процес виготовлення деревини. Але й тут брати знайшли вихід із ситуації, і почали карбувати свої власні монети, видаючи зарплати працівникам, як власними монетами так і загальнодержавними, от тільки за монети власного виробництва з особистим гравіруванням на території Сколівщини не можна було придбати алкогольну продукцію, а іншу частину зарплати працівники вже не так охоче витрачали на алкоголь.
Сколе та палац Гредлів сьогодні
Сколівщина як і століття назад залишається популярним туристичним краєм який кожного року приваблює сотні туристів, окрім чудового краєвиду, свіжого повітря та активного відпочинку в Карпатах, туристи і сьогодні можуть відвідати палац Гредлів який зберігся до наших днів, переживши першу та другу світову війну а також часи радянської окупації палац в значній мірі втратив початковий вигляд , проте за інформацією Львівської ОДА даний палац подали на програму «Велике будівництво 2021» для повної реконструкції. Зазначається, що палац передали в оренду національному природному парку “Сколівські Бескиди” на 49 років, та після реконструкції тут планують облаштувати центр для туристів та перенести туди адміністрацію парку.