Субота, 27 Липня, 2024

Знести чи залишити: львів’яни підтримали петицію про збереження пам’ятника Моцарту

У рекордні терміни мешканці Львова підтримали петицію про збереження скандальної скульптури Моцарта в центральній частині міста. Водночас минулого місяця львів’яни вже зібрали голоси за демонтаж цієї пам’ятки архітектури. Оскільки обидві петиції дістали підтримку громадськості, міським депутатам доведеться розглядати два звернення, що мають суперечливі вимоги. Далі на lviv-future.

Петиція №1: демонтувати «потворну» скульптуру Моцарта

C:\Users\G0NTaR\Desktop\Robota\й3.jpg

Нагадаємо, пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту побачив світ 26-го серпня цього року в рамках 5-го ювілейного фестивалю «LvivMozArt». Скульптуру встановили на площі Євгена Маланюка в центральній частині міста. 

Пам’ятник створив австрійський митець Себастьян Швайкерт, який хотів показати Моцарта-молодшого у величному русі диригента та з гіперболізованою старовинною перукою в стилі бароко. Ці прийоми мали зобразити зв’язок із видатним батьком та показати тягар його слави, який тінню відповідальності ліг на плечі сина. 

Незвичний пам’ятник спровокував активне обговорення громадськості, а в декого і відверте несприйняття та злісну критику. 

Відтак 30-го серпня на міській платформі електронних петицій з’явилося звернення від мешканки Львова Наталії Криничанки. Авторка петиції вимагала демонтувати пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту на площі Євгена Маланюка. Скульптуру розглядали як таку, що «спотворює історичний та мистецький простір Львова». Щоб зібрати 500 голосів для розгляду на сесії Львівської міської ради, знадобилося 1,5 місяці. 

Врешті 25-го листопада міські депутати повинні були розглянути це питання, але перенесли на кілька днів пізніше – тепер візьмуться за дражливу скульптуру 30-го листопада. 

Петиція №2: нетрадиційність може бути красивою

C:\Users\G0NTaR\Desktop\Robota\й4.jpeg

Водночас 25-го листопада львів’яни побачили ще одну електронну петицію, яка стосувалася суперечливої скульптури Моцарта. Але у зверненні йшлося про підтримку цього пам’ятника. 

Подала петицію Дарина Лаврін, зазначивши, що деякі мешканці Львова вважають пам’ятник красивим та естетичним. Авторка зазначає, що нетрадиційний вигляд скульптури не є підставою для її демонтажу. 

«Крім того, за останні три місяці скульптура зумовила активну дискусію навколо теми Моцарта, культури, міських площ та пам’ятників – і це приклад як творіння митця виконує основні функції мистецтва: соціальну, пізнавальну, виховну та комунікативну», – йдеться у петиції

Всього за кілька годин на захист пам’ятника стало півсотні львів’ян (на час публікації матеріалу їх кількість збільшилася до 587 осіб). Дотепер із такими темпами жителі Львова підписували хіба що петицію про повернення школярів до очної форми навчання. 

Відповідно петиція проти демонтажу пам’ятника Францу Ксаверу Вольфґанґу Моцарту на площі Є. Маланюка зібрала потрібні голоси для винесення на розгляд депутатів. Як міські обранці будуть розглядати петиції із взаємовиключними вимогами, громадськість побачить незабаром. 

Довідка

C:\Users\G0NTaR\Desktop\Robota\4.jpg

Франц Ксавер Вольфґанґ Моцарт – молодший син всесвітньо відомого композитора Вольфґанґа Амадея Моцарта. Пішов стопами батька, також став видатним композитором та диригентом. Із Галичиною його пов’язують десятки років праці на благо культурного життя Львова. До історії міста Франц Ксавер Моцарт увійшов як педагог (працював учителем музики), організатор культурних подій (організував і очолив музичне товариство святої Цецилії, хор та інститут співу) та диригент театру.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.