Четвер, 25 Квітня, 2024

Найкрасивіші будівлі Львова

Львів – місто, де кожна вулиця «промовляє» власною історією. Адже в місті Лева збереглося багато пам’яток архітектури, які споруджені за проєктами відомих архітекторів. Детальніше на lviv-future.

Особливо вражає своєю винятковістю будівлі, які знаходяться в історичному центрі, який входить до Світової спадщини ЮНЕСКО. Крім того, є безліч дивовижних будівель і в різних частинах міста. Можна довго прогулюватися Львовом, насолоджуватися видом величних споруд, дізнаватися про їхню історію та події, що там відбулися. 

Пропонуємо перелік найкрасивіших будівель, які творять особливу архітектуру міста Лева та приваблюють власною унікальністю туристів вже багато років.

Палац Потоцьких

Мало хто знає, але спочатку на місці однієї з найошатніших споруд міста збудували інший палац. Це була двоповерхова споруда в стилі класицизму. Однак її знесли у шістдесятих роках ХІХ століття. Інший палац взялися будувати не одразу.

Фото: Andrey Okhrimets

У 1888 році за наказом власників території, родини Потоцьких, розпочали зводити нову будівлю. Будівництво споруди тривало близько двох років. Відомо, що сам граф, намісник Королівства Галичини та Володимирії Альфред ІІ, який слідкував за будівництвом родинного палацу не дожив до закінчення робіт. Тому завершував будівництво вже його син Роман Потоцький.

Палац побудований у стилі барокового класицизму. Такий стиль було відтворено під впливом французької архітектури, яка дуже подобалася графові. Відтак, проєкт для будівництва створив французький архітектор Луї Альфонс Рене Доверню. А вже львівські архітектори  Людвік Балдвін-Рамулт та Юліуш Цибульський видозмінили його під час спорудження.

Фасад Палацу Потоцьких має витончене оздоблення. До головного входу ведуть сходи та спеціальна доріжка. Територія, де міститься будівля, загорожена високою металевою брамою.

Від 2007 року в будівлі функціонує музей, де можна побачити збережений старовинний інтер’єр та унікальні роботи європейського мистецтва. Палац Потоцьких розташований на вулиці Коперника, 15.

Щорічно восени на території Палацу Потоцьких відбувається одна з головних культурних подій Львова – книжковий фестиваль BookForum.

Львівська національна опера

Головною родзинкою міста є Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької. Оскільки ця споруда знаходиться в самому серці Львова та одразу зачаровує погляд гостей міста.

Львівська опера була споруджена на початку ХХ століття. Проєкт, за яким здійснювалося будівництво, створив польський архітектор Зиґмунт Ґорґолевський. Ескіз будівлі розробили за зразками віденських взірців, які були відомими в Європі.

Театр споруджено в стилі неоренесансну (деякі вважають що і необароко) з деякими вкрапленнями модерну. На фасаді будівлі видніють три бронзові скульптури, які оздоблюють верхню частину. Посередині міститься фігура «Слави», а з обох боків образи «Музики» та «Поезії». Скульптури створив львівський митець Петро Войтович.

Цікаво, що із театром пов’язано чимало легенд. Одна з них стосується скульптури «Слава». Одного разу професор медицини прогулювався біля театру та уважно розглядав цю фігуру. Він зауважив, що скульптуру творили з вагітної натурниці, бо фігура має досить округлого живота. Однак його переконували, що такі особливості тіла просто зумовлені стилем мистецтва. Коли ж професор розшукав натурницю, котра позувала скульпторові, то дізнався, що мав рацію. Адже в жінки була дитина, і вона справді  тоді позувала вагітною.

Відкриття театру відбулося під час прем’єри опери «Янек» Желенського у 1900 році.

Львівську оперу іменували в честь оперної співачки Соломії Крушельницької у 2000 році. Щороку в театрі відбувається фестиваль опери під іменем відомої співачки.

Вілла Дуніковського 

Можливо, менш відома споруда у Львові, але яка не поступається своєю винятковою красою  є вілла Еміля Дуніковського. Власник будівлі був професор географії Львівського університету.

Фотографії старого Львова

Будівлю, яка нагадує справжній палац, збудували вкінці ХІХ століття. Над створення проєкту працював польський архітектор Владислав Рауш.

Віллу-палац зведено у стилі необароко та з певними вкрапленнями романтизму. Будівля прикрашена різними фігурами та ліпленими оздобами. При вході на фасаді вілли міститься герб Дуніковських, що складається з літери «W» та дубової та лаврової гілок.

За ініціативою Митрополита Андрея Шептицького, котрий придбав віллу, в 1913 році у будівлі відкрили музей українського мистецтва. Пізніше будівля стала другим корпусом Національного музею імені Андрея Шептицького (перший розташований на проспекті Свободи). У віллі Дуніковського міститься багато цікавих мистецьких експонатів та проводять пізнавальні екскурсії.

Колишній будинок Галицького сейму

Головний корпус ЛНУ імені Івана Франка раніше був адміністративною будівлею міста. Будинок Галицького сейму спорудили у 70-80 роках ХІХ століття. Проєкт архітектурної споруди створив львівський скульптор Юліуш Гохберґер. 

Будівля зведена в стилі неоренесансу. На початку ХХ століття архітектори розширили будівлю та добудували четвертий поверх.

У 1923 році в споруді стали приймати студентів, оскільки туди перенесли Львівський університет, який мав найменування в честь Яна Казимира.

Фасад будівлі оздоблюють цікаві скульптури. На верхній частині можна побачити фігуру жінки, розмір якої становить чотири метри. Ця скульптура є символом Галичини. По обидва боки містяться ще дві фігури чоловіка та жінки, які сидять поряд. Вони є символами Дністра та Вісли відповідно.

Польський скульптор Теодор Риґера створив такі постаті для того, щоб зобразити східну та західну частини королівства Галичини та Володимирії.

У сучасному вигляді на будівлі внизу цих скульптур знаходиться герб України. А під ним надпис латинською мовою: «Patriae decori civibus educandis», що в перекладі українською означає: «Освічені громадяни є окрасою Батьківщини».

Біля головного корпусу Львівського університету знаходиться мальовничий парк імені Івана Франка, який є одним з найстаріших в Україні.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.