Протягом десяти років тривають реставраційні роботи барокових фресок чеських художників Себастьяна та Франца Екштайнів у львівському гарнізонному храмі Петра та Павла. Церква готується до офіційного святкування, яке відбудеться 6 грудня 2021 року у День Збройних Сил України. У радянський період історії храм був зачиненим, а вперше богослужіння відбулося у греко-католицькому обряді 2011 року. Першим настоятелем храму став митрополит Степан Сус, який організував реставраційні роботи, пише lviv-future.com.ua.
Фрески Себастьяна та Франца Екштайнів виконані у стилі барокко і мають на меті підкреслювати багатство розписів тогочасного європейського мистецтва та справляти на людину глибоке враження. На фресках зображена мапа Європи в оточені екзотичних тварин, що для цього часу було явищем незвичним. Окрім мапи Європи, на фресках зображена розгорнута мапа світу, на якій можна розгледіти Велику Китайську Стіну. Таємничість фресок підкреслює ансамбль дивовижних епічних героїв і персонажів, що є характерною рисою цього архітектурного стилю.
Фресковий ансамбль у форматі 3D
Постать засновника цього храму єзуїта Ігнатія Лойоли видніється у центрі архітектурного барокового ансамблю. Популярними елементами цього архітектурного стилю є зображення християнських чеснот: добра, радості, милосердя у образі людей, що надає антропоморфного втілення мистецького задуму. Родзинкою фресок гарнізонного храму є не тільки християнські мотиви та єзуїтська історія, а й світські, зокрема відомий бароковий розпис «Облога Львова турками 1672 року» з детальним розташуванням захисних споруд. Цікавим візуальним ефектом є те, що зблизька фрески виглядають розмитими, але якщо відійти сходами вниз, то фрески оживають, стають обʼємними у сучасному форматі 3D.
Гарнізонний храм сьогодні
Історична памʼятка військового капеланства
Гарнізонний храм Петра Павла був споруджений орденом єзуїтів у XVII ст. як архітектурний ансамбль, який обʼєднував храм, колегію для студентів та обсерваторію. Це була перша астрономічна обсерваторія, збудована в Україні та дванадцята − у світі. Бароковий костел привертав увагу своєю граційністю, вишуканістю та багатством форм. Згодом, храм став центром військового капеланства. Свій статус військового храму зберігав у період Австро-Угорської імперії. Тому у храмі, під склепінням, розташовані фрески на військову тематику.
Культурний центр для львів’ян
Коли єзуїти покинули Львів 1946 року, то храм тимчасово був зачинений та занедбаний. На початку 90-х років ХХ століття у храмі зберігалася унікальна колекція книг Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника, яка налічувала близько 2,5 млн книг. Після того як храм був повернутий греко-католицькій громаді, щоб вивезти унікальне книгосховище знадобилося 140 військових вантажівок.
Сьогодні бароковий храм перетворився у культурний центр для львівʼян, адже у храмі, окрім унікальних фресок, які рестравруються за кошти громади, української діаспори та польського інституту «Polonika» зберігається Меморіал Небесної Сотні. У храмі, коли немає богослужіння, проводяться концерти, виставки та екскурсії.