Субота, 14 Вересня, 2024

ОСББ у Львові: десятиліття без ремонту і надсучасна модернізація

Зазвичай коли говорять про Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), то називають цю форму управління житлом і його майном найефективнішою. Зокрема, організація має право (і повинна) відстоювати права своїх мешканців, захищати їх інтереси в органах місцевої і державної влади, пише lviv-future.com.ua.

В ЛМР розвінчують міфи про ОСББ

На сайті Львівської міської ради опубліковано роз’яснення щодо функціонування ОСББ. Зокрема, автори цього тексту розповідають про поширені міфи, які не відповідають дійсності. На їхню думку, перше поширене і неправильне розуміння ОСББ полягає у тому, що жителі вважають, буцімто немає сенсу в об’єднанні, бо всі проблеми вирішить ЖЕК (ЛКП). У мерії запевняють: цілі у ОСББ і ЖЕКу різні, і не без доброї дози цинізму зазначають, що ЖЕК, як і будь-яка прибуткова організація ставить за мету “максимізацію прибутків” та “мінімізацію витрат”. 

Таке визначення ніяк не гармонізує із тим, що серед основних завдань ЖЕКу є забезпечення безперебійної роботи інженерних систем будинку, утримання у належному санітарному та технічному стані домоволодінь, своєчасне проведення поточного ремонту і т.д. Акцент мерії на “мінімізації витрат” пояснює ситуацію зі станом житлового фонду. Експерти та громадські активісти неодноразово наголошували, що ЛКП завжди були прибутковими організаціями, бо отримували кошти, які не витрачали.

Перевагою ОСББ, як твердять у ЛМР, є те, що в ЛКП не менше 80% коштів, отриманих від власників квартир, направлялись на заробітну плату й сплату податків. Діяльність ОСББ не оподатковується. Усі розрахунки за виконані роботи здійснюються відповідно до акту про їх виконання.

Розмір експлуатаційних внесків, який закладають у кошторисі, визначається на загальних зборах. Загалом оплата на утримання будинку буде помітно вищою, якщо її мешканці забажають встановити додаткові елементи комфорту – послуги консьєржа, цілодобову охорону, відеоспостереження чи паркінг.

У ЛМР рекомендують “пройти шлях від колективної безгосподарності та безвідповідальності – до об’єднаної громади та господаря у будинку та в державі загалом!”. Звісно, ОСББ має багато переваг і є, при певних обставинах, дієвою формою утримання будинку. Але проблеми багатоквартирних будинків не слід пов’язувати з “колективною безгосподарністю”. Навіть в цілях реклами ОСББ. В ЛКП, як і в ЛМР, працювали і працюють конкретні люди. І їх прізвища ми знаємо.

Модернізація будинків ОСББ

У Львові для підтримки ОСББ запустили декілька програм, які дозволяють економити кошти на утепленні та ремонті. Зокрема, це програма, націлена на модернізацію та ремонт ліфтів (2017-2023) та ремонт, капремонт і реконструкцію спільного майна (2019-2023). У першому і другому випадку з міського бюджету направляли 90% коштів, мешканці ОСББ вносили 10%. Перелік ліфтів встановлювали депутати ЛМР. Упродовж 2012-2020 рр. діяла програма з налагодження протипожежних систем. 

Передбачені також програми по енергоефективності. Традиційно у таких випадках прозвучали переможні прогнози. Зокрема, заступниця львівського міського голови з питань ЖКГ Ірина Маруняк ще у вересні 2020 року заявляла про суттєвий поштовх для реалізації комплексних проектів з термомодернізації, до якого спричинять внесені зміни в Програму підтримки ОСББ. Зі свого боку начальник відділу супроводу ОСББ ЛМР Сергій Солтис тоді ж заявив, що “2021 рік стане роком енергоефективності для ОСББ міста”.

Як виглядає “рік енергоефективності”?

Наприкінці грудня 2020 року за сприяння Фонду енергоефективності та міської влади у трьох (!) ОСББ Львова були закінчені роботи з енергомодернізації. А в кінці червня 2021 р. цей же Фонд у рамках програми “Енергодім” презентував завершений проект у Львові – ОСББ “Щурата 8”. Роботи у багатоповерхівці були націлені на

  • утеплення трубопроводів (гарячого водопостачання та теплопостачання); 
  • заміну зовнішніх дверей та віконних блоків;
  • встановлення балансувальних автоматичних клапанів;
  • утеплення стін;
  • встановлення індивідуального теплового пункту й теплового лічильника. 

Відтак, у платіжках жителів почали з’являтись суми на 40-45% менші, ніж до цього. У Фонді зазначили, що в опалювальний період нарахування будуть становити 14-15 грн/м2, тоді як цей же показник у немодернізованих багатоповерхівках буде в межах 24-27 грн/м2.

На сьогодні у Львові на різних стадіях реалізації перебуває більше 5-ти десятків проектів. Найбільше – на Сихові. Здебільшого вони перебувають на стадії затвердження проекту. Серед завершених проектів:

  • “Авіатор 164” (вул. Любінська, 164);
  • “Дбайлива Оселя” (вул. Івана Пулюя, 9);
  • “Антонича 26” ;
  • “Антонича 32” ;
  • “Радинець” (вул. М. Пимоненка, 15А);
  • “Щурата 8”.

Результати особливо вражаючі, якщо врахувати, що станом на 01.04.2021 р. у переліку ОСББ Львова перебуває 1682 будинки. За бравурою досягнень у «рік енергоефективності» не сховати факту, що ОСББ, попри свої переваги, є для ЛМР доброю нагодою спекатися відповідальності за багатоповерхівки, значна частина з яких перебуває на межі вичерпання експлуатаційного ресурсу, а частина вже перетнула цей рубіж. Так і не дочекавшись капремонту від націленого на “максимізацію прибутків” ЖЕКу.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.