Вівторок, 23 Квітня, 2024

Історія найвищої фортеці на Львівщині

Добромильська фортеця або замок Гербуртів є спорудою з давньою історією, що приваблює туристів своєю загадковістю. Сам замок можна побачити тільки після того, як піднятися на гору. Адже фортеця розміщена на висоті п’ятсот шістдесят метрів над рівнем моря. Це, власне, і робить замок Гербуртів найвищим у Львівській області.

Фортеця розташована неподалік від міста Добромиля, що зовсім близько до польсько-українського кордону. Відтак, пам’ятка знаходиться приблизно 110 кілометрів від Львова і є найвіддаленішою від обласного центру фортецею. Більше на lviv-future.com.ua.

Історія Добромильської фортеці

Назва замку має декілька варіантів. В одних джерелах пам’ятку називають Добромильська фортеця, в інших – Замок Гербуртів. Це пов’язано з історією будівлі, що розпочалася в XV столітті.

Перший замок польський шляхтич Микола Гербурт спорудив ще у 1450 році. Тоді на Сліпій горі (Замкові горі) з’явилася дерев’яний замок. Однак будівля не простояла довгий час та була зруйнована татарськими військами.

C:\Users\smail\Desktop\8faec88d-d964-40b9-b7d6-af37c50c879d.jpg

Фото: Добромильський замок на гравюрі Алозія Томашевського, 1698 рік. Фотографії Старого Львова

Після цього інший представник роду Гербуртів – львівський каштелян Станіслав Гербурт взявся будувати вже кам’яну споруду в XVI столітті. В цей період Добромилю саме було надано Магдебурзьке право.

Будівництво замку через півстоліття закінчив нащадок роду Гербуртів. Варто зазначити, що на Сліпій горі було споруджено замок, який призначався більше для оборони ніж проживання. Окрім того, біля підніжжя гори збудували ще одну будівлю – Низький замок.

C:\Users\smail\Desktop\69039_189569174512192_62294173_n.jpg

Фото: Згадка про Добромильський замок на сторінках польського видання

Добромильська фортеця була споруджена в ренесансному стилі. Це відображає її овальна форма та симетричні риси. Будівля була досить великих розмірів: простягалася шириною – двадцять п’ять метрів та довжиною – вісімдесят п’ять метрів. Такий вигляд зумовлений оборонним призначенням пам’ятки архітектури. Тому підступити ворожим військам до фортеці, розміщеної на горі та добре укріпленої муром, було складно.

Що сталося з Добромильською фортецею після XVII століття

В XVII століття в історії сталося низка подій. Насамперед відбувся перший поділ Польщі, що вплинуло на подальшу долю замку. Крім того, рід Гербуртів припинив своє існування. Таким чином, Добромильська фортеця перейшла у власність до іншого польського шляхетного роду – Конєцпольських.

Крім того, в цей час австрійська влада прийняла дозвіл на застосування замку в будівельних цілях. А саме, можна було використовувати замок як будівельного матеріалу для будівництва монастиря. Саме такі дії спричинили руйнацію Добромильської фортеці.

C:\Users\smail\Desktop\Dobromyl-s-kyy-zamok-Dobromyl-.jpg

Фото: Сучасний вигляд руїн фортеці

Відтак, на сьогодні можна побачити лише руїни замку. Збереглися деякі частини Добромильської фортеці, а саме: мури, чотириярусна бастея, башта, залишки криниці на території замку та руїни інших житлових будівель. З руїн замку можна проаналізувати міцність будівлі як фортеці. Адже товщина мурів складає два метри.

C:\Users\smail\Desktop\c38599c9-12c3-4b59-ace5-36ec92c95861.jpg

Фото: місце, де був герб роду Гербуртів. Фотографії Старого Львова

Крім того, науковці знайшли на одному з мурів залишки родинного гербу Гербуртів, де колись було написано «Obrona nasha», що ще раз підтверджує важливість фортеці для її власників.

Цікаво, що з вершини руїн Добромильської фортеці можна побачити чудовий краєвид на навколишню місцевість. Звідти також видно міста Самбір та Перемишль. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.