Субота, 27 Квітня, 2024

Де у Львові можна побачити зображення павича?

Львів – надзвичайно багате на архітектуру місто. Тут можна знайти різні стилі – бароко, класицизм, конструктивізм та інші. На старих будинках чимало зображень. Серед цих зображень можна знайти фігури екзотичних птахів – павичів. Далі на lviv-future.

Символ розкоші

Павич – птах з родини фазанових. З-поміж інших птахів павича виділяє його непростий хвіст. Стернове пір’я хвоста поряд з верхніми криючими пірїнами утворюють хвостове віяло. У більшості представників родини фазанових хвіст дахоподібний. У павичів він плоский. Яскравий хвіст павича відіграє неостанню роль у шлюбному сезоні цих птахів, коли самці заграють з самками.

Павич

Згідно із твердженнями вчених, мистецтвознавців та істориків, павич – символ слави, безсмертя, величі, багатства. У давніх релігіях Індії та Ірану павич, а точніше його яскравий хвіст – символ сонця, циклічності космосу. У Греції птаха пов’язували із богинею Герою. У Римі птах був символом імператриці. Зображення павича можна було побачити у декорі тронів візантійських правителів. Різни види павичів сьогодні виступають національними символами Мянми, Індії та Ірану (неофіційно). Логотип із зображенням цього птаха можна знайти у всесвітньо відомій американській телекомпанії NBC.  

У деяких країнах павич вважається  передвісником неприємностей. Його пір’я символізувало “очі Дьявола” та попереджувало про появу зрадника. Наприклад у Англії, господар будинку, що тримав у помешканні піря цих екзотичних птахів, міг накликати біду на свою родину (доньки не вийдуть заміж). Присутність символів павича на сцені театру теж було ознакою негараздів. 

В Архітектурі павич символізує витончену красу та розкіш. Це й не дивно, адже у птахів надзвичайно красиве забарвлення та візерунки. В давнину цих птахів тримали при своєму дворі лише вельможі.  Зображення павича можна побачити на будівлях багатьох українських міст. Так у Дніпрі 12 цих птахів можна побачити на будинку В.Хреннікова. У Харкові на будівлях можна побачити зображення павичів, хвіст яких створено як букет з квітів.  

Львівські павичі

Оскільки Львів був потужним центром торгівлі та різноманітних ремесел, у місті проживало багато заможних підприємців та купців. Дослідники львівської архітектури, Ігор Мельник та Юрій Бірюльов стверджують, що у Львові приймі дві будівлі можна трактувати “Під павичем”. Це кам’яниця Генріка Мюллера (вул. Котляревського 24) та будинок по вул. Дорошенка 32. 

вул. Дорошенко, 32

На обох будівлях можна побачити зображення птаха з розгорнути пір’ям. Будівля на Котляревського 24 була збудована за проектом архітектора Кароля Боубліка, наприкінці XIX ст. 

вул. Котляревського, 24

Також зображення екзотичного птаха можна побачити на будівлі, що знаходиться за адресою – вул. Князя Романа 26. Зображення птахів на будинках Львова збереглись досить добре. Мотив павича є дуже популярним в сецесії (Ар Нуво). Звичайно павич для Львова, це радше виняток в архітекторі, ніж тенденція, оскільки таких зображень кілька, а ось зображень левів, дельфінів – сотні. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.