П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Зображення коня на будівлях у Львові

Чого тільки не побачиш на старих будівлях Львова – це і каріатиди, маскарони, атланти, зображення різноманітних тварин. Серед тварин можна побачити й коня. Більше на сайті lviv-future.com.ua.

 Символ влади та досконалості

Кінь – один із перших об’єктів образотворчої творчості людей, зображений у наскельних малюнках, численних статуях. Багато людей черпали натхнення у зовнішній красі цих тварин, але відчували й щось більше – стихію свободи, що таїться під гривою тварини. Кінь – важливий супутник людини, і легенди та міфи стародавніх греків це чудово ілюструють. Так, давньогрецького бога морів Посейдона в архаїчний період представляли у вигляді коня, а крилатий Пегас надихав художників багато століть. Кінь – символ праці, вірності, пристрасті.  Особливою популярністю коні мали художники романтиків XIX століття. Вершник завжди герой, оскільки він веде війська до перемоги, а у разі загибелі наїзника вірний кінь схилиться над ним у прощальному поклоні. Розведення коней у XIX ст. вважалося шляхетною справою. Протягом століт елітним родом військ різноманітних армій вважалась саме кавалерія. Правителів різних країн зображували саме на коні – як на скульптурах так й на картинах

Кінь у львівській архітектурі

 Коней використовували як елементи гербів та прикраси будинків знатні роди міста. Не стала винятком й будівля, що розташована за адресою – вул. Пекарська 19 (палац Семенських-Левицьких). Зображення двох кінських голів можна побачити на в’їзді до стаєнь маєтку. Коні з’явилися на вказаній будівлі не випадково. Власник маєтку, Вільгельм Семенський був президентом Галицької комісії з вирощування коней, був відомим коневодом. Палац був побудований до 1849 р.

Ще одне зображення коня можна побачити на східному фасаді палацу Баворовських (вул. Бібліотечна 2). Тварину можна побачити у повну величину. Фігура коня виконана у лежачому положенні. Автором проекту є Йоганн Шимзер.

Фігура коня. вул.Бібліотечна 2

Зображення коня можна також побачити на усім відомий “Чорній кам’яниці”. Над вікном, посередині фасаду є постать Св.Мартина, який відрізає полу свого плаща та передає цей шматок жебракові. На аттику фасаду собору Св.Юра можна побачити фігуру Юрія Змієборця. Аналогічного персонажа можна побачити на будівлі готелю “Жорж”. Зображення коня є також на будівлі, що знаходиться на вул. Горської. На цій будівлі можна побачити зображення коня, вверхи на якому сидить відомий польський національний герой Тадеуш Костюшко. Як вже зазначалось вище, митці полюбляли зображувати на коні відомих особистостей та правителів.

 Ну і звичайно коні присутні у трьох  пам’ятниках Львова – це пам’ятник Данилові Галицькому, де король сидить верхи на тварині та пам’ятник Юрію Змієборцю (розташований навпроти Головного управління поліції Львівської області). Нарешті третя скульптура, де присутній кінь – пам’ятник ветеринару (об’єкт знаходиться поблизу Львівської ветеринарної академії). Хтозна, можливо у Львові знайдуться ще митці, які забажають створити пам’ятники з цією твариною. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.