Офіційно історія маленького гірського містечка починається з 1397 року, саме з цього моменту воно почало згадуватись в історичних документах, проте археологічні дослідження вказують що перші поселення тут були ще приблизно на початку ХІ ст, за часів ранньої Київської Русі, і служило містечко як частина великого торговельного шляху в напрямку на Закарпаття (в давні часи “на угри” ), пише lviv-future.com.ua. Проте ми не будемо вдаватися до стандартної історії описуючи історичну хронологію подій, розказуючи про те, в чиєму складі та в якій імперії знаходиться Сколе в різний період часу, а розкажемо вам як маленьке бойківське містечко оточене Карпатськими горами стало одним з найбагатших та розвинених місць в цілому регіоні.
Початок економічного розвитку Сколівщини
Отож початок економічного розвитку регіону розпочинається в середині XIX століття, коли сюди приїжджає граф Еугеніуш Кінгський, який вирішує відкрити найбільшу в Галичині сірникову фабрику, на якій в ті часи працювало близько 50-ти працівників, в той же час він починає будувати свій палац, який ще відіграє значну частину історії в майбутньому.
В 1881 році граф помирає, а його родичі не думаючи про бізнес та перспективи цього мальовничого регіону, вирішують продати землі графа, трьом братам Гределям з Австрії, які в свою чергу створили цілу «Лісову імперію» Галичини, але все по порядку.
В першу чергу брати Гредлі вирішили перебудувати палац, точніше розширити його до таких розмірів, які б відповідали стандартам Австрійської Імперії. Вони реконструювали його таким чином, що палац став візитівкою не тільки містечка Сколе, але й був одним з найбільших в західній Україні, що надавало регіону заможного статусу.
Лісова імперія австрійських бізнесменів
1886 року австрійський барон Альберт Гредель разом з двома братами заснував у Сколе підприємство «Брати Барони Гредлі».
Загальнодержавне будівництво залізниці в XIX столітті стимулювало промисловий розвиток міста, і невдовзі підприємство Гредлів розвинулось у різногалузевий промисловий комплекс, до якого належали лісозаготівельні промисли (лісопилка), каменярня (тартак), ремонтно-механічна майстерня, а також був побудований водогін який справно працює і досі. Загальна площа володінь австрійських баронів на Сколівщині становила більше 36000 га.
Для підтримки та розвитку свого бізнесу брати придумали як заохочувати багатих людей, які в перспективі могли б купляти у них деревину та приїздити в Сколе для відпочинку.
В даний період часу розвагами серед заможних Європейських родин було полювання і Гредлі зробили так, щоб в Сколе воно стало набагато легшим та цікавішим.
Ви тільки уявіть, на початку XX століття брати проклали в Карпатські ліси близько 20-км вузькоколійної дороги для того щоб їхні гості не втомлювались під час полювання, а з комфортом шукали здобич на маленьких та зручних платформах які їздили в гори, тим самим зробивши полювання надзвичайно простим та спокійним завданням.
![](https://lviv-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/12/2022/05/1-1024x477.png)
Вже через пару років після того як брати Гредлі купили ці землі, про які до того мало хто знав, вони стали одним з найбагатших регіонів Галичини, а слава про Карпатський ліс дійшла аж до Букінгемського палацу, якому брати поставили деревину для виготовлення паркету (чи був він використаний інформації немає), Сколе перетворилося на туристичний край який був відомий у цілій Європі та до якого приїздили найзаможніші люди, а його ліс постачається у багатьох країнах світу.
Карбування власної валюти
На території Сколівщини утворилась ціла імперія зі своїми баронами та навіть своїми монетами, і так, ви правильно прочитали «зі своїми монетами», на піку розвитку лісового господарства брати доволі щедро платили своїм працівникам, а ті в свою чергу витрачали значну частину зарплати на алкогольні вироби, що значно уповільнило процес виготовлення деревини. Але й тут брати знайшли вихід із ситуації, і почали карбувати свої власні монети, видаючи зарплати працівникам, як власними монетами так і загальнодержавними, от тільки за монети власного виробництва з особистим гравіруванням на території Сколівщини не можна було придбати алкогольну продукцію, а іншу частину зарплати працівники вже не так охоче витрачали на алкоголь.
![](https://lviv-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/12/2022/05/2.png)
Сколе та палац Гредлів сьогодні
Сколівщина як і століття назад залишається популярним туристичним краєм який кожного року приваблює сотні туристів, окрім чудового краєвиду, свіжого повітря та активного відпочинку в Карпатах, туристи і сьогодні можуть відвідати палац Гредлів який зберігся до наших днів, переживши першу та другу світову війну а також часи радянської окупації палац в значній мірі втратив початковий вигляд , проте за інформацією Львівської ОДА даний палац подали на програму «Велике будівництво 2021» для повної реконструкції. Зазначається, що палац передали в оренду національному природному парку “Сколівські Бескиди” на 49 років, та після реконструкції тут планують облаштувати центр для туристів та перенести туди адміністрацію парку.
![](https://lviv-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/12/2022/05/3-1.jpg)