Субота, 18 Травня, 2024

Церкву Йосафата на Замарстинівській відреставрують

У Львові дбають про архітектуру і чимало історичних та культурних пам’яток тут вже відреставрували, однак деякі пам’ятки і досі потребують уваги та реставраційних робіт. Однією з таких споруд, яким теж необхідні реставраційні роботи, є колишній костел святого Франциска – сьогодні церква святого Йосафата, яка знаходиться на вулиці Замарстинівській, 134-А, пише сайт “Львів Майбутнього”.

18 вересня виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення про реставрацію храму, який є пам’яткою архітектури місцевого значення. Як повідомили у пресслужбі міської ради, реставрацію церкви святого Йосафата буде координувати міське управління охорони історичного середовища, яке і має визначити підрядну організацію.

Про вартість реставраційних робіт, подробиці проєкту реставрації та інше поки що невідомо.

Історичні факти про церкву святого Йосафата у Львові

Церква святого Йосафата у Львові – це чинна греко-католицька церква у Львові, колишній костел святого Франциска Ассізького отців капуцинів (РКЦ). Саме цей храм було обрано для місцем зберігання останків блаженного УГКЦ Миколая Чарнецького. Його мощі сюди було перенесено з Личаківського кладовища після проголошення його блаженним.

Храм є частиною монастирського комплексу, до якого входять церква, монастир та парафіяльний будинок. Церква мурована, збудована з цегли та каменю, тинькована тільки зсередини. Автором проєкту став Ян Кароль Зубжицький. Він був автором цілої низки архітектурних проєктів того часу – їх було реалізовано на теренах сусідньої Польщі, і у всіх цих спорудах можна спостерігати однакові риси – концепція окремого стилю, який пропагував архітектор Зубжицький.

Збудовано храм на Замарстинові було у 1927-1930-х роках. Риси архітектури храму втілюють ознаки історизму з елементами неоготики, північного маньєризму, раннього бароко.

Храм називають одним з сучасних центрів паломництва УГКЦ у Львові, тож він заслуговує на увагу архітекторів та істориків і потребує ремонту.

В якому стані перебуває храм сьогодні?

Чудова архітектурна пам’ятка місцевого значення збереглася до сьогодні не в такому мальовничому стані. За час радянської влади чимало фресок у храмі було знищено, колишній монастир було перетворено на житловий будинок. Колишній дім парафії зберігся в досить непоганому стані, його так і не було потиньковано, а в 2011 році розпочали його перебудову.

Українській греко-католицькій церкві храм було передано в 1990 році, нині ним опікуються ченці ордену редемптористів. Інтер’єр у храмі пристосували до східних обрядів і виконали нові розписи. Над відродженням храму працювали понад 10 років зусиллями спершу невеликої громади, яка згодом збільшилася.

Зазначимо, що храм раніше вже зазнав ремонтних робіт, в ході яких було перебудовано завхристію, побудовано одноповерховий анекс. Збереглася і маленька цікава деталь – кам’яна фігурка монаха капуцина на фасаді храму.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.