П’ятниця, 13 Вересня, 2024

Історія кладовищ міста Львова

Великий мегаполіс мертвих –  так називають Личаківський цвинтар у Львові. Личаківський цвинтар – це місце спокою та медитативних прогулянок львів’ян. А для туристів – це справжній музей мертвих. Тут поховані відомі українські культурні діячі, захисники нашої держави різних часів.Личаківський цвинтар є нашою не лише місцевою, а й українською спадщиною, бо це справжній музей під відкритим небом. Кожен пам’ятник має художню цінність, відкриває нам історію життя похованої під ним людини, є своєрідною останньою згадкою про неї. Далі на lviv-future.

Надгробки, надгробні скульптури, каплиці є взірцем архітектури XIX – XX століть. У 1990 році Личаківське кладовище стало історико-культурним заповідником міста Львова.

Яка найдавніша могила на Личаківському цвинтарі?

Найдавніша могила, яка збереглася, датується 1787 роком. Цікаво, що оригінальна доріжка цвинтаря зроблена зі старих кам’яних плит надгробків, які не доглядали протягом 25 років. В часи австрійців діяв такий специфічний закон переробки кам’яних могил.

Однією із важливих поховань є могила Маркіяна Шашкевича. Він був письменником, поетом, духовним просвітителем. Із шкільної програми всі відомо, що саме він один із засновників Руської Трійці,  а також він створив альманах “Русалка Дністрова”. Скульптурою  на надгробку є плакальниця, вона символізує Галичину, яка сумує за своїм сином.

Український меморіал воїнам УГА було відкрито у 2005 році. Саме туди перенесли прах Євгена Петрушевича. Із початком російсько-української війни тут ховають загиблих військових.

Історичні постаті поховані на Янівському кладовищі

Другий за популярністю у туристів львівський некрополь – Янівське кладовище. Він розташований на вулиці Тараса Шевченка. Кількість поховань близько 200 тисяч осіб. заснований він у 1883 році. Ця локація вабить туристів тим, що тут також є багато могил історичних постатей, які відіграли важливу роль у розвитку української культури. Однією із відомих постатей українців є  Богдан Ігор Антонич. Він помер 6 липня 1937. Тоді йому було лише 28 років. У 60-х роках його могилу віднайшли Ірина та Ігор Калинці. Саме тоді вони встановили хрест над могилою. Проте пам’ятник митцю поставили лише у 1989 році. Автором скульптури стала відома мисткиня Теодозія Бриж.

На кладовищі знаходиться могила Ольги Басараб, відомої політичної діячки, громадської активістки. ЇЇ було перепоховано на Янівському цвинтарі. 

Тут також знаходиться могила Дмитра Блажейовського, який був українським греко-католицьким священиком, істориком, автором вишиваних ікон. Похований він у 2011 році.

У 2012 році на кладовищі впорядкували та освятили місце із пам’ятником 26 дітям, які були закатовані комуністичним режимом у 1949–1951 роках у двох львівських в’язницях.

На Янівському цвинтарі також є і стрілецькі могили, які належать воякам УГА. Там, на 38 полі,  похований Василь Бень, який був старшиною армії УНР,  ад’ютантом Симона Петлюри.

Поховання Кость Левицького також  є на Янівському кладовищі. Він був  головою Державного секретаріату ЗУНР, згодом – головою комісії з виборчої реформи при уряді. У липні 1941 Кость Левицький став  засновником, головою Національної Ради у Львові.

У Львові ці два кладовища є найбільш популярними серед туристів із різних міст України, іноземців. Також популярними ці місця є для художників, скульпторів, істориків, краєзнавців. Часто тут проводять історичні лекції просто неба для студентів, проводять інтерактивні уроки-екскурсії з історії та української літератури для учнів старших класів шкіл і коледжів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.