Четвер, 2 Травня, 2024

Забудувати історичний сквер на Горбачевського у Львові не дадуть

У Львові точиться боротьба за збереження історичного скверу на вулиці Горбачевського, 19, пише сайт lviv-future. Раніше суд ухвалив рішення про дозвіл забудови історичного скверу, однак місцева влада та громада Львова виступає категорично проти будівництва.

Скандали довкола забудови історичного скверу у Львові розпочалися ще в 2019-му

Про рішення забудувати історичне місце на вулиці Горбачевського містянам стало відомо ще в 2019-му році, коли Карпатське відділення інституту геофізики імені Суботіна НАНУ вирішило збудувати саме на цій території будівлю з парковкою, що буде знаходитися під землею. За словами працівників Інституту, в їхніх планах – збудувати на цій ділянці п’ятиповерховий житловий будинок, призначений ніби-то для науковців.

Ще тоді, в 2019-му, таке рішення спричинило хвилю обурень серед львів’ян – ще б пак, адже і сам сквер, і довколишні будівлі мають історичне значення для міста. Так, до прикладу, одна з будівель є добре відомою у Львові – це вілла “Юлієтка”, яку тут було облаштовано за проєктом відомого архітектора Юліана Захаревича. Тривалий час будівля здавалася в оренду для проведення наукової діяльності, згодом – в оренду для представників малого бізнесу тощо. Однак це не змінює той факт, що було напередодні задекларовано, що на цій ділянці не можна нічого забудовувати і можна лише насаджувати дерева та інші насадження.

Тоді, в 2019-му році, на знак протесту проти забудови ділянки, містяни патрулювали деякий час сквер після того як тут самовільно знищили дерева. Львів’яни зауважили, що тут без жодних дозвілів зрубали дерева, і вийшли на захист історичного місця.

Забудовнику пропонують альтернативу, на яку він не погоджується

Для того, щоб врегулювати конфлікт між громадою і забудовниками, а також зберегти історичне міське надбання, місцева влада запропонувала альтернативну ділянку під будівництво будинку і підземної парковки. Однак забудовник навідріз відмовився, Інститут подав до суду і львівська мерія, в результаті, двічі зазнавала поразки в справі.

Згодом, в лютому 2020-го року, Львівський окружний адміністративний суд зупинив дію наказу про будівництво тут, однак відновив дію містобудівних умов та обмежень буквально кілька днів тому.

Вже понад 1,5 року тривають розмови мерії з Інститутом, однак безрезультатно – на альтернативні ділянки під будівництво тут не погоджуються і чіткої позиції громади та влади міста в Інституті не розуміють. Чітка позиція – це те, що на цій історичній ділянці жодної забудови бути не може.

Останній суд на будівництво в Інституті виграли 23 жовтня, але в мерії не здаються

Кілька днів тому міська рада знову зазнала невдачі у справі забудови історичного скверу. 23 жовтня відбувся суд, в якому оскаржувалося рішення виконавчого комітету про скасування наказу директора департаменту містобудування. Однак в мерії не опускають руки і обіцяють продовжувати боротьбу за сквер.

Так, заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко сьогодні, 30 жовтня, розповів про те, що не має наміру здаватися. Тому сьогоднішнім рішенням було додати ще кілька пунктів.

“Тобто ми ще раз офіційно пропонуємо, адже, якщо будуть надані офіційні списки науковців, для яких потрібно будувати житло, то міська рада готова розглядати альтернативну заміну”, – зауважим Андрій Москаленко.

Додамо, що раніше міський голова Садовий дав доручення розробити концепцію відновлення історичного скверу на цій території, зазначивши, що звернеться до Академії наук з пропозицією співфінансування по ремонту будівель, щоби там облаштувати, до прикладу, коворкінг для молоді.

Наступне рішення міської влади – визначити статус ділянки

Для того, щоб не дати забудувати територію скверу, потрібно також визначити комплекс заходів для того, щоб надати офіційний статус історичній ділянці. Надзвичайно тішить те, що львів’яни беруть активну участь у відстоюванні історичного скверу, і на днях було організовано зустріч з мешканцями міста, де активісти запропонували цілу низку цікавих пропозицій для вирішення проблеми.

Надалі ці пропозиції обіцяють опрацювати з юридичним департаментом, управлінням архітектури, аби дати чітко зрозуміти, що місто не дасть забудувати історичну ділянку. Зокрема, один з наступних варіантів розвитку подій – це відновлення історичного скверу та назвати його на честь Юліана Захаревича – відомого архітектора, завдяки якому тут і було збудовано знану віллу. До слова, тут відомий архітектор навіть проживав. Сам же архітектор Юліан Захаревич був представником Астро-Угорщини і засновником Львівської архітектурної школи, а також першим ректором Національного університету “Львівська політехніка”.

Що відомо про саму ділянку?

Варто зауважити, що сама земельна ділянка на вулиці Горбачевського, 19, належить Карпатському відділенню Інститут геофізики імені Суботіна НАНУ. Сама історична будівля, вілла Захаревича, також знаходиться у підпорядкуванні Академії наук як навчальний корпус.

Якщо сам сквер не такий знаний, то саме Вілла Захаревича є дуже знаною в місті і за його межами. Це одна з найцікавіших історичних будівель у Львові, яка пройшла шлях від драматичной трансформації разом із часом – від родинного будинку славних львівських архітекторів до дитсадка та хостелу. Що тільки не діяло в цьому приміщенні за багато років існування…

Вілла Захаревича у Львові має важливе історичне значення, відтак потрібно всіма зусиллями зберегти її і територію біля будівлі. Сподіваємося, що зусиллями громади міста та місцевої влади вдасться зберегти історичне культурне надбання і перетворити сквер на громадський простір, який буде корисним і пізнавальним – свого часу мер Львова фантазував, що облаштує там територію, яка допоможе дізнатися більше про відомого архітектора, зусиллями якого в нашому місті було зведено чимало пам’яток.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.