П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Львівський герб: коротко з історії

Львів відомий своїми нескінченними зображеннями Лева. Кожен третій архітектурний ансамбль має в собі ліпнину у вигляді лева, печатку з левом, рисунок, який прикрашає фасад тощо. Леви є своєрідною візитівкою міста Львова. Зображення цих хижих і величних тварин є однією із причин для поїздки до міста Львова більшості туристів. Кожне зображення цього звіра є унікальним, оригінальним. Лев також завжди був на зображенні герба міста. Детальніше на lviv-future.

Історики стверджують, що Львів мав кілька різних гербів за свою історію. Першим, хто створив герб із зображенням Лева вважається Данило Галицький. Це ймовірно відбулося при затвердженні королівських атрибутів. Данило Галицький мав сина на ім’я Лев, тому не дивно, що місто, яке він заснував повне символічних левів. Також лев є символом мужності та величі. Це найпопулярніша версія походження символіки Лева. Зображення лева стає печаткою князя Лева, а потім печаткою його внуків Андрія та Лева ІІ. Потім це зображення  фігурує на печатках Юрія ІІ. 

Печатка документу пергаментної грамоти Львівського магістрату 1359 року мала в собі зображення лева на брамі із трьома вежами. Ймовірно, що герб почав  формуватися ще  в XIV столітті. 

Зразки міської печатки XIV-XV століть мають зображення лева, який крокує. Згодом історики зафіксували зображення Лева, який сперся на задні лапи. Такий лев був на печатці судочинного органу міста.

Герб міста Лева в період Польщі

Коли Львів був частиною Польщі, то символіка лева активно використовувалась у знаках, які встановлювали на фасадах будинків. Сюди також входять знаки міських цехів. Сигізмунд II Август у 1526 році затвердив герб із зображенням Лева, який крокує у башті. А у  1789 році імператор Йозеф II затвердив герб Львова, в якому “папський” лев стояв у міській брамі з трьома вежами. Герб із зображенням Лева та червоно-синьою стрічкою із написом  “Semper fidelis” затверджено у 1936 році міністром внутрішніх справ Польщі. “Semper fidelis” в перекладі із латинської мови означає “завжди вірний”. Це відомий девіз.

Герб в містян часто був вдома

Часто місцеві інтелектуали використовували зображення лева у своїх екслібрисах. Екслібрис – це естетичний книжковий знак, який вказував на власника, своєрідна печатка. Екслібрис часто був зображенням чогось із написом. Поширеним явищем серед заможних міщан було купити символічного лева, репродукцію герба. Такі леви були зроблені із гіпсу, металу чи дерева. Також лев міг бути  просто зображеним на папері невеликого формату. Заможні міщани зберігали такі символи у себе в кабінетах, в квартирі на видному місці. 

Радянський період для символіки Львова вніс різні корективи. Радянська влада нахабно спотворила герб міста зображенням із серпом і молотом на вежі.

Лише у 1990 році Львівська міська рада затвердила сучасний герб Львова. Він є зображенням золотого лева, який крокує у вежі із трьома баштами. У гербі переважають насичені блакитні та жовті кольори, які є на прапорі України. 

Львівський герб залишається геральдичним символом Львова. Варіації на герб із Левом  можна побачити на фасадах архітектурних ансамблів у місті. Зображення лева є головним мотивом більшості скульптур у Львові.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.