Субота, 27 Квітня, 2024

Між нашими народами – прірва: як у Львові історичні пам’ятки оберігають

У Львові у воєнний час пам’ятають не тільки про людей, а й про культурне історичне надбання. Піклуючись про стан архітектурних пам’яток і намагаючись зберегти їх від ймовірних ворожих атак, львів’яни закривають найбільш вразливі надбання, розповідає сайт lviv-future.

Детальніше про те, як у Львові опікуються історичними пам’ятками у нелегкий воєнний час, читайте у матеріалі нижче.

“Ми захищаємо світову спадщину, не лише українську”

Історично склалося так, що за останню сотню років місто Лева перебувало у складі п’ятьох різних країн світу. Кожна з них мала свій вплив на нашу культуру і зробила свій внесок у розбудові міста, завдяки чому маємо чимало архітектурних пам’яток, унікальних скульптур тощо.

Досвіду захисту архітектури та інших пам’яток у львів’ян немає, тож переймають його у фахівців з-за кордону – передусім, від польських колег. Саме польські реставратори у цей час допомагають львівським активістам як матеріально, так і надсилаючи відповідні засоби для захисту від можливої ординської атаки. Це все надає польський інститут “Полоніка”.

Як захистити культурні пам’ятки від можливих атак?

У першу чергу, у Львові дбають про найбільш вразливі та крихкі елементи історичного надбання. Деякі буквально закривають спеціальними засобами, дещо доводиться демонтувати та переміщувати у безпечні місця – наприклад, сховища або ж підземелля. Щоправда, демонтувати досить великі скульптури можливості немає, адже це досить складно.

Безцінні вітражі на історичних будівлях захищають щитами. Що стосується інших пам’яток, то для їх захисту потрібні вогнетривкі захисні матеріали, скловату, спеціальну фольгу та мішки. Саме так львів’яни зробили зі скульптурами Львівського Катедрального собору та фонтану на площі Ринок.

Звісно, такий захист – не цілковита гарантія збереження історичних фігур на випадок прямого потрапляння. Однак фахівці зазначають, що при потужній хвилі вони не розлетяться на шматки, і, можливо, вціліють.

Попіклувалися і про унікальний дерев’яний вівтар “Голгофа” у Вірменському собору – він пережив не одну війну, пережив нелегкий період боротьби совкової влади проти релігії і був відреставрований у сучасності завдяки зусиллям місцевих та іноземних реставраторів. Це унікальна пам’ятка – єдина в Україні і цінна для Європи.

З 1998-го року Львів – у списку світової спадщини ЮНЕСКО

Починаючи з 1998-го року, наше місто перебуває у списку світової спадщини ЮНЕСКО. У центральній частині Львова – історичні пам’ятки ще з тринадцятого століття. Ці пам’ятки – зібрання культури різних періодів та різних національностей, які проживали у Львові. Це результат роботи цілих поколінь, про що мешканці міста добре знають і плекають.

Під охороною ЮНЕСКО у Львові перебуває весь історичний центр, а також територія собору Святого Юра.

Знищення такого величезного культурного надбання, на жаль, далеко не найгірше, що може скоїти вороже військо. А зберегти наше місто, усіх його мешканців (включно з гостями) та історичний спадок – одне з першочергових завдань.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.