Четвер, 12 Вересня, 2024

Як львівський програміст створив розширення, що блокує російські відео в YouTube

У часі війни надзвичайно важлива інформаційна гігієна, аби критично сприймати і фільтрувати все, що надходить до нас ззовні; не ставати жертвою маніпуляцій; захищати себе і рідних від різноманітних фейків.

Програміст зі Львова Тарас Сливка створив у 2022 році безкоштовне розширення для браузерів stopRU, що дозволяє позбутися відео російських каналів у YouTube, а отже, і російської пропаганди. Розширення допомагає користувачам «натренувати» YouTube не поміщати в рекомендації російські відео. Усе це сприяє боротьбі з російським тиском на український інформаційний простір. Докладніше далі на lviv-future.com.ua.

Маленький проєкт із глобальною метою

Як розповів Тарас dou.ua, розширення він створив, коли працював Python backend-інженером у продуктовій компанії Plentific. Ще в дитинстві хлопець прагнув вирішувати великі та складні проблеми. Однак після кількох невдалих спроб зрозумів, що краще зосереджуватися на окремих аспектах: за його словами, світ не врятувати, почавши і згодом закинувши велику справу, а значно більше користі приносять маленькі перемоги.

Саме тому, для свого суспільно корисного проєкту програміст обрав проблему впливу російського інфопростору на український. Зосередитись вирішив лише на одній платформі – YouTube.

Як користувач YouTube Сливка прагнув мати можливість відмовитися від російських відео у видачі, що неможливо зробити лише через налаштування мови, критеріїв пошуку чи  простої відписки від російських каналів. Однак це локальна мета, глобально же Тарас хотів, аби масове застосування програми «натренувало» YouTube та його алгоритми так, що російські відео з’являтимуться в рекомендаціях рідше й рідше.

Розширення надає можливість користувачам самостійно обирати, чи хочуть вони бачити російські рекомендації, адже після початку великої війни російські відео не зникли з трендів, через що алгоритми YouTube підхоплюють і рекомендують їх більшій кількості людей, а це утворює замкнене коло.

Тому, встановивши розширення, людина сприяє зменшенню кількості російських відео не лише для себе, а й усіх українських користувачів, впливаючи на стрічку Guest User в Україні. Своїм розширенням Тарас Сливка зробив ручний процес відсіювання відео на «не цікаві» автоматизованим, і додав до нього приємні бонуси у вигляді затемнення російськомовного контенту.

Логотип stopRU

Варто додати, що розширення – це маленькі програми, які змінюють чи доповнюють вебсторінки. Найпопулярніший приклад такої програми – AdBlock, що блокує в браузерах рекламу.

За словами програміста, російська – мова ворога, який веде прямий військовий конфлікт з Україною роками, а культурний конфлікт – століттями. Тарас додав, що дивитися «цікаве відео» російською – те ж саме, що «читати Пушкіна в оригіналі». Оскільки ми боремося з імперією і намагаємося поділяти цінності західних демократій, то повинні побороти залежність від росії, що проявляється в політичній, економічній та культурній площинах, спільною ниткою яких є і мова контенту. Що швидше ми позбудемося російської, то швидше нівелюється ця залежність.

Розроблення і виклики

PoC (Proof of concept), тобто демонстрацію практичної здійсненності технології, Тарас написав за кілька годин, однак без інтерфейсу користувача все виглядало нестабільно. Дизайн створював самостійно, заохочуючи друзів-дизайнерів давати свої відгуки.

Під час реалізації задуму Тарас зіткнувся з певними викликами. Зокрема, тоді Google перейшов на новий API для розширення браузера – MV3 замість старого MV2. Через це велика частина функціоналу програми втратилася.

Як платформу для розробляння обрав Firebase. Для того, щоби обмежити можливість людей робити зміни в базі даних, програміст вирішив авторизувати всіх користувачів, налаштувавши аутентифікацію від Google.

Для аналітики планував обрати зручний і багатофункціональний сервіс Google Analytics, що швидко інтегрується та відповідає більшості запитів. Однак виникли труднощі з налаштуванням, тому Google Analytics замінив на Mixpanel.

Щодо бізнес-моделі, то проєкт некомерційний. Тарас лише додав можливість підтримати його на Patreon та купити каву (Buy me a coffee). Отримані кошти пообіцяв розподілити так: 70% – українській армії, 30% – на розвиток проєкту.

Як працює stopRU?

На головній сторінці YouTube stopRU проводить аналіз кожного відео, скануючи назви на наявність російських (ё, ъ, ы, э) та українських (ґ, є, і, ї) літер. Якщо наявні російські літери й зовсім немає українських, то такі відео автоматично вважаються російськими. Навіть якщо відео створено українцем, але заголовок російською, програма його розпізнаватиме теж.

Після встановлення розширення користувачу необхідно обрати бажану реакцію stopRU на російськомовні відео чи канал: опція «Не цікавить», що блокує контент, стоїть за замовчуванням, проте можна також вибрати опції «Не рекомендувати канал» чи «Виділяти, без жодних дій».

Для користувачів усе відбувається непомітно. Зазвичай російські відео просто зникають, а замість них під час завантаження сторінки з цими відео міститься напис «Відео вилучено».

Є можливість і скасувати дію stopRU, у разі якщо приховання контенту, на думку користувача, відбулося помилково. У налаштуваннях розширення доступна загальна статистика з історією всіх дій.

Фільтрування коментарів

stopRU вміє приховувати навіть російськомовні коментарі. Під час перегляду відео програма проводить аналіз кожного коментаря за тими ж критеріями щодо наявності чи відсутності літер. Якщо є російські, а українських букв немає, то такі коментарі вважаються російськими і затемнюються. У налаштуваннях можна змінити поведінку програми.

Як встановити розширення?

Розширення підходить для браузерів, що працюють на рушії Blink (Google Chrome, Microsoft Edge, Opera) або рушії Gecko (Firefox і йому подібні). Для того, щоби встановити його в Google Chrome, потрібно відкрити браузер і перейти на сторінку stopRU. Після цього натиснути «Додати в Chrome» (справа від розширення). Коли з’явиться спливаюче вікно, натиснути «Додати розширення», щоби розпочати встановлення.

Зважаючи на відгуки, українці в захваті від розширення і давно очікували чогось подібного. Від часу запуску бета-тестування в листопаді 2022 року до квітня 2023 року користувачами stopRU вже стали понад 1400 осіб, які видаляли понад 1700 відео щодня, а за весь час – понад 160 000 із 8 млн проаналізованих. Розширення абсолютно безкоштовне й не містить реклами.

До слова, у березні 2022 року львів’яни розробили онлайн-гру playforukraine.live, що допомагає блокувати російські сайти. Це аналог популярної числової головоломки «2048». Один гравець за годину гри має змогу відправити орієнтовно 20 000 запитів на блокування сайтів, які обслуговують ворожу армію. Точний список цих сайтів розробники не розголосили, аби агресор не дізнався всіх цілей. Завдяки простому принципу playforukraine.live можуть спробувати навіть підлітки й ті, хто не має якихось навичок боротьби з агресією росії.  

Перед тим як грати, українцям обов’язково треба увімкнути VPN, аби приховати свою ІР-адресу. Для користувачів з інших країн VPN вмикати необов’язково. Гра не завдає шкоди браузеру.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.