Неділя, 19 Травня, 2024

Історія міста Сколе та його економічного розвитку

Офіційно історія маленького гірського містечка починається з 1397 року, саме з цього моменту воно почало згадуватись в історичних документах, проте археологічні дослідження вказують  що перші поселення тут були ще приблизно на початку ХІ ст, за часів ранньої Київської Русі, і служило містечко як частина великого торговельного шляху в напрямку на Закарпаття (в давні часи “на угри” ), пише lviv-future.com.ua. Проте ми не будемо вдаватися до стандартної історії описуючи історичну хронологію подій, розказуючи про те, в чиєму складі та в якій імперії знаходиться Сколе в різний період часу, а розкажемо вам як маленьке  бойківське  містечко оточене Карпатськими горами  стало одним з найбагатших та розвинених місць в цілому регіоні.

Початок економічного розвитку Сколівщини

Отож початок економічного розвитку регіону розпочинається в середині XIX століття, коли  сюди приїжджає граф Еугеніуш Кінгський, який вирішує відкрити  найбільшу  в Галичині сірникову фабрику, на якій в ті часи  працювало  близько 50-ти працівників, в той же час він починає будувати свій палац, який ще відіграє значну частину історії в майбутньому.

В 1881 році граф помирає,  а його родичі не думаючи про бізнес та перспективи цього мальовничого регіону, вирішують продати землі графа, трьом братам Гределям  з Австрії, які в свою чергу створили цілу «Лісову імперію» Галичини, але все по порядку.

В першу чергу брати Гредлі вирішили перебудувати палац, точніше розширити його до таких розмірів, які б відповідали стандартам Австрійської Імперії.  Вони реконструювали його  таким чином, що палац став візитівкою не тільки містечка Сколе, але й був одним з найбільших в західній Україні, що надавало регіону заможного статусу. 

Лісова імперія австрійських бізнесменів 

1886 року австрійський барон Альберт Гредель разом з двома братами заснував у Сколе підприємство «Брати Барони Гредлі».

Загальнодержавне будівництво залізниці в XIX столітті стимулювало промисловий розвиток міста, і невдовзі підприємство Гредлів розвинулось у різногалузевий промисловий комплекс, до якого належали лісозаготівельні промисли (лісопилка), каменярня (тартак), ремонтно-механічна майстерня, а також був побудований водогін який справно працює і досі. Загальна площа володінь  австрійських баронів  на Сколівщині становила більше 36000 га.

Для підтримки та розвитку свого бізнесу брати придумали як заохочувати багатих людей, які в перспективі могли б купляти у них деревину та приїздити в Сколе для відпочинку.

В даний період часу розвагами серед заможних Європейських родин було полювання і Гредлі зробили так, щоб в Сколе воно стало набагато легшим та цікавішим.

Ви тільки уявіть, на початку XX століття брати проклали в  Карпатські ліси близько 20-км вузькоколійної дороги для того щоб їхні гості не втомлювались під час полювання, а з комфортом шукали здобич на маленьких та зручних платформах які їздили в гори, тим самим зробивши полювання надзвичайно простим та спокійним завданням.

Фото частини вузькоколійної дороги в місті Сколе яка збереглася до наших часів

Вже через пару років після того як брати Гредлі купили ці землі, про які до того мало хто знав, вони стали одним з найбагатших регіонів Галичини, а слава про Карпатський ліс дійшла аж до Букінгемського палацу, якому брати поставили деревину для виготовлення паркету (чи був він використаний інформації немає), Сколе перетворилося на туристичний край який був відомий у цілій Європі та до якого приїздили найзаможніші люди, а його ліс постачається у багатьох країнах світу.

Карбування власної валюти 

На території Сколівщини утворилась ціла імперія зі своїми баронами та навіть своїми монетами,  і так, ви правильно прочитали «зі своїми монетами», на піку розвитку лісового господарства брати доволі щедро платили своїм працівникам,  а ті в свою чергу витрачали значну частину зарплати на алкогольні вироби, що значно уповільнило процес виготовлення деревини. Але й тут брати знайшли вихід із ситуації, і почали карбувати свої власні монети, видаючи зарплати працівникам, як власними монетами так і загальнодержавними, от тільки за монети власного виробництва з особистим гравіруванням на території Сколівщини не можна було придбати алкогольну продукцію, а іншу частину  зарплати працівники вже не так охоче витрачали на алкоголь.

Фото унікальної монети яка була в обігу на території Сколівщини в XIX-XX ст.

Сколе та палац Гредлів сьогодні

Сколівщина  як і століття назад залишається популярним туристичним краєм  який кожного року приваблює сотні туристів, окрім чудового краєвиду, свіжого повітря та активного відпочинку в Карпатах,  туристи  і сьогодні можуть відвідати палац Гредлів  який  зберігся  до наших днів, переживши першу та другу світову війну а також часи радянської окупації палац в значній мірі втратив початковий вигляд , проте  за інформацією Львівської ОДА даний палац подали на програму «Велике будівництво 2021» для повної реконструкції. Зазначається, що палац передали в оренду національному природному парку “Сколівські Бескиди” на 49 років, та після реконструкції тут планують облаштувати центр для туристів та перенести туди адміністрацію парку.

фото: Палац Гредлів ( 2019 рік ).

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.